Lasy Amazonii zagrożone – czekamy na veto prezydent Dilmy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Drodzy Przyjaciele,

                                    brazylijski Kongres poparł właśnie nową katastrofalną w skutkach ustawę leśną, która toruje drogę do ogromnych zniszczeń w Amazonii. Teraz veto prezydent Rousseff Dilmy jest ostatnią deską ratunku dla „zielonych płuc świata”.

Na szczęście czas jest po naszej stronie – za kilka tygodni Dilma będzie gospodarzem światowego Szczytu Ziemi. Eksperci przyznają, że prezydent Brazylii nie może sobie teraz pozwolić na otwarcie Szczytu jako liderka, która zezwala na destrukcję lasów deszczowych we własnym kraju. Napięcie wewnątrz Brazylii rośnie – 79% Brazylijczyków sprzeciwia się nowemu prawu. Jeśli do nich dołączymy, możemy podnieść temperaturę globalnego sprzeciwu i zmusić Dilmę do wycięcia w pień tego i podobnych pomysłów oraz walki o ochronę Amazonii.

Dilma podejmie decyzję w ciągu najbliższych 24h! Zażądajmy veta dla nowej ustawy.

Kliknij poniżej by podpisać petycję i prześlij ją znajomym:

http://www.avaaz.org/pl/veto_dilma_global_final_push/?vl

Amazonia jest często nazywana płucami współczesnego świata – 20% naszego tlenu pochodzi z tych wspaniałych lasów, odgrywa ona także kluczową rolę w łagodzeniu globalnych zmian klimatycznych. W ostatniej dekadzie Brazylia odniosła znaczące zwycięstwo w walce z wylesieniem. W latach 2004-2011 odnotowano ogromny, 78-procentowy spadek. Powód? Wiele czynników złożyło się na ten sukces – m.in. dotychczasowa ustawa o lasach, wspierana przez naciski opinii międzynarodowej, konsekwentne egzekwowanie prawa oraz monitoring satelitarny.

Ale nowe prawo pozwala na nielegalną wycinkę na obszarze wielkości Francji i Wielkiej Brytanii razem wziętych. Ponadto ogłasza amnestię dla popełnionych wcześniej zbrodni deforestacji. To nie tylko początek ekologicznej katastrofy w samej Brazylii, ale też fatalny przykład dla innych krajów na całym świecie.

Brazylia jest krajem bardzo dynamicznego rozwoju, władze kraju walczą o wyprowadzenie z biedy dziesiątków tysięcy swoich obywateli. Mimo mocnych dowodów na to, że wzrost niekoniecznie musi wiązać się z deforestacją – Dilma ulega presji lobby rolniczego, które w czasie wyborów udzieliło mu znacznego poparcia, licząc na jej pomoc w amnestii dla nielegalnej wycinki. To paskudna wojna – działacze i aktywiści giną, są zastraszani i uciszani. Ale były minister środowiska oraz ludzie w całej Brazylii przekazali Dilmie jasną wiadomość – chcą ochrony Amazonii. Teraz czas na nasz ruch – dołączmy do nich i wywrzyjmy odpowiednią presję na prezydent Brazylii, by nie poddawała się w walce o słuszną sprawę.

Los Amazonii zawisł na włosku. Ale dzięki temu, że prezydent Dilma jest teraz tak podatna na opinię społeczną, możemy wspólnie użyć naszego głosu i wygrać walkę o planetę! Podpisz teraz naglącą petycję poniżej i powiadom o niej swoich znajomych – były minister środowiska dostarczy ją do rąk własnych prezydent Rousseff Dilmy:

http://www.avaaz.org/pl/veto_dilma_global_final_push/?vl

W ciągu ostatnich trzech lat udało nam się zwyciężyć kolejne bitwy. Teraz musimy zewrzeć szeregi, by powstrzymać ekologiczną katastrofę w Brazylii i ochronić Amazonię przed destrukcją, a naszą planetę przed zniszczeniem.

 

 

 
Z nadzieją i determinacją,

Luis, Pedro, Maria Paz, Alice, Ricken, Carol, Lisa, Rewan oraz cały zespół Avaaz

 

 

 

 

 

Na fotografii: 36. prezydent Brazylii, Rousseff Dilma

WIĘCEJ INFORMACJI:

Brazylijski Kongres zatwierdza kontrowersyjne prawo (BBC)
http://www.bbc.co.uk/news/world-latin-america-17851237

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*