Ruszyły szczepienia, oby były dla Polski mapą drogową wyjścia z kryzysu, a nie kolejnym złudzeniem… (2)

  • Co oferują Rosjanie?

Rosjanie jako pierwsi ogłosili opracowanie szczepionki przeciwko koronawirusowi. Oczywiście przez globalistów od razu zostali wyśmiani i pozbawieni powszechnej rekomendacji. Nad Sputnikiem V pracowały dwa ośrodki rządowe: Narodowe Centrum Badawcze Epidemiologii i Mikrobiologii im. Nikołaja Gamalei oraz 48. Centralny Instytut Naukowo-Badawczy Ministerstwa Obrony. Szczepionka została zarejestrowana w Rosji już 11. sierpnia, a 8. września tymczasowo dopuszczono ją do użytku, chociaż przeszła dopiero dwie fazy testów klinicznych, w których – jak pisał Deutsches Ärzteblatt – uczestniczyło raptem 38 osób. Trzecia faza testów rosyjskiej szczepionki będzie miała miejsce w Brazylii, gdzie zostanie podana 10 tys. ochotników. Na potrzeby testów Sputnik V zostanie sprowadzony z Rosji, ale w 2021 roku planowane jest w stanie Parana uruchomienie osobnej linii produkcyjnej. Oczywiście można obrzydzać rosyjską szczepionkę i zniżyć się do poziomu pióra red. Gazety Polskiej, Pana Sakiewicza, ale o zgrozo, na rosyjski produkt wpłynęło już zapotrzebowanie na 1,2 miliarda dawek z 50 krajów.

Rosjanie nie dysponują taką mocą przerobową, stąd Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich pozyskuje partnerów do produkcji w Indiach, Brazylii, Chinach, Korei Południowej czy Izraelu. Grecki naukowiec, chirurg Dimitris Gakis, chwali rosyjski produkt i daje swoje nazwisko uważając, że rosyjska szczepionka Sputnik V jest bezpieczna i skuteczna. Bezpieczeństwo rosyjskiej szczepionki wiąże z faktem, iż zalicza się ona do tradycyjnych szczepionek, których cykl produkcyjny znamy od lat, podczas gdy szczepionki rodem z USA bazują na nowej technologii genetycznej, do roku 2019 zakazanej!

„Zatem nie mogę zrozumieć tego, że KE nie planuje zakupu rosyjskiej szczepionki (Sputnik V), opracowanej według tradycyjnej technologii (bez materiału genetycznego), choć opublikowane w „The Lancet” pełne wyniki badania pokazują, że jest bezpieczna i skuteczna” – pisze Gakis. Stosowane dotychczas szczepionki zawierały żywe osłabione szczepy drobnoustrojów lub martwe organizmy, bądź fragmenty drobnoustrojów, zawierające antygen. Ich celem było zmuszenie organizmu do wytworzenia przeciwciał wobec patogenu (odporność humoralna), a po drugie utworzenie komórek pamięci immunologicznej, które w sytuacji zagrożenia chorobą szybko staną w obronie organizmu. Do takich szczepionek zalicza się rosyjska szczepionka Sputnik V, brytyjska, opracowana przez Uniwersytet Oxfordzki oraz szeroko stosowana w Azji chińska – Sinovac. Szczepionki będą produkowane w Niemczech, lecz nie na rynek europejski.

  • Rosyjski koncern farmaceutyczny R-Pharm wyda miliony w rozbudowę siedziby w bawarskim Illertissen (okręg Neu-Ulm). Rosyjska firma w chwili obecnej ma zalecenie produkcji tak zwanej szczepionki oksfordzkiej przeciwko koronawirusowi. Szacuje się, że rocznie powstanie tam do 500 milionów dawek szczepionki. Medykament trafi do 35 krajów, między innymi do Wspólnoty Niepodległych Państw. Niewykluczone, że zakład w bawarskim Illertissen będzie w przyszłości produkować również rosyjską szczepionkę Sputnik V. Charkowska firma Biolek wystąpiła do Ministerstwa Zdrowia Ukrainy z wnioskiem o państwową rejestrację szczepionki na koronawirusa Sputnik V. Firma Biolek, która jest jednym z liderów branży farmaceutycznej na Ukrainie i posiada wystarczające moce produkcyjne oraz wykwalifikowaną kadrę do produkcji szczepionki na Covid-19, 30. grudnia 2020 r. złożyła wniosek do Ministerstwa Zdrowia Ukrainy i państwowego ośrodka eksperckiego Ministerstwa Zdrowia o rejestrację państwową preparatu – szczepionki na koronawirusa Sputnik V – w celu przeprowadzenia szczepień obywateli Ukrainy. Rosyjski właściciel szczepionki Sputnik V wydał zgodę na transfer technologii i przekazanie ukraińskiemu przedsiębiorstwu linii komórkowej do produkcji szczepionki. Takie przeniesienie można dokonać w ciągu dwóch tygodni, a produkcję szczepionki da się zorganizować w ciągu 3 do 6 miesięcy. (Cdn.)

 

Roman Boryczko,

styczeń 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*