VIII Przegląd Twórczości Kresowej w Gliwicach-Bojkowie

VIII Przegląd Twórczości Kresowej dobiegł końca i przechodzi do historii jako kolejna niepowtarzalna impreza, promująca młode talenty

Tradycyjnie organizatorem tejże imprezy była Szkoła Podstawowa nr 8 w Gliwicach-Bojkowie. Dyrektor szkoły, mgr. inż. Mariola Dumin-Kowal, witając gości wspomniała o początkach, kiedy to konkurs rodził się przed ośmiu laty w głowach wielu pasjonatów kresowej kultury. Dodała także, iż z roku na rok poziom konkursu rośnie. Podkreśliła, że nie byłoby tych wyników bez wysiłku nauczycieli, pedagogów, wychowawców a także rodziców i samej młodzieży, która jak widać w kulturze swoich przodków czuje się niczym przysłowiowa ryba w wodzie.

Co roku Przeglądowi Twórczości Kresowej towarzyszy inna sceneria. Tegoroczny konkurs przebiegał w klimacie kresowej kuchni. Nie zabrakło także wiejskich akcentów, bowiem  na sali widowiskowej można było podziwiać żywe króliki, hasające w zaimprowizowanym  chlewku, które stanowiły nie byle jaką atrakcję. W tym samym klimacie przebiegał także koncert gości specjalnych, niezastąpionych towarzyszy kresowych a także śląskich spotkań biesiadnych. W repertuarze Tyligentnych Batiarów z Bytomia, zgodnie ze scenerią nie zabrakło tym razem poezji kresowej, mówiącej o smaku chleba i jego wartości nie tylko dla ciała ważnej, ale i dla duszy. Słuchaliśmy także pięknych lwowskich ballad, ciekawych wspomnień a także ciepłych słów, skierowanych do najmłodszych.

W tegorocznym przeglądzie wykonawcy wystąpili w trzech kategoriach wiekowych. Grupę najmłodszą reprezentowały przedszkolaki z Zespołu Przedszkoli nr 1 w Gliwicach. Zaraz po ich występie na scenę wyszły dzieci z Zespołu Szkolno–Przedszkolnego Przedszkola Miejskiego nr 7. Przegląd najmłodszej grupy wykonawców zakończył się występem przedszkolaków ze Szkoły Podstawowej nr 8.

W kategorii klas 1-3 wystąpiła Lena Mandok ze Szkoły Podstawowej nr 2 w utworze Mam gitarę.

W kategorii  młodzieży klas IV do VII wystąpiła Alicja Jaruk z Zespołu Szkolno Przedszkolnego nr 11 w piosence Bilet do Lwowa, zaś kolejnymi wykonawcami byli członkowie grupy tanecznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 14. Duet Aga Nowak oraz Maja Malczewska ze Szkoły Podstawowej nr 2 wystąpiły w utworze W stryjskim parku. Na zakończenie wystąpił zespół wokalny ze Szkoły Podstawowej nr 8.

Tuż po koncercie, młodzi artyści oraz goście udali się na pachnący kresową kuchnią poczęstunek, zaś komisja w składzie: Maria Konar, Maria Kuśnierz, Halina Olbińska (Metodyk Edukacji Wczesnoszkolnej), Tadeusz Strassberger, dyrektor Szkoły nr 8 – pani Mariola Dumin-Kowal oraz Urszula Więckowska udali się na – co tu ukrywać – burzliwe obrady.

Po długiej debacie udało się wyłonić zwycięzców tegorocznego Przeglądu Twórczości Kresowej 2017. W kategorii najmłodszych uczestników  miejsce I zdobył Zespół Przedszkoli Miejskich nr 1. Miejsce II – Zespół Szkolno-Przedszkolny Przedszkole nr 7. Miejsce III grupa 5-latków ze Szkoły Podstawowej nr 8.

W kategorii klas 1-3 I miejsce zdobyła Lena Mandok.

W kategorii młodzieży klas IV-VII miejsce I zajęła Alicja Jaruk z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 11. Miejsce II – duet Maja Malczewska – Aga Nowak, Szkoła Podstawowa nr 2. Miejsce III – ex aequo Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 14 oraz zespół wokalny Szkoły Podstawowej nr 8.

Na wyjątkowe słowa uznania zasługują uczniowie i uczennice klasy 5. Szkoły Podstawowej nr 8 w Gliwicach-Bojkowie, bowiem nie tylko występowali w poszczególnych grupach konkursowych, ale także tegoroczny Przegląd Twórczości Kresowej z rozmachem prowadzili. Na koniec młodzi konferansjerzy zafundowali publiczności niecodzienny występ z użyciem słoików  po konfiturach. Słoik song w wykonaniu młodych artystów był mocnym punktem programu, kończącym tegoroczny konkurs.

Nagrody dla zwycięzców a także dyplomy ufundowała Rada Rodziców oraz Szkoła Podstawowa nr 8 w Gliwicach. Słodkie niespodzianki zapewniła pani Maria Kuśnierz. Jak zwykle nie zawiedli goście specjalni: pani Maria Kaproń, wiceprezes gliwickiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół i Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz pani Urszula Więckowska, radna Gliwic. Obecni byli także Tadeusz Strassberger – dyrektor MDK Gliwice, przewodnicząca Koła Emerytów dzielnicy Bojków – pani Teresa Łakomska. Swoją obecnością zaszczycili także tegoroczny konkurs państwo Prus – członkowie Szarych Szeregów, a także rodziny Westerplatczyków. Na sali nie zabrakło miłośników Kresów Wschodnich – rodziców i mieszkańców dzielnicy Bojków.

Tekst i zdjęcia:

Tadeusz Puchałka

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*