Gospodarka i polityka

Dziś pogrzeb Sławomira Kaczmarka

 

 

 

 

 

 

W piątek, 12. października wieczorem zmarł Sławomir Kaczmarek, działacz Inicjatywy Pracowniczej w łódzkim Unionteksie. Był jednym z pierwszych, obok też nieżyjącego Marcela Szarego, z działaczy robotniczych, którzy dołączyli do IP zaraz po jej zarejestrowaniu w 2004 roku. Zapamiętaliśmy go w Poznaniu jako osobę oddaną walce o prawa pracownicze.

Sławek Kaczmarek dał się przede wszystkim poznać jako jeden z liderów głośnego strajku w Unionteksie, na gruzach którego powstała spółka pracownicza, działająca pod tą samą nazwą. Po założeniu w niej organizacji związkowej Inicjatywy Pracowniczej, w grudniu 2004 roku, Kaczmarek został zwolniony. Po wielomiesięcznej batalii sąd wydał kuriozalny wyrok: przyznając rację Kaczmarkowi, nie przywrócił go do pracy. Doprowadziło to do pacyfikacji komisji zakładowej. Sama spółka nie przetrwała wiele dłużej.

Po wyroku Kaczmarek stał się jednym z trzech zwolnionych związkowców (obok Dariusza Skrzypczaka z poznańskiej Goplany i Krzysztofa Łabędzia z KWK Budryk), wokół których zawiązał się Komitet Pomocy i Obrony Represjonowanych Pracowników (KPiORP), założony głównie siłami Sierpnia’80 i Inicjatywy Pracowniczej oraz szeregu lewicowych ugrupowań politycznych.

W obronie Kaczmarka KPiORP w październiku 2006 roku zorganizował demonstrację w Łodzi. W tym samym dniu akcję pod ambasadą w Madrycie przeprowadziła hiszpańska CGT, anarchosyndykalistyczna centrala, współpracująca z IP.

W ostatnich latach, m.in. z powodu choroby, Sławek Kaczmarek nie udzielał się aktywnie w działania związku. Jego śmierć jednak jest bolesną stratą dla naszego ruchu. Pogrzeb łódzkiego związkowca odbędzie się w środę, 17. października, o godz. 13.00, w miejscowości Siedlec koło Łęczycy.

Za: http://www.rozbrat.org/informacje/krajowe/3647-zmarl-slawomir-kaczmarek-lodzki-dzialacz-inicjatywy-pracowniczej

 

 

(Visited 18 times, 1 visits today)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*