Jesienna lektura – inne wizje społeczeństwa

 Właśnie pojawił się nowy, (37!) numer ulubionego pisma szerokich mas anarchistycznych, zamieszkujących ziemię między Bugiem a Odrą !

Podobno nadchodzi „gorąca jesień” (któraż to już?!) – oddajemy w Wasze ręce pismo mając nadzieję, że na stronach pachnących latem znajdziecie materiały, jakie Was zainspirują i/lub skłonią do przemyśleń i działania!

Nowy numer pisma otwiera krótki tekst z ważnym pytaniem-przesłaniem: Post-lewicowa anarchia?. Na kolejnych tradycyjnych 64 stronach znajdziecie m.in. tekst dotyczący kryzysu w Grecji i będących jego efektem zmian, zachodzących wewnątrz greckiego społeczeństwa. Kolejny ciekawy materiał to wywiad z Jean Weir pt. Zamknięta w społeczeństwie, w którym opowiada o doświadczeniach związanych z pobytem w więzieniu i działalności insurekcjonistycznej (swojej i innych we Włoszech).

Stały dział każdego numeru to „wkładka” Anarchistycznego Czarnego Krzyża, która zawiera szereg informacji – praktycznie z całego świata – dotyczących zarówno represji państwa i kapitału wobec naszego ruchu jak i akcji solidarnościowych z prześladowanymi/więzionymi towarzyszami i towarzyszkami. Więzienia demokratury jak i otwartych czy „legalnych” reżimów pełne są ludzi, którzy na różne sposoby powiedzieli: Nie!… i Dość!

Wszystkie osoby, które „zdenerwowały się” przy lekturze poprzedniego numeru – a dokładniej tekstów, nastawionych krytycznie wobec blokady tzw. Marszu Niepodległości w ubiegłym roku, zapewne ucieszy artykuł polemizujący z tezami w nich postawionymi, nawet jeśli ten artykuł – jak podkreśla sam autor – powstał „trochę z obowiązku”…

W tym roku przypada 76. rocznica wybuchu rewolucji i wojny domowej w Hiszpanii. Część redakcji -ki „nosi Hiszpanię w sercu” (szczególnie jej anarchistyczną część) i z tej okazji w numerze pojawia się blok materiałów, dotyczący tego wydarzenia i okresu. A zatem przedstawmy zawartość: piękne, acz gorzkie wspomnienia bojownika z Żelaznej Kolumny; wywiad z Camillo Barnerim nt. militaryzacji milicji oraz sylwetka tego włoskiego anarchisty, zamordowanego w Hiszpanii przez stalinowskich siepaczy; krytyczny wobec postawy i działań CNT-FAI tekst grupy amerykańskich sytuacjonistów oraz na deser dla odmiany tekst o anarchistycznej kinematografii z lat 1936-1939 i tego, co z niej ocalało do dzisiaj… A ocalało całkiem sporo, ale więcej już nie napiszemy – przeczytajcie sami!

Poza opisanym powyżej materiałami w środku jeszcze teksty dotyczące „naszego” podwórka, czyli Elba zostaje i Antykongres 2012; wiejskie życie anarchistów, czyli życie we wspólnotach z dala od zgiełku miasta; tekst o tym jak robotnicy w Łodzi (w latach 1906-07) strzelali do siebie, zamiast do…

Do tego stała kolumna Powsinogi; Projekcje weteranów wojennych Krzysztofa Wodiczki i recenzja ciekawej książki Z dziejów polskiego anarchizmu, której wielu z Was zapewne nie przeczyta z powodu skandalicznie niskiego nakładu!

Do zobaczenia następnym razem!!!

Salud i anarchia!

W imieniu redakcji IŚ

Wiera Dror

PS: Pismo do nabycia w salonach sieci Empik oraz w księgarni internetowej Bractwa Trojka: www.bractwotrojka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*