INNY ŚWIAT – NOWY NUMER PISMA NIE TYLKO DLA ANARCHISTÓW!
Na półkach salonów prasowych Empik oraz w internetowej księgarni Bractwa Trojka pojawił się nowy numer „kwartalnika” anarchistycznego Inny Świat. Jak zawsze, na 64 stronach formatu A4 znajdziecie wiele materiałów tyczących się szeroko rozumianego ruchu anarchistycznego.
Numer otwiera wstępniak redaktora naczelnego oraz pożegnanie z Negrą. Dalej, Grażyna Małkiewicz pisze o Wrocławskim Forum Antydyskryminacyjnym a polemizuje z nią Janusz K. Krawczyk. Dość szeroko piszemy o międzynarodowym anarchistycznym kongresie, jaki odbył się w szwajcarskim St. Imier. Wspominamy również zmarłego we wrześniu ub. r. weterana czeskiego ruchu anarchistycznego, Jakuba Polaka. Blok materiałów o walkach miejskich rozpoczyna tekst Ewy Małkiewicz o miejskich zadymiarkach a rdzeń tego bloku stanowi zapis dyskusji o ruchu Occupy, polskich organizacjach miejskich i lokatorskich, która odbyła się w warszawskiej Przychodni w sierpniu ub. r. Blok ten kończy okazała recenzja książki Davida Harveya Bunt Miast, autorstwa Agnieszki M. Wasieczko. Z kolei Olgierd Dilis pyta w swym przyczynkowym artykule czy radykalizm ekologiczny ma dziś rację bytu? Mamy nadzieje, iż ten tekst wywoła teksty polemiczne… O ekologię zahacza również reportażowy materiał, zabrany przez trójkę autorów (K. Danilewicz, I. Jankowska i L. L. Przychodzki), opisujący zmagania mieszkańców Podhala z mafią drogowców i urzędników. O otwartości ideologii anarchistycznej pisze Mirek Kulka w swej polemice z zamieszczonym w poprzednim numerze pisma tekstem Jasona McQuinna – Post-lewicowa anarchia? Natomiast krytycznie o politycznym anarchizmie pisze członkini kolektywu CrimethInc, Nadia C. Anarchiści i sztuka to wstępne słowo Seksy, do wywiadu z ukraińskim malarzem-anarchistą Dawidem Cziczkanem. To obraz jego autorstwa umieściliśmy na okładce tegoż numeru. Kolejny wywiad dotyczy tym razem ruchu anarchistycznego w Wenezueli i sytuacji społeczno-politycznej w tym kraju, pod rządami Hugo Chaveza. Materiały historyczne rozpoczyna rys biograficzny czesko-amerykańskiego anarchisty Hyppolyta Havla i jego artykuł, poświęcony Piotrowi Kropotkinowi. Inną zaprezentowaną postacią historyczną jest Nicole Converti – włoski działacz anarchistyczny, agitujący na rzecz wolnego społeczeństwa również w Tunezji. Natomiast rosyjski socjalista-narodnik, Jarosław Leontiew, przypomina nam polskiego maksymalistę Józefa Żuka-Żukowskiego a bardziej całościowo o maksymalistach pisze Aleksander Łaniewski. Numer zamyka przypomnienie książkowej trylogii Mars, o której pisze Maciek Bieńkowski. Oczywiście w numerze nie mogło zabraknąć wieści z frontów walki o wolność i sprawiedliwość dla anarchistycznych bojowników z całego świata. Tym razem dział Anarchistycznego Czarnego Krzyża zajmuje 14 stron pisma i pełen jest złych i dobrych informacji o walkach więziennych, zatrzymanych i uwolnionych towarzyszach oraz aktach solidarności z więzionymi…
Jeśli więc powyższe omówienie nowego numeru Innego Świata wzbudziło w Tobie choć odrobinę zainteresowania, nie pozostaje ci nic innego, jak pogonić do Empiku lub zajrzeć do księgarni Trojki: www.bractwotrojka.pl