Załamanie amerykańskiej waluty już się rozpoczęło, gdyż kraje BRICS przygotowują się do walki z dolarem amerykańskim – mówi Ron Paul

Były kongresman z Teksasu, Ron Paul, powiedział, że znaczenie dolara już zaczęło spadać, ponieważ kraje na całym świecie są zmęczone amerykańską polityką interwencyjną. Przemawiając w nowym programie na YouTube, Paul powiedział, iż nie powinno nikogo dziwić, że inne narody w końcu próbują konkurować z dolarem. Podczas gdy dolar amerykański w ostatnich latach znacznie stracił jako światowa waluta rezerwowa, były kandydat na prezydenta stwierdził, iż wszystko dopiero się zaczyna.

„Jesteśmy rządem interwencyjnym. Interweniujemy w wolność osobistą, interweniujemy w wolność gospodarczą. Interweniujemy w wewnętrzne sprawy wszystkich innych narodów świata. Mówimy im, co mają robić, nakładamy sankcje, aby ich ukarać. A potem jesteśmy zaskoczeni: „Masz na myśli, że konkurują z dolarem? Cóż, to nie fair! Dbamy o świat, robimy wszystko, a teraz atakują dolara? To są pęknięcia, które widzimy. Miniony rok był znaczącym spadkiem wykorzystania dolara jako waluty rezerwowej świata. I to jest znaczący spadek, który się nie zakończył. Myślę, że tendencja spadkowa nabiera rozpędu”.

Były reprezentant Teksasu ostrzega, że BRICS, czyli koalicja gospodarcza Brazylii, Rosji, Indii, Chin i RPA, to dopiero pierwszy rozdział nadchodzącej fali przeciw dolarowi. Mówi, iż należy spodziewać się podobnych działań ze strony innych krajów, które utworzą podobne organizacje. „System dolarowy upadnie. To już się zaczęło. Każdego dnia przeczytasz inną historię, że jakiś duży kraj – mogą to być Indie, szczególnie mogą to być Chiny, a może to być Rosja – zawiera transakcje na całym świecie, wymieniając się w swoich lokalnych walutach. A potem także BRICS, czyli pięć krajów, które spotykają się i mówią: „Chcemy konkurować”. Tak więc nastąpi wypełnienie próżni, która się pojawi”.

Przewodniczący Komisji Rynku Finansowego Dumy Państwowej Rosji, Anatolij Aksakow, twierdzi, że negocjacje w sprawie nowej waluty BRICS już trwają, a porozumienie ma zostać osiągnięte w tym roku. Aksakow mówi: „Łącząc swoją gospodarkę i walutę z polityką, Stany Zjednoczone praktycznie podważają podstawy swojej dominacji. Jestem pewien, iż udział dolara w handlu światowym będzie systematycznie spadał”.

Andrzej Filus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*