Inne

Polska poligonem doświadczalnym „Arevy”? Atomówki bez przetargu???

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Francuski koncern jądrowy Areva podpisał z Polimexem-Mostostal SA 21.04.2011 r. deklarację intencyjną, dotyczącą budowy dwóch bloków elektrowni atomowej w Polsce oraz w zapewnieniu dostaw paliwa jądrowego.

Wg komunikatu prasowego Areva, porozumienie jest konsekwencją podjęcia przez polski rząd programu budowy 2 elektrowni atomowych, każdej o mocy 3000 MW.

Wszystko wskazuje, że planowana jest budowa reaktorów typu EPR, jeszcze nigdzie w Europie nie uruchomionych, czyli tzw. wysokoenergetycznych, ciśnieniowych reaktorów III generacji. Reaktory EPR budzą powszechne protesty we Francji z racji niestabilności operacyjnej, zasilania toksycznym paliwem plutonowym MOX i skali rażenia w razie awarii.

Szczegółowy zakres współpracy Areva / Polimex-Mostostal zostanie doprecyzowany przez obie strony w kolejnej fazie rozwoju polskiego projektu atomowego (czyli na obecnym etapie: kupowanie kota w worku).

Wg komunikatu prasowego Arevy:

Areva, Electricité de France (EDF) i GE Hitachi Nuclear Energy wzmacniają swoją pozycję w polskim projekcie atomowym, kolejny krok od pierwszego porozumienia o współpracy z 2009 r. Koncerny podpisały umowy z Energoprojektem-Warszawa i Politechniką Warszawską. Areva w specjalnie wydanym komunikacie prasowym podkreśla, że jej celem jest zbudowanie własnej sieci polskich podwykonawców, którzy mają skonsumować ok. 50% całego budżetu przeznaczonego na inwestycję nuklearną.  (Pozostała połowa trafi oczywiście do kieszeni Francuzów).

Wg Actufinance, aktualności giełdowe:

http://www.actufinance.fr/actu/areva-et-edf-signent-un-accord-avec-energoprojekt-6956892.html

ACTUALITÉ BOURSIERE

Areva i EDF podpisują umowę z Energoprojektem

Dwa koncerny francuskie Areva i EDF ogłosiły podpisanie umowy z Energoprojektem, polska firmą inżynierii przemysłowej. Współpraca wpisuje się w strategię lokalizacji biznesowej projektu poprzez włączenie dostawców polskich. To z kolei podwyższa poziom zabezpieczenia projektu w Polsce uruchomionego w 2009 r. i objętego umową o współpracy z Francją (2009).

17.10.2012

AREVA: umowa na dostawę składników paliwowych do Polski

Source: AOF

17/10/2012 a 15:27 / Mis a jour le 17/10/2012 a 15:27

Ajouter un commentaire

Ocena wartości giełdowej akcji Arevy na giełdzie (poradnik inwestora) – wg

www.capital.fr

 

Les points faibles de la valeur

– spółka bardzo polityczna (udziały 83% CEA i Państwa), stałe źródło niepewności dla akcjonariusza

– wartość trudna do określenia dla inwestora

– niska przejrzystość finansowa

– wartość akcji bardzo niestabilna – podatność na debatę społeczną. Plany rozwoju energetyki atomowej poddane w wątpliwość przez kraje rozwinięte.

 Budowa elektrowni EPR mocno ciąży na wynikach.

 

2. Dziś w studio radiowym PR 3 Polskiego Radia gościł Minister Skarbu Państwa M. Budzanowski. Była mowa m.in. o przymiarkach rządu / PGE do wyboru wykonawcy projektu elektrowni jądrowej z pominięciem przetargu.

Na stronie PR3 można odsłuchać całą rozmowę:

http://www.polskieradio.pl/9/299/Artykul/720083,Tanszy-gaz-Nawet-kilkaset-zlotych-rocznie

 

Mikołaj Budzanowski w „Salonie politycznym Trójki” 8.11.2012 – kliknąć w ikonę kamery, zaraz na początku rozmowy, pierwsze pytanie redaktorki.

http://energetyka.wnp.pl/energetyka_atomowa/blotas-areva-piec-warunkow-budowy-w-polsce-elektrowni-atomowej,182507_1_0_0.html

to samo potwierdzają.

http://energetyka.wnp.pl/energetyka_atomowa/przetarg-na-budowe-atomowki-nie-musi-byc-publiczny,183078_1_0_0.html

jeszcze raz.

„Dziennik Gazeta Prawna” podał informację wcześniej niż przeprowadzono wywiad dla PR3:

Atom wyjęty spod prawa

08.11.2012r. 03:34

http://www.cire.pl/item,67705,1,0,0,0,0,0,dziennik-gazeta-prawna-atom-wyjety-spod-prawa.html

Wykonawca polskiej elektrowni jądrowej zostanie wybrany bez przetargu – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Resort skarbu analizuje prawo unijne, by dać Polskiej Grupie Energetycznej większą swobodę przy wyborze konsorcjum, mającego wybudować elektrownię jądrową.

Rząd nie chce przeprowadzać procedury według zasad ustawy o zamówieniach publicznych, bo te otwierają drogę do protestów przegranych w przetargu i wydłużenia całego procesu.

„Sprawdzamy, jak można przeprowadzić tę procedurę sprawniej, a jednocześnie w sposób transparentny” – mówi Mikołaj Budzanowski, minister skarbu państwa. Podobny mechanizm MSP zastosowało w przypadku wyboru konsorcjum, budującego terminal LNG w 2009 r.

Z informacji „Dziennika Gazety Prawnej” wynika, że spółka PGE Energia Jądrowa, atomowe ramię największej polskiej grupy energetycznej, odpowiedzialnej za realizację inwestycji, opracowuje już szczegółowy regulamin postępowania, na podstawie którego będzie wybierane zwycięskie konsorcjum.

Wybór wykonawcy bez przetargu może jednak ściągnąć na Polskę zainteresowanie Brukseli. Jak przypomina Hubert Tański, radca prawny w kancelarii CMS Cameron McKenna, ominięcie prawa zamówień publicznych może zostać zakwestionowane przez organy Unii.

 

 NO WŁAŚNIE – MOŻE CZAS, BY ZAINTERESOWAĆ TYM UNIĘ EUROPEJSKĄ???

 

 Opr. Andrzej Marek Hendzel

 

(Visited 4 times, 1 visits today)

One thought on “Polska poligonem doświadczalnym „Arevy”? Atomówki bez przetargu???

  • 1. Jeżeli te elektrownie będą tak budowane jak autostrady, stadiony i cała infrastruktura na Euro’12 to pora wyjechać z kraju, albo wybudować schron przeciwatomowy lub dostosować piwnicę!
    2. Ciekawe, ile kosztuje zwolnienie z procedury przetargowej?

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*