Mamy to, o czym wielu marzyło… (2)

Napiszę teraz pod rozwagę nas samych, nas – Polaków. Zadam również w tej chwili pytanie do Ukraińców. Jeśli na początku konfliktu zbrojnego stan zagrożenia wojną objął całą Ukrainę, to ilu z was, zdecydowałoby się na exodus do Polski, gdyby ta wraz z UE, ONZ i powiedzmy specjalną agencją, która powstałaby przy ONZ ds. Pomocy Uchodźcom Wojennym z Ukrainy wybudowała na poligonach wojskowych specjalne obozy dla uchodźców, złożone z miasteczek kontenerowych, zaplecza socjalnego, lekarzy, szkół, ochrony, lecz odseparowanych od miast i silnie chronionych przez polskie wojsko dla waszego bezpieczeństwa?

Czy czasami nie doszło by do wielkiego rozczarowania taką pomocą, bo „uchodźcy” to faktycznie przesiedleńcy o wielkich nadziejach socjalnych i roszczeniowych – mówmy wprost: chcący się dorobić na Polakach i pomocy z Unii Europejskiej. Widzimy to, widzimy ukraińskich mężczyzn, upijających się przy sklepach z alkoholem, widzimy przestępstwa robione rękami Ukraińców, które stają się plagą, widzimy niechęć dzieci ukraińskich do nauki w szkołach mieszanych a samych pracowników do pracy (znam z autopsji).

Kto się rozczarował (słusznie), a kto zawiódł (i czyje) oczekiwanie? Jak poinformował New York Times, urzędnicy w stolicy Ukrainy twierdzą, że rozpoczęli planowanie na wypadek sytuacji, jaka kiedyś była nie do pomyślenia: całkowitej awarii zasilania, która będzie wymagać ewakuacji około 3 mln mieszkańców Kijowa. Dlaczego polskie media nie informują, co decydenci światowi planują zrobić z tymi nowobogackimi urzędnikami reżimu w Kijowie?

Czy PiS znów powtórzy operację „wielki trud socjalny”? 500+, 300+, 12 x 1000 zł co miesiąc z RKO, renty i emerytury z ZUS, do którego nigdy nie wpłynęła choć jedna hrywna! Zakwaterowanie (w tym przypadku chyba tylko w hotelach z widokiem na Tatry lub polskie morze), wyżywienie i darmową opiekę medyczną za sam fakt posiadania polskiego numeru PESEL.

Trzeba będzie zaadoptować osiedla developerskie i przebudować standardowe miejsca parkingowe o wymiarach 2,5×5,0 m, bo ich wielkie SUV-y, pościągane chyba z Dubaju, nie mieszczą się na tych małych, standardowych w strzeżonych osiedlach. Może kijowianom będzie potrzeba miejsc startowych dla prywatnych helikopterów, prywatnych lotnisk? Niech Ukraińcy przypomną sobie obrzydliwe rechotanie i żarty na temat pozbawionego wody i energii elektrycznej Krymu. Nawet Jego Ekscelencja Komik Zieliński robił gagi w swoich programach. A jakiś lwowski mikrobrowar wypuścił czarnego jak smoła stouta pod nazwą Noc na Krymie(Cdn.)

Roman Boryczko,

08.11.2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*