W Żernicy mają swoje święto piwa

dsc_0532Bierfest nr 1 – 2016. My tyż poradzymy!

 

Mają swoje święta ze złotym napojem związane Czesi, a od bez mała 200 lat – Niemcy. Chmielowe dożynki znane są także w Polsce. 

24. września 2016 – zaznaczmy dzisiejszą datę w kalendarzu, bo od tej pory co roku, o tej samej porze świętować będziemy z tej okazji święto piwa i chmielowe dożynki w Żernicy koło Gliwic. Organizatorami pierwszej edycji tej plenerowej zabawy był GOK Pilchowice, Sołectwo Żernica oraz Gmina Pilchowice.

dsc_0531

1. BIERFEST ŻERNICA 2016 UWAŻAMY ZA OTWARTY

Tradycji warzenia piwa w Żernicy koło Gliwic raczej nie było nigdy, chmiel także nie był tu uprawiany, degustowali się jednak złotym napojem żerniczanie pewnie od czasu powstania tej miejscowości, a że browarów ci zacnych na Górnym Śląsku zawsze była moc, to i smakować było co i zachwycać jakością i sposobem warzenia owego od najstarszych dziejów znanego napoju. Tak naprawdę ojcem całego piwnego żernickiego święta jest pan Stanisław Szymański a wspomagał go także podczas piwnego święta na scenie sołtys – Jerzy Kurzal, który w towarzystwie dyrektora GOK Pilchowice, pana Waldemara Pietrzaka dokonał uroczystego otwarcia piwnego festynu. W przygotowania do tej pierwszej piwnej imprezy włączyło się także KGW Żernica.

dsc_0492dsc_0488

Przy stole biesiadnym zasiedli wójt Gminy Pilchowice, pan Maciej Gogulla z małżonką, członkowie Rady Gminy, Rady Sołeckiej, mieszkańcy oraz goście. Pan sołtys – jako gospodarz – powitał gości, a w późniejszym czasie zabawiał publiczność wraz z „Jorgusiami z Uzdrowiska Łaziska” (jak sami muzycy zespołu informowali trudno o lepsze uzdrowisko, w którego sąsiedztwie mieści się kopalnia huta i elektrownia – widzimy, czym dychomy i to skuli tego tak piyknie i głośno śpiywomy).

dsc_0557

Z LEWEJ – SOŁTYS ŻERNICY PAN JERZY KURZAL, OBOK KRÓL PIWNY ŻERNICKIEGO “BIERFESTU”, PAN EWALD MICHALSKI

dsc_0553dsc_0539

DO PÓŹNYCH GODZIN WIECZORNYCH GOŚCI ZABAWIALI ,,JORGUSIE”

 

Podczas biesiadnych rozmów nie brakowało tematów, związanych z historią warzenia piwa.

Wspominano czasy powstania największego browaru w Polsce, który mieści się w Tychach, a którego początki powstania sięgają XVII wieku. Wspomniano także o konkurencie Książęcego Browaru, który jako Browar Obywatelski znany w owym czasie pod nazwą „Brieger Brauerei Aktion Gesellschaft” stanowił poważną konkurencję dla tyskiego piwowarskiego giganta. Trudno uwierzyć, że historia powstania złotego napoju sięga VII w. p.n.e. a miało stać się to całkiem przypadkowo. Starożytni Sumerowie uprawiający zboże i przechowujący płody rolne w niewłaściwy sposób, spowodowali zawilgocenie ziarna, tym samym poznali zasadę fermentacji. Ciekawość ludzka spowodowała, że po zakosztowaniu owej substancji doszukano się w niej walorów smakowych a po wypiciu określonej ilości, doznano także swego rodzaju przyjemnego upojenia. Zatem dziękować za owo odkrycie powinniśmy Sumerom.

dsc_0571dsc_0565dsc_0536dsc_0548
SOŁTYS KURZAL W ROLI WODZIREJA ZNALAZŁ SIĘ WYBORNIE

200-letnią tradycję obchodzenia dożynek chmielnych mają Niemcy. Od roku 1872 słynny Oktoberfest odbywa się w miesiącu wrześniu, wcześniej świętowano chmielne żniwa w październiku. Jak czytamy w źródłach, przeciętna liczba odwiedzających piwny festiwal przekracza 6 mln, a w czasie trwania piwnego festynu wypija się około 5 mln l. złotego napoju. (To najpewniej małe jezioro).

dsc_0547

NO WŁAŚNIE, TAKICH I PODOBNYCH NIESPODZIANEK PODCZAS TRWANIA PIWNEGO ŚWIĘTA W ŻERNICY BYŁO O WIELE WIĘCEJ

Mają swoje piwne dożynki nasi południowi sąsiedzi, a w miejscowości Žatec (o godzinę drogi od Pragi) mają swoją „Piwną Świątynię”. W Žatcu można wdrapać się na „Chmielną Latarnię Morską”, (wys. 43 m). Na jej szczycie czeka nas wirtualna lekcja historii z dziejów chmielarstwa. W Ołomuńcu znane są w całej Europie dożynki chmielne, które tam obchodzi się z wyjątkowym rozmachem. Dożynki chmielne w Polsce hucznie obchodzone są w Krasnymstawie, jako że Ziemia Lubelska słynie z uprawy tej rośliny, około 85% polskich upraw chmielu, jak podają źródła, uprawianych jest właśnie tam. „Chmielaki Krasnostawskie”, do których dołączyli także piwowarzy, organizowane są od lat 70. XX wieku. W tym czasie odbywają się tam także konkursy jakości piwa krajowych browarów.

dsc_0543dsc_0542

NO WŁAŚNIE???? A RĘCE FOTOREPORTEROM DRŻAŁY!!!

O takich to i podobnej treści historiach rozprawiano przy biesiadnych stołach w Żernicy.

Jak na fest rodzinny przystało, była degustacja i związane z tym liczne konkursy, a także zabawa, na którą zaprosili biesiadników „Jorgusie”. Od dziś swoje piwne święto mają mieszkańcy Żernicy. Zawsze musi być ten pierwszy raz, a później już żernicki „Bierfest”, wpisany w kalendarz imprez Gminy Pilchowice, doczeka się z pewnością kolejnych edycji.

dsc_0511dsc_0519

KOMU ZNUDZIŁO SIĘ SIEDZENIE PRZY BIESIADNYM STOLE, MIAŁ MOŻLIOWŚĆ ZAPOZNANIA SIĘ BLIŻEJ Z TECHNOLOGIĄ WYTWARZANIA ZŁOTEGO NAPOJU

Gwoli dziennikarskiej sumienności: Królem Piwnym pierwszego „Bierfestu” został pan Ewald Michalski.

 

Źródła:

www.browarobywatelski.pl / historia https://pl.wikipedia.org / wiki / Browar – książęcy_w_ tychach. www.tyskiebrowary.pl / historia httml www.cesky-raj.info / dr. – pl / 1044 – a – nie – piwna – prawda – i legenda

html www.echodnia.eu / świętokrzyskie /

turystyka / europa / art / 8855039, Czechy – zatec – raj – dla – piwoszy

www.czechtourism.com pl / e / olomouc – hana – hops – harvest – festival

 

Fotografie I tekst:

Tadeusz Puchałka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*