Zaglądanie do cudzej kieszeni

 

 

 

 

 

 

 

 

Wczoraj przy okazji obchodów Barbórki wszystkie komercyjne media swoją uwagę skupiły na zarobkach i przywilejach, jakie mają górnicy. Liczenie pieniędzy w kieszeniach poszczególnych grup społecznych zaczyna być już normą. Górnicy to chyba jedyna tak liczna grupa, która te przywileje jeszcze zachowała, chociaż widać już intensywne prace nad ich likwidacją. O wielu premiach w rządzie bez problemu się zapomina….

Nie znalazłam natomiast żadnej informacji na temat doniesienia do Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, które zostało złożone przez Państwową Inspekcję Pracy po przeprowadzonej kontroli w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

Około 460 pracowników, przyjętych po 14. lutego 2012 roku do JSW, miało nieprawidłowo naliczane wynagrodzenie. Oczywiście na ich niekorzyść.

Zarzuty w stosunku do pracodawcy dotyczą uporczywego naruszania praw pracowniczych (art. 218 Kodeksu Karnego) oraz utrudniania kontroli (art. 225 Kodeksu Karnego).

Sprawa zaniżania pensji pracownikom nie jest jakimś novum. Wielokrotnie już w ostatnich miesiącach zwracali na ten proceder uwagę związkowcy, którzy wszczęli spór zbiorowy z pracodawcą. Widać jednak, że dopiero pełnomocny wyrok może wymusić na pracodawcy przestrzeganie praw pracowniczych, choć respektowanie postanowień (i tak okrojonego) Kodeksu Pracy powinno być normą a nie „wymysłem” związkowców.

 

Iwona Jankowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*