Gospodarka i polityka

OBI tak to robi

 

 

 

 

 

 

 

 

Sieć marketów budowlanych OBI próbuje poprawić medialnie swój wizerunek (ech, ten czarodziej, znający się na wszystkim) jak również sprawić, by pracownicy zatrudnieni w firmie poczuli materialne korzyści z faktu, że są w „jednej drużynie”.

Tym razem centrala znalazła fundusze na wypłatę dodatkowego świadczenia na „majówkę”. Nie są to pieniądze, które ktoś znalazł koło śmietnika a złotówki, zaoszczędzone w trakcie wieloletniej działalności OBI, czyli de facto pieniądze, które należały się pracownikom a tylko nie wydano ich w zgodny z zapisami ustawy o ZFŚS sposób. Uzbierała się tego całkiem spora kupka, bo aż 2 miliony 300 tysięcy! Gdyby nie negocjacje szefostwa firmy z WZZ Sierpień 80, działającym na terenie OBI, najprawdopodobniej te pieniądze (przynajmniej teraz) by się nie znalazły – pracodawca miał naprawdę dużo czasu na decyzje o premiach.Wyjaśnienie bilansu otwarcia nowego – 2013 – i zamknięcia starego 2012 roku spowodowały gigantyczną kontrolę, ujawniając pozostawione na kontach środki. Jak wiadomo podziału środków z funduszu dokonuje pracodawca w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, jednak problematyczne stają się widełki i kryteria rozdysponowania pieniędzy.

 

Propozycje centrali OBI:

Dla osób, których dochód nie przekracza 400 zł na członka rodziny ma to być 1500 zł (według oświadczeń kryteria spełniają 72 osoby)

Przedział: 401 do 600 zł – świadczenie 1 tys.

Przedział: 601 do 1000 zł – 600 zł

Przedział dochodowy: 1 tys. – 1,5 tys. – świadczenie 500 zł

Dochód powyżej1,5 tys. złotych równy byłby wypłacie 300 zł brutto.

 

Ze względu na to, iż pieniądze znalazły się dzięki związkowcom, jak również miały być rozdysponowane przy udziale związku zawodowego, jego przewodniczący po licznych konsultacjach ze związkowcami zaproponował inny podział.

Dla osób, których dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 400 zł – wypłata 1 tys. zł

Od 601 do 800 zł – 800 zł

Od 601 do 1000 zł – 600zł

Między 1001 a 1500 zł – 550 zł

Powyżej 1,5 tys. zł – świadczenie w kwocie 500 zł.

Wg podziału związkowców – pracodawca wyda 2 244 000zł.

 

Po poprzednim podziale pieniędzy, zdobytych na Boże Narodzenie w 2012 roku, wielu pracowników okazywało swoje niezadowolenie przyznaną kwotą 100 zł, bowiem suma ta wydała im się zbyt małym świadczeniem socjalnym.

Dodatkowym argumentem za podziałem, postulowanym przez Związek Zawodowy Sierpień 80, jest fakt, że najniższe świadczenie otrzymać mają 984 osoby.

 

 Marek Gruzy 

 

 

 

(Visited 7 times, 1 visits today)

One thought on “OBI tak to robi

  • Obi worker

    Związki wywalczyły podwyżki, ale OBI i tak ich nie dało! Obi tak to robi, że podwyżki znikają!

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*