Inne

PRISM – czy naprawdę niespodzianka?

 

 

 

 

 

 

 

Ten 29-latek położył właśnie na szali całe swoje życie – świetną pracę, związek, dom – by ujawnić szczegóły ściśle tajnego amerykańskiego systemu inwigilacji PRISM. Program ten przez lata odpowiada za monitoring naszych maili, konwersacji na Skype, postów na Facebooku i połączeń telefonicznych.Kiedy Bradley Manning przekazał podobne dane Wikileaks, rząd USA przetrzymywał go nagiego w odosobnieniu, w warunkach, które ONZ określiła jako „okrutne, nieludzkie i poniżające”.
Przywódcy i prasa debatują obecnie nad tym jak poradzić sobie z tym skandalem. Jeśli milion z nas wesprze Edwarda w ciągu następnych 48 godzin, nasz głośny apel przekona rządzących do tego, iż ten chłopak powinien zostać potraktowany jak odważny informator i że to na zlikwidowaniu PRISM – miast zrujnowaniu życia Edwarda winien się teraz skoncentrować rząd USA:

https://secure.avaaz.org/pl/stop_prism_global/?bGespbb&v=25871

PRISM to zatrważający system inwigilacji: daje rządowi USA nieograniczony dostęp do wszystkich naszych osobistych e-maili, kont na portalach społecznościowych, skrzynek Google, kont Youtube, Facebook, naszych Skype’ów, Hotmaili czy Yahoo i wielu, wielu innych. Co miesiąc nagrywa biliony naszych wiadomości, dzięki czemu CIA dysponuje teraz bazą informacji, którą w przyszłości może wykorzystać do ścigania, prześladowania czy szantażowania nas, naszych przyjaciół i naszych rodzin!

Edward był przerażony tym bezprecedensowym i nieograniczonym naruszeniem prywatności obywateli na całym świecie. Skopiował więc wiele plików, wysłał je do Guardiana, prosząc o ich odpowiedzialną publikację, a sam wyjechał do Hongkongu. Dzięki jego odwadze nie tylko dowiedzieliśmy się o PRISM, na światło dzienne wyszły również podobne programy w Kanadzie, Wielkiej Brytanii czy Australii! Edward uwięziony w Hongkongu, czeka obecnie na aresztowanie. Globalny apel może uchronić go przed ekstradycją do USA i zachęcić inne kraje do przyznania mu azylu.

Nie pozwólmy USA potraktować Edwarda tak, jak wcześniej potraktowano Bradleya Manninga. Wesprzyjmy tego młodego informatora i powiedzmy głośne NIE dla PRISM:

  https://secure.avaaz.org/pl/stop_prism_global/?bGespbb&v=25871

Nasza społeczność jednoczyła się już w przeszłości, kiedy bohaterskie jednostki, takie jak Snowden kładły na szali całą swoją przyszłość na rzecz rzetelnego informowania opinii publicznej. Po tym jak ponad milion z nas wezwało rząd Stanów Zjednoczonych do zaprzestania okrutnego traktowania Bradleya Manninga, został on przeniesiony do więzienia o średnim rygorze i przestano go przetrzymywać w odosobnieniu. Jeśli podejmiemy odpowiednie działania, być może uda nam się uratować również Edwarda, który dla naszego dobra położył na szali swoje własne życie.

 

Z nadzieją i determinacją,

Ricken, Emma, Oli, Mia, Allison, Ari, Dalia, Laura

wraz z całym zespołem Avaaz

(Visited 8 times, 1 visits today)

One thought on “PRISM – czy naprawdę niespodzianka?

  • PRYZMAT- to żadna sensacja, Edward Snowden potwierdził to o czym wiele osób wie, bądź przypuszczało. http://www.youtube.com/watch?v=EuJak7Do-rk
    Monitorowanie społeczeństwa to cecha charakterystyczna dzisiejszych demokracji w których, tak na prawdę, żądzą: wywiad/kontrwywiad, bezpieka, armia. W Polsce też mamy swój “pryzmat’, czy raczej “eszelon”.
    Czy możemy jakoś pomóc p. Edwardowi? Raczej nie! Tak, czy inaczej dostanie dożywocie. Może nawet “czapę”-ale za jakiś czas. Na razie społeczeństwo musi o nim zapomnieć. Może nawet władze USA w tym nam pomogą!

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*