Bydło w „Zachęcie”

Wystawa

MONIKA ZAWADZKI. BYDŁO

w piątek, 4. kwietnia o godz. 19:00

oraz koncert Escape From Warsaw

 Wernisaż poprzedzi spotkanie prasowe w “Zachęcie” o godz. 12:00

Wystawa Moniki Zawadzki jest pierwszą tak dużą jej prezentacją w „Zachęcie”. Twórczość artystki uchodzi za wyjątkową w swej formalnej warstwie; jest polemiczna, a zarazem charakteryzuje ją konceptualny rygor.

Zawadzki jest autorką prostych, oszczędnych rzeźb, tworzy także obrazy i wideo. Jednym z głównych tematów jej twórczości jest idea kreowania tożsamości, wyrażana za pośrednictwem uniwersalnych kształtów. Artystka koncentruje się na kwestiach związanych z wykluczeniem czy ograniczeniami społecznymi, mechanizmach funkcjonowania jednostek,  odmienności i cielesności, nie popadając przy tym w publicystykę. Ponadto interesuje ją współistnienie bytów w ramach porządku społecznego, biologicznego lub politycznego oraz szeroko rozumiane zagadnienie transformacji materii.

Wystawa „Bydło” wyraża niekonwencjonalne podejście do kwestii ciała, mówi o tożsamości ciała ludzkiego i zwierzęcego i zależnościach między nimi, o relacji materii żywej i nieożywionej, rozumianej jako symbioza człowieka z naturą i cywilizacją. Prezentowane są niemal wyłącznie nowe prace osadzone w minimalistycznej biało-szarej przestrzeni zgodnej z estetyczną wizją artystki. Kilka rzeźb o precyzyjnych i prostych kształtach, wykonanych typową dla Zawadzki techniką – zgeometryzowane formy, nawiązujące do ludzkich i zwierzęcych, pokryte czarną żywicą epoksydową i farbą. Łączą w sobie emblematyczne, modułowe elementy i figury, znane z wcześniejszych realizacji artystki. Pokawałkowane ciała, mięso, masa, w końcu miazga unaoczniają rozkład form, ale także ich płynność. Rzeźby ukazują szerokie spektrum stanów ciała i materii, a całość wieńczy monumentalny mural z serii „Prawa dla ludzi i zwierząt” (2006), który zbiera wszystkie ciała ukazane w formie miazgi i masy. Jest też autoportret – kciuk z odciętym opuszkiem – mówiący o świadomości własnego ciała/mięsa.

Sztuka Moniki Zawadzki dotyka kwestii Innego, ukazywanego głównie pod postacią zwierząt, a także kwestii naszej miłości do nich, przez co wykracza poza tradycyjne pojmowanie miłości – jako uczucia człowieka do człowieka. Podważa tym samym założenia antropocentryzmu, według których człowiek stanowi centrum Wszechświata i ostateczny, najdoskonalszy produkt ewolucji. Takie myślenie wciąż dominuje we współczesnej humanistyce, a jego konsekwencją jest wykluczenie innych gatunków i ich podmiotowości ze sfery poznania naukowego. Wydaje się jednak, że współczesny dyskurs wokół miłości do Innego to nie tylko ruch walki o prawa zwierząt, ale także ruch społeczny, obejmujący wszystkich wykluczanych Innych. Te różne aspekty miłości znajdują swój wyraz w pracach Zawadzki – pełnych afirmacji inności Innego.

 Bydło / Cattle

 1. rogate zwierzęta domowe

 2. obraźl. o grupie agresywnych lub prymitywnych osób

 Synonimy: rogacizna, krowy, tłuszcza, tłum, dzicz

Monika Zawadzki studiowała na Wydziale Grafiki w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych, m. in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie (2008, 2010) i PinchukArtCentre w Kijowie (2012). Prace Zawadzki (rzeźby i murale) znajdują się w kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Równolegle artystka angażuje się w projekty niezależne. Ważną częścią jej pracy jest również grafika użytkowa.

Po otwarciu wystawy zapraszamy na koncert Escape From Warsaw.

Escape From Warsaw to nowy projekt muzyczny Karola Suki, znanego z takich projektów jak elektroniczno-eksperymentalna Arkona (1995–2013) czy acid-punkowy Street City Nomads (od 2006). W muzyce EFW mamy kontynuację poszukiwań znanych z wcześniejszych płyt Arkony, psychodelicznych podróży w nieznane, elektronicznych wstrząsów i kosmicznych pląsów przy użyciu analogowych aparatur, kwaśnych dubowych ech, postindustrialnych zgrzytów, dźwiękowych wiraży i kolaży sklejonych ze starych sampli filmowych. Jednak obecne nagrania są bardziej dynamiczne, o wyraźniejszej konstrukcji, silniejszym bicie, głębszych basach. Na koncercie będzie więcej improwizacji i nieprzewidywanych dźwięków, a także zabrzmi kilka piosenek z repertuaru Street City Nomads w nowych, solowych aranżacjach.

 

https://www.facebook.com/pages/Karol-Suka/499881326782481?ref=hl

https://soundcloud.com/arkona

Kuratorka: Maria Brewińska

Współpraca: Katarzyna Kołodziej

 

Wystawa czynna od 5.04 do 18.05.2014.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*