Inne

Donald Tusk przeciw społecznościom lokalnym

 

 

 

 

 

 

Lokalne społeczności w Polsce zaniepokojone fizycznym, społecznym i kulturowym spustoszeniem, jakie niesie za sobą budowa nowych kopalni odkrywkowych, w demokratycznym referendum stanowczo sprzeciwiły się planom wydobycia węgla na terenach ich gmin. Premier Tusk zignorował jednak ich głosy i planuje dalsze, oparte na węglu inwestycje oraz wysłanie na tereny gmin buldożerów, które zrównają z ziemią demokratyczne głosy mieszkańców. By przekonać go do wysłuchania obywateli, musimy wspólnie zwrócić się do rządu z natychmiastowym apelem.

Osiem społeczności zagłosowało przeciw budowie kopalni odkrywkowych na terenach swoich gmin, a tym samym w demokratyczny sposób zabrało głos w tej sprawie. Niestety, polski rynek energetyczny, a w związku z tym również polscy politycy, są uzależnieni od węgla do tego stopnia, że gotowi są przeorać demokratyczne prawa swoich obywateli w imię zabezpieczenia doraźnego interesu wielkich korporacji węglowych. Na szczęście misja śledcza Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego w tym tygodniu pozwoli nam przypomnieć premierowi Tuskowi, że jego zasadniczym obowiązkiem jest dbanie o dobro obywateli i zrównoważony rozwój kraju.To jedyna taka szansa by upewnić się, że głos 95% mieszkańców gmin, którzy opowiedzieli się przeciw planom budowy kopalni metodą odkrywkową zostanie wreszcie wysłuchany. Zbierzmy wystarczające wsparcie, tak by do premiera Tuska dotarł nasz głośny apel i przekonajmy go, że interesy obywateli winny stać ponad interesami wielkich korporacji energetycznych. Podpisz i pomóż nam nagłośnić tę sprawę. Jeśli uda nam się zebrać 50 tys. podpisów, wręczymy naszą petycję członkom misji śledczej podczas jutrzejszej konferencji prasowej oraz poprosimy ich o to, by osobiście przedstawili nasze postulaty premierowi.

http://www.avaaz.org/pl/poland_no_new_coal/?bGespbb&v=25304

Nasz rząd boryka się już z konsekwencjami niewdrożenia unijnej dyrektywy, dotyczącej odnawialnych źródeł energii do prawa krajowego. Podczas gdy cały kontynent inwestuje w nowe, odnawialne źródła energii, w trosce o przyszłość następnych pokoleń, premier Tusk kurczowo trzyma się naszego anachronicznego uzależnienia od węgla. Naraża tym samym cały kraj na niebezpieczeństwo kolejnych unijnych kar i skazuje naszą gospodarkę na brak konkurencyjności.

90% energii elektrycznej w Polsce cały czas pochodzi jeszcze z węgla i choć trudno w to uwierzyć, rząd planuje budowę następnych kopalni, co tylko i wyłącznie pogorszy sytuację w kraju, i to na wielu płaszczyznach. Społeczności, które te decyzje dotykają najbardziej, mówią jasno: przelała się czara goryczy. Obywatele gmin zabrali głos w demokratycznych referendach i opowiedzieli się przeciw budowie nowych kopalni odkrywkowych na swoich ziemiach. Kiedy rządzący konsekwentnie ignorowali ich głos, zwrócili się do Unii Europejskiej o pomoc w rozwiązaniu tego problemu.

To już nie jest wyłącznie nasz lokalny czy narodowy problem – konsekwencje zanieczyszczeń środowiska w Polsce poniosą ludzie w innych krajach, nasze decyzje będą miały tragiczne skutki dla całej planety, a każda kolejna inwestycja w kopalnie odkrywkowe oznacza krok wstecz dla rozwoju polskiej energii odnawialnej. Czas wesprzeć naszych obywateli i wspólnie zainwestować w polską jasną przyszłość.

http://www.avaaz.org/pl/poland_no_new_coal/?bGespbb&v=25304

Wielokrotnie już członkowie Avaaz z całego świata wspierali społeczności walczące o swoje prawa. Nie tak dawno, wspólnie udało nam się zebrać rekordowe liczby podpisów, wysyłaliśmy apele do polityków, wychodziliśmy na ulicę by sprzeciwić się zabójczym dla pszczół pestycydom. Teraz czas pomóc polskim obywatelom kształtować ich własną przyszłość.

  

 Z nadzieją i determinacją,

 Iain, Emily, Caroline, Bissan, Ricken, Vilde

wraz z całym zespołem Avaaz

(Visited 8 times, 1 visits today)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*