Konkurs „Prawda reportażu” czas zacząć…
Szanowni Czytelnicy, mamy niewątpliwą przyjemność ogłosić rozpoczęcie konkursu portalu www.Polscott24.eu, obejmującego formy reportażowe. Nosi on nazwę „Prawda reportażu”, a poświęcony jest pamięci red. Kajetana Wojtysiaka (1938-2002), który sam, co prawda, reportażystą nie był, wychował natomiast kilka znakomitych piór, poruszających się w obrębie tej formy prasowej. Wiedza, takt i cierpliwość red. Wojtysiaka owocują nadal pracami jego uczniów, którzy nie tylko opisują świat, ale też – jak zalecał ich dziennikarski mistrz – starają się w nim obywatelsko uczestniczyć.
Planowaliśmy rozpoczęcie I edycji w X-lecie śmierci Kajetana Wojtysiaka, którego również miałem okazję poznać (był wtedy zastępcą red. naczelnego „Tygodnika Współczesnego”), czyli w grudniu – tak, by konkursowe prace mogły spływać znacznie dłużej. Niestety, jak to w życiu, nie wszystko udaje się dopiąć na czas.
Dlaczego reportaż? Od niemal 20 lat reportaż prasowy (pomijając płaskie opisy egzotycznych podróży) jest niechętnie widziany przez wydawców i naczelnych polskich tytułów. Publikowany bez cenzury, musiałby pokazywać rzeczywistość inną od uznanej za „obowiązującą” przez propagandę neoliberalnego sukcesu. Nieco lepiej ma się reportaż telewizyjny a (głównie dzięki ośrodkowi wrocławskiemu) nie obniżył poziomu reportaż radiowy.
Postanowiliśmy ogłosić konkurs w III kategoriach – reportażu prasowego, telewizyjnego (materiały prosimy przesyłać na płytach DVD) i radiowego (DVD z plikami MP3). W przypadku prac filmowych prosimy o reportaże nie dłuższe od 30 min., w przypadku nagrań radiowych – 25 min. Jeśli chodzi o kategorię prasową – nie narzucamy Autorom objętości, podobnie jak nie staramy się tworzyć zbędnych podziałów tematycznych.
Spectrum wypowiedzi reportażowej zawsze było szerokie, chcemy tylko przekonać się, czy forma ta ma jeszcze coś do powiedzenia w dobie ponowoczesnej i w jaki sposób radzi sobie z opisywaniem labilnej rzeczywistości. Konkurs adresujemy przede wszystkim do młodych dziennikarzy i studentów (nie tylko wydziałów dziennikarstwa), toteż nie będą brane pod uwagę teksty, nagrania i materiały filmowe tych osób, które dłużej niż 5 lat pracują dla różnych redakcji.
Oprócz prac konkursowych prosimy więc Autorów o nadesłanie podstawowych informacji o sobie i odpowiedź na zasadnicze pytanie: skąd ta, nie inna forma Państwa wypowiedzi? Czy jest przypadkiem na drodze zawodowej nadsyłających materiał, czy kwestią świadomego wyboru? Rzutować na werdykt owa odpowiedź i tak nie będzie, jurorów ma interesować głównie praca, przedstawiona do oceny; odpowiedzi potrzebne są raczej do ogólnej konstatacji nad stanem polskiego reportażu A.D. 2013.
Nie interesuje nas, czy Autorzy mieszkają w Polsce, ile mają lat, czy mieli już do czynienia ze środkami masowego przekazu – czy jest to może ich debiut…
Termin definitywnego spływu prac ustalamy na 1.XII.2013 r. Werdykt jurorów przedstawimy ostatniego dnia roku bieżącego.
Fundatorem nagród w kategorii reportażu prasowego i telewizyjnego jest pomysłodawca konkursu – redakcja www.Polscott24.eu . O nagrody za reportaż radiowy zadba red. Dariusz Drygas, szef internetowego Radio Hallo z Peterborough. Zwycięzca każdej kategorii medialnej otrzyma statuetkę z imienną grawerką oraz po 100 funtów. Dla osób serio traktujących swoje pisanie – zdecydowanie ważniejsze jest zaistnienie w polonijnych mediach. Z nagrodzonymi przeprowadzone zostaną wywiady, które opublikujemy później na łamach www.Polscott24.eu i zaprzyjaźnionych z nami portali oraz w „Echo Liverpool”. Zwycięzca w kategorii reportażu radiowego nie tylko zaprezentuje swój materiał na antenie Radio Hallo – ale może liczyć na stałą, własną audycję w Peterborough.
Najlepszy tekst prasowy przetłumaczymy na język angielski i opublikujemy również w tej formie, co daje szansę na pracę w mediach brytyjskich, o ile Autor radzi sobie z językiem. Teksty, reportaże radiowe i tv, które zostaną również pozytywnie ocenione przez jury, liczyć mogą na opublikowanie przez www.Polscott24.eu i inne portale polskojęzyczne.
Jako jurorzy zgodzili się współpracować z nami:
Wojciech Kajtoch – kierownik Zakładu Semiotyki i Historii Mediów Popularnych Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, red. naczelny „Zeszytów Prasoznawczych”. Wcześniej redagował krakowski almanach literacki „Proza, proza, proza…” (pierwsze 4 tomy), był też członkiem zespołów redakcyjnych „Pisma Literacko-Artystycznego” i „Ulicy Wszystkich Świętych”. Autor kilku książek, z których największe uznanie zdobyły „Językowe obrazy świata i człowieka w prasie młodzieżowej i alternatywnej” (t. 1-2) oraz „Bracia Strugaccy (zarys twórczości)”. Jego książki i artykuły tłumaczono m.in. na rosyjski, serbski i angielski.
Leokadia Komaiszko – reportażystka i pisarka z Liège, Belgia. Autorka 3 tomów reportażowych i 5 książek poetyckich, z czego 2 woluminy ukazały się w języku francuskim. Od 1996 redaguje i wydaje „Listy z daleka” – czasopismo Ogólnoświatowego Korespondencyjnego Klubu Emigrantów, włączone do Biblioteki Klasycznych Tekstów Literatury Świata, realizowanej w ramach UNESCO.
Janusz K. Krawczyk – publicysta, red. naczelny najdłużej nieprzerwanie edytowanego niezależnego czasopisma RP (w roku bieżącym – XX-lecie), czyli „Innego Świata”. W razie potrzeby użycza swego pióra zaprzyjaźnionym tytułom.
Radosław Malinowski – publicysta i reportażysta z Nairobi, Kenia. Współtwórca Human Assiatance Awarness Research Trafficking (HAART), konsultant Dennis Hurley Peace Institute, wykładowca The Catholic University of Eastern Africa. Wraz z zespołem prawników z RPA bierze udział w szkoleniach w Południowym Sudanie z zakresu konstytucjonalizmu i efektywnych metod rządzenia na szczeblu ministerialnym i samorządowym.
Lech L. Przychodzki – przewodniczący jury. Reportażysta, filozof sztuki, publicysta i tłumacz. Autor 5, współautor 4 książek. Red. naczelny międzynarodowego portalu humanistów www.bezjarzmowie.info.ke. Wcześniej związany m.in. z kwartalnikiem „Galeria EL”, „Tygodnikiem Współczesnym”, TV Lublin3, Kwartalnikiem Elbląskim „TygiEL”, „Innym Światem”, Magazynem „Obywatel”, „Konstelacją Cienia”, „Ulicą Wszystkich Świętych”, kwartalnikiem „Galeria” i portalami: www.SilesiaSuperior.net, www. RegioPolis.net oraz www.infopol.lt/pl . Jeden z wychowanków red. Kajetana Wojtysiaka.
Mirosław Puciłowski – fotografik i operator telewizyjnych filmów dokumentalnych i reportażowych, związany z białostockim ośrodkiem telewizyjnym.
Antoni P. Radczenko – reportażysta, publicysta i filmowiec z Wilna, Litwa. Redaktor prowadzący polskiej edycji (pl.delfi.lt) największego litewskiego portalu informacyjnego www.delfi.lt . Wcześniej związany z „Chaosem”, „Gazetą Wileńską”, „W paszczu”, „Ulicą Wszystkich Świętych” i portalami: www. RegioPolis.net oraz www.infopol.lt/pl .
Filmy wideo i reportaże radiowe prosimy wysyłać na adres:
Antoni P. Radczenko,
A. P. Kavoliuko 24/4,
2050 Vilnius, Lietuva/Lithuania
zaś reportaże prasowe pocztą mailową (pliki doc. lub RTF) na konto:
konkurs.reporter@btinternet.com
Redakcji Polscott24.eu nie interesują prywatne poglądy jurorów, tylko ich fachowość. A fakt, iż nieco się tymi poglądami różnią, może tylko dodatnio wpłynąć na wewnętrzne kryteria oceny prac – w innym przypadku (gdyby oceniała tylko „prawica” czy „lewica”) część tekstów, nagrań MP3 i filmów z góry skazana by była na przegraną. Osoby do jury zaproszone są nie tylko fachowcami, ale też od lat wykazują zawodową rzetelność – należy więc spodziewać się werdyktu uczciwego.
Andrzej M. Szumiło
Na zdjęciu z rodzinnego archiwum: red. Kajetan Wojtysiak
Za: http://polscott24.eu/konkurs-„prawda-reportazu”-czas-zaczac/