Inne

Land w Zachęcie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PETER LAND

Nagi 

Wernisaż wystawy w piątek, 14. czerwca o godz. 19:00

Otwarcie poprzedzi spotkanie prasowe z udziałem artysty i autorskie oprowadzanie po wystawie w Zachęcie o godz. 12:00. Wystawa Nagi prezentuje po raz pierwszy w Polsce wybór projektów z różnych okresów twórczości jednego z najlepszych współczesnych artystów z Danii – Petera Landa. Narracja rozwija się wokół powstających od połowy lat 90. filmów i instalacji video, w których występuje on w różnych rolach i slapstikowych sytuacjach. Są one ironicznym zapisem ciągłych upadków i wzlotów. Te na pierwszy rzut oka dowcipne prace, dotykają poważnych egzystencjalnych problemów – mówią o kondycji człowieka i artysty w dzisiejszym świecie zmieniających się struktur i wartości, o porażce jako kluczowym elemencie ludzkiej kondycji, poddają w wątpliwość fanatyczne dążenie do ideału.

Filmy zestawione są z instalacjami rzeźbiarskimi, w których komedia zderza się z tragedią. Pojawiają się w nich także nowe wątki – takie, jak procesy edukacyjne, postrzegane jako mechanizmy społecznej opresji.

Twórczość Landa odnosi się często do świata baśni, literatury muzyki i klasyków sztuki performatywnej, takich jak Bruce Naumann, Paul McCarthy and Bas Jan Ader.

Na wystawie w Zachęcie obejrzeć można także fragment najnowszej serii akwareli zatytułowanej: Próba odtworzenia z pamięci klasy ze szkoły podstawowej.

 

Kurator: Magda Kardasz

Współpraca ze strony Zachęty: Katarzyna Kołodziej

 

Wystawa prezentowana 15.06 – 18.08.2013

 

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

pl. Małachowskiego 3

00-916 Warszawa

tel. 22 / 556 96 00

fax 22 / 827 78 86

(Visited 21 times, 1 visits today)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*