Inne

Zaczyna się mowa o Konstytucji Szkocji

 

 

 

 

 

 

 

Każdy, kto obserwuje sytuację w/s rozpisania referendum, odnośnie pełnej niepodległości Szkocji, zastanawia się – jaki system polityczny będzie wprowadzony w kraju tartanu? Czy Szkocja będzie republiką? Monarchią? Dziś premier Alex Salmond wspominał o konstytucji, co by oznaczało system republikański lub monarchię konstytucyjną!

Poczekamy – zobaczymy, ale kilka zapowiedzi premiera jest bardzo interesujących, m.in. wspomniał on o całkowitej bezpłatnej edukacji, własnej armii (w tym – marynarce wojennej), ale bez ambicji posiadania broni nuklearnej. Padły też zapewnienia, co do polepszenia systemu socjalnego, ze wskazaniem na braki mieszkaniowe społeczności lokalnych.

Alex Salmond: „Mamy prawo do tego, by decydować o sobie samych, mamy prawo do tego, aby zarządzać własną gospodarką i czerpać w pełni z jej sukcesów, stworzymy modelowy przykład państwa demokratycznego, opartego na aktywnym społeczeństwie! Darmowa edukacja to inwestycja, która nie jeden raz się zwróciła i to z nawiązką, wykształceni obywatele to siła narodu i naszej gospodarki. Musimy w ten sektor jak najwięcej inwestować! Narodowe media zapewnią nam odpowiednie dotarcie do naszych obywateli i przekazanie im prawdziwych intencji rządu i sukcesów kraju, byliśmy jedną z pierwszych społeczności w Europie, które wprowadziły darmowe wykształcenie, teraz trzeba to powielać i wzmacniać… Każdy nasz obywatel ma niezbywalne prawo do godnego mieszkania, pracy, edukacji i pomocy ze strony państwa, co też się dzieje i będziemy obecny system jeszcze bardziej usprawniać”.

W chwili obecnej poparcie społeczeństwa Szkocji w/s referendum niepodległościowego wynosi już ponad 68%.

 

Andrzej Mariusz Szumiło

 

Za: www.polscott24.com

 

(Visited 21 times, 1 visits today)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*