Gospodarka i polityka

Igrzyska zakończone. Przyszedł czas protestów?

 

Wakacje dla jednych to czas odpoczynku, dla innych walka o swoje prawa. W tym tygodniu WZZ Sierpień 80 wspólnie z Polską Partią Pracy rozpoczną akcje protestacyjne przeciwko tzw. umowom śmieciowym.

W kampanii wyborczej  2011 roku problemem tym zainteresowane były wszystkie partie, od prawej do lewej strony. Niemal każdy ze znaczących polityków głośno mówił o elastycznych formach zatrudnienia. Większość z tuzów polskiego życia politycznego zauważała problem, niestety – dzisiaj nie chcą już o tym pamiętać. To, co miało ułatwić życie pracodawcom i pracownikom stało się zmorą, przede wszystkim młodego pokolenia.

Największą bolączką  jest fakt, iż ludzie zatrudniani na „umowach śmieciowych” pozbawieni są wszelkich praw pracowniczych, prawa do wypoczynku, urlopu, zwolnienia chorobowego czy możliwości odwołania się do Sądu Pracy. Osoby zatrudnione na cywilnoprawnych „umowach śmieciowych” (umowy: zlecenie, o dzieło, fikcyjne samozatrudnienie, kontrakt) nie mają szans na wzięcie kredytu na zakup choćby pralki. Pozbawione też są poczucia stabilności i perspektyw – mówi Patryk Kosela.

Chciałabym również przypomnieć słowa, wypowiedziane przez premiera Donalda Tuska 22. września ub. r. Premier twierdził wówczas, że nie może być „umów śmieciowych”, które NIE dają gwarancji na przyszłość.

Wszyscy, którzy płacą podatki, powinni płacić składki ubezpieczeniowe. Także osoby, które są zatrudnione na podstawie umów o dzieło, a nie płacą składek emerytalnych z innego tytułu – to deklaracja Michała Boniego z 19. października ub. r.

Boni, także w przedstawionym na jesieni 2011 r. rządowym raporcie „Młodzi 2011”, zwracał uwagę na problem „umów śmieciowych”.

Tu rodzi się pytanie – czy to była jedynie „kiełbasa przedwyborcza”, czy prawdziwa troska o ludzi, którzy będą tworzyć naszą przyszłość?

 

Iwona Jankowska

 

Kampania rusza już 3. lipca:

– Tychy, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, ul. Edukacji 102, wtorek 3. lipca, godz. 12:00

– Opole, agencja pracy tymczasowej, ul. Wł. Reymonta 14, środa 4. lipca, godz. 12:00

– Kraków, biuro posła Jarosława Gowina, ul. Karmelicka 1, czwartek 5. lipca, godz. 12:00

 

 

(Visited 5 times, 1 visits today)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*