Gospodarka i polityka

Węgiel – czarne złoto?

 

 

 

 

 

 

 

 

Wolny Związek Zawodowy Sierpień 80 złożył doniesienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez dyrektora kopalni Piast w Bieruniu – Jacka Kudelę. Zadaniem prokuratury jest sprawdzenie, czy doszło do celowego przerabiania a raczej niszczenia wysokoenergetycznej kostki węglowej na tańszy od niej miał. Złe warunki magazynowania węgla (słońce, deszcz, śnieg itp.) powodują, że już po miesiącu czasu kostka pęka i ulega degradacji.

Jan Szczypionka (Biuro Komunikacji Węglowej) twierdzi, że na zwałach kopalni Piast zalega ok. 35 tys. ton kostki ze względu na trudności w sprzedaży opału. Innego zdania są związkowcy. Twierdzą oni, że zaleganie to wina złej dystrybucji a chętni do zakupu surowca są!
Jedna tona kostki węglowej kosztuje 680 zł zaś tona kostki rozdrobnionej – ok. 400 zł. Straty są ogromne, a za niegospodarność i polecenie niszczenie węgla odpowiada właśnie dyrektor. Jeśli potwierdzą się zarzuty o nadużycia udzielonych uprawnień i niedopełnianie ciążącego na nim obowiązku dbania o dobro kopalni, przez co powstały znaczące szkody majątkowe – dyrektorowi Piasta grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Wyrok może być jeszcze wyższy, bo do 10 lat w przypadku, gdy szkody majątkowe będą duże.

Sprawę tę zbada również Centralne Biuro Antykorupcyjne ze względu na fakt, że do kruszenia kostki zatrudniona jest firma zewnętrzna.

Proceder kruszenia węgla nie jest dla związkowców nowością. Już w 2010 roku w Kurierze Związkowym ukazał się artykuł na ten temat. Niestety dyrekcja kopalni nie uznała wówczas za stosowne reagować…

Od dwu lat, po poważnym tąpnięciu w lutym 2010 r., KWK Piast boryka się też z roszczeniami okolicznych mieszkańców, którzy oskarżają kopalnię o powodowanie szkód górniczych. Na liście osób, które są przekonane, że rysy i pęknięcia na ich domostwach to efekt tąpnięć, związanych z działalnością Piasta, jest już blisko 140 nazwisk. W samej tylko Brzezince prawie 50, a w sąsiednich Babicach 90. Mieszkańcy tych sołectw nie wykluczają złożenia pozwu zbiorowego przeciwko kopalni. Na zdjęciu spotkanie ws. szkód górniczych, powodowanych przez KWK Piast.

 

 Iwona Jankowska

src=”http://www.youtube.com/embed/R1BEKShPlKI”frameborder=”0″
allowfullscreen>

(Visited 10 times, 1 visits today)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*