Inne

Skażenie wód oceanicznych wokół Fukushimy jest wyższe niż dotychczas sądzono

 

Portal Zmiany na ziemi opublikował wyniki badań Oceanu Spokojnego przez Japońską Agencję Badań Morskich. Naukowcy tej placówki badawczej przebadali w 500 miejscach wybrzeże na terenie prefektury Fukushima i pobrali próbki do analiz.

 

Całościowe, bez podziału na poszczególne izotopy, skażenie wód oceanicznych waha się w przedziale 13 a 15 tys. terabekereli. Najgroźniejszym z pierwiastków, który po katastrofie Fukushimy Daiichi trafił do wód przybrzeżnych, jest cez-137 – czytamy w serwisie zmianynaziemi.pl

Po pierwsze, jego połowiczny okres rozpadu to aż 30 lat. Po drugie, gromadzi się w mięśniach organizmów żywych i jest przyczyną zachorowań na raka.

Według pierwotnych analiz, cez-137 w oceanie wokół Fukushimy miał emitować niecały tysiąc terabekereli. Okazało się, że pomiary wskazują na sześciokrotność przewidywanej emisji.

Próbki wody emitują od 4,2 tys. do 5,6 terabekereli. Stawia to pod znakiem zapytania możliwość połowów wokół wschodnich wybrzeży Wysp Japońskich.

Z kolei inna grupa japońskich naukowców ostrzega przed trzęsieniem ziemi na terenie elektrowni EA Tsuruga w prefekturze Fukui nad Morzem Japońskim – donosi serwis Losy Ziemi. Pod dwoma reaktorami Tsurungi przebiega aktywny ostatnio sejsmicznie uskok tektoniczny Urasoko. Do niedawna nie liczono się z zagrożeniem reaktorów, teraz jednak specjaliści z The National Institute of Advanced Industrial Science and Technology, kierowani przez prof. Yuichi Sugiyamę, obliczyli, że na terenie ww. elektrowni można oczekiwać trzęsienia ziemi o sile 7,3 stopnia w skali Richtera i wydłużenia się uskoku Urasoko z 25 do 35 km.

Japan Atomic Power Company, operator N-planta, podczas projektowania elektrowni jądrowej w ogóle nie liczyła się z możliwością uaktywnienia uskoku Urasoko. Tymczasem zaobserwowano już pierwsze jego przemieszczenia (o kilka metrów), co daje podstawę do poważnych obaw.

 

Beata Traciak

 

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/skazenie_wod_oceanicznych_wokol_fukushimy_jest_wyzsze_niz_227478.html

(Visited 7 times, 1 visits today)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*