Gospodarka i polityka

KATOWICE: W OBRONIE PRACOWNIKÓW SALONÓW „EMPIK” (ZZ Federacja Pracownicza / FA s. Częstochowa / ZSP s. Górny Śląsk)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Akcje solidarnościowe z pracownikami Empiku – zwycięzcy konkursu „Najgorszy Pracodawca Roku 2011”. W pierwszą sobotę czerwca miały miejsce dwie akcje ulotkowe, skierowane zarówno do pracowników, jak i klientów salonów Empik w Katowicach (Empik przy ul. księdza Piotra Skargi oraz Empik w Silesia City Center). W sumie wśród klientów i pracowników Empiku rozdano ponad 400 ulotek. W pierwszym z miejsc akcja przebiegała bez zakłóceń. W centrum Silesia, pod koniec akcji, do jej uczestników wyszedł ochroniarz w cywilnym ubraniu i roztrzęsionym głosem domagał się zaprzestania działań na terenie salonu. Oświadczył też: „Ulotki możecie sobie rozdawać poza salonem Empiku”. W międzyczasie – w trakcie tej pogawędki – udało się rozkolportować resztę ulotek. Kiedy akcja była już zakończona, pojawiła się ochrona Silesia City Center. Wychodzący w tym momencie spokojnym krokiem z centrum Silesia uczestnicy i uczestniczki protestu dosłownie otarli się w drzwiach z przybyłą prewencją ochrony Silesia City Center. Gratulujemy ochroniarzom bystrości;)!

 

Treść kolportowanych ulotek:

 

Empik – czyżby pełna kultura?

DO KLIENTÓW EMPIK-u

Empik posiada w całej Polsce sieć salonów, gdzie sprzedawana jest prasa, multimedia oraz książki. Za eleganckim wizerunkiem salonów sprzedaży kryje się smutna prawda o warunkach, w jakich są zatrudnieni pracownicy sieci Empik. A prawda jest taka, że zysk jest tam ważniejszy, niż prawa pracownicze. O to przykłady łamania tych praw, udokumentowane w wielu salonach Empik:

1. Brak ewidencji godzin (bezpłatne nadgodziny).

2. Nie pokrywanie kosztów prania odzieży firmowej.

3. Zmuszanie pracowników do wykonywania zadań za innych, w tym rozkładania ciężkich kontenerów.

4. Brak właściwego ogrzewania w miejscu pracy.

5. Likwidacja funduszu socjalnego.

6. Brak prawdziwych szkoleń BHP.

7. Brak szkoleń, dotyczących sprzedawanych towarów.

8. Brak płatnych zwolnień chorobowych, groźby zwolnienia w razie zachorowania.

9. Mobbing, strasznie zwolnieniami.

Tak wygląda praca w sieci sprzedaży, której hasłem jest: Pełna kultura. Jeżeli tak wygląda kultura pracy w wykonaniu tej sieci, to warto sobie zadać pytanie: czy sam chciałbyś/chciałabyś pracować na takich warunkach? Na umowie śmieciowej, nie wiedząc, czy zostanie przedłużona, w ciągłej niepewności i pod presją groźby zwolnienia, bez żadnych osłon socjalnych ze strony firmy, bez zwolnienia na czas choroby, pracując w nadgodzinach bez dodatkowego wynagrodzenia… Kolejny już raz Empik walczył o nagrodę Najgorszego Pracodawcy Roku, w konkursie organizowanym przez Związek Syndykalistów Polski. W tym roku zajął pierwsze miejsce!

Powyższe dowody mówią same za siebie. Zastanów się, czy warto tu kupować swoją ulubioną grę, gazetę, czasopismo, film czy książkę. Nie wspieraj wyzysku pracowników! Twój wybór ma znaczenie!

 

Związek Syndykalistów Polski – www.zsp.net.pl

Federacja Anarchistyczna / ZZ Federacja Pracownicza

Prawda o pracy w Empiku

DO PRACOWNIKÓW EMPIKU

Salon Empik jest miejscem Twojej pracy. Czas, jaki w nim spędzasz, poświęcasz klientom, obsłudze kas, wypakowywaniu towaru z kartonów i umieszczaniu go na odpowiednim miejscu. W wielu salonach pracownicy w zamian otrzymują brak ewidencji godzin (bezpłatne nadgodziny), nie pokrywanie kosztów prania odzieży firmowej, zmuszanie do wykonywania zadań za inne osoby, w tym rozładowywanie ciężkich kontenerów, brak ogrzewania w salonach, co naraża Twoje zdrowie. W wypadku zachorowania w wielu salonach grozi się zwolnieniami.

W relacjach z przełożonymi wielu z Was ma do czynienia z mobbingiem i groźbą wyrzucenia z pracy, bo przecież jak mówią przełożeni „Jest tylu chętnych na Twoje miejsce”. Wielu skarżyło się na brak szkoleń BHP i funduszu socjalnego. Wielu z Was pracuje na umowach, które niczego Wam nie gwarantują. Czy chcesz, żeby było tak nadal? W milczeniu złościć się i dalej znosić takie traktowanie? Właściciele Empiku zwiększają zyski, oszczędzając na Tobie. Jeżeli nie wierzysz, to zajrzyj na fora internetowe, a wtedy przekonasz się, że nie jesteś odosobnionym przypadkiem.

Możesz jednak walczyć o swoje prawa w miejscu zatrudnienia. Nie bądź bierny, bo właśnie na bierności oparty jest wyzysk, z którym masz do czynienia!

Twoi pracodawcy nie myślą o Tobie, ale wyłącznie o swoim własnym interesie. A na ich sukces pracujesz Ty, w zamian powinieneś mieć zapewnione godne wynagrodzenie oraz godne warunki pracy.

 

Związek Syndykalistów Polski – www.zsp.net.pl

Federacja Anarchistyczna / ZZ Federacja Pracownicza

 

(Visited 34 times, 1 visits today)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*