Wzrost gospodarczy Chin najlepszym przykładem ich witalności

Przybliżamy Państwu ciekawy redakcyjny artykuł z Global Times, chińskiej gazety, która prezentuje optykę Chińczyków w rywalizacji USA – Chiny. Jest to nasza odpowiedź na jednostronną antychińską propagandę obecnej agentury faszystowskiej USA w naszym kraju, utrzymującej się przy korycie oraz nawiązanie do słów prof. Włodzimierza Guta, biologa, wirusologa, doradcy Głównego Inspektora Sanitarnego, przedstawiciela naszego kraju w Międzynarodowym Komitecie Taksonomii Wirusów, który ośmielił się wypowiedzieć w publicznej telewizji TVP1, w programie Jana Pośpieszalskiego Warto rozmawiać, że plandemia jest efektem rozmów gospodarczych między USA a Chinami.

Obrzydliwą propagandę rasistowską, skierowaną przeciw Chinom, znamy z mass-manipulatorów, zwanych szujmediami, natomiast Państwu przedstawiamy optykę chińską.

(af)

Handel zagraniczny Chin wzrósł o 0,7% w pierwszych trzech kwartałach tego roku, przy wzroście eksportu o 1,8% i spadku importu o 0,6%. W pierwszym kwartale spadł o 6,5 procent, w drugim spadł o 0,2 procent, a w trzecim kwartale wzrósł o 7,5 procent. Ciężko wypracowany wynik pokazuje wytrwałość chińskiej gospodarki i odzwierciedla szczególną zdolność uporządkowania Chin do sprawnego przezwyciężenia poważnego kryzysu. Warto zauważyć, że w handlu Chin z USA w pierwszych trzech kwartałach również odnotowano wzrost, co świadczy o niezachwianej sile Państwa Środka.

Szybkie ożywienie chińskiego handlu zagranicznego w związku z pandemią COVID-19 jest jaskrawym przeciwieństwem złośliwej propagandy antychińskiej ze strony atlantów pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych. Wzrost handlu zagranicznego Chin można również postrzegać jako bezlitosne obnażanie głupoty tej propagandy. W ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy Chiny były zajęte rozwiązywaniem problemów w sposób praktyczny i pragmatyczny. W walce z wirusami Pekin szybko zastosował skuteczne środki. Dobrze  też poradził sobie z ponownym uruchomieniem gospodarki.

Co zrobiły Stany Zjednoczone w tym samym okresie? To jest widoczne jak na ubrudzonej dłoni. Bezstronny obserwator dostrzega jedynie szydzenie z Chin, obwinianie tego kraju za własne niepowodzenia w radzeniu sobie z pandemią, prowadzenie kampanii wyborczej w antychińskiej retoryce, przy jednoczesnym podsycaniu drażliwych tematów, związanych z Chinami. Silne odbicie wzrostu ChRL w handlu zagranicznym nie jest przypadkowe. Powszechnie oczekiwano, iż chiński PKB osiągnie dodatni wzrost w tym roku, ponieważ systematyczne środki kontroli epidemii w Chinach zapewniły trwałą podstawę do ożywienia gospodarczego. Chiny są jedyną na świecie dużą gospodarką, która może spodziewać się wzrostu gospodarczego. Bez względu na to, jak globalna pandemia będzie ewoluować zimą i później, Chiny mają wystarczające możliwości, aby zachować stabilność i kontynuować dynamikę rozwoju gospodarczego i społecznego.

Wielostronne działania antychińskie, prowadzone przez Stany Zjednoczone, spaliły na panewce. Podczas gdy Chiny w znacznym stopniu opanowały epidemię i zaangażowały się w ożywienie gospodarcze, Stany Zjednoczone są głęboko pogrążone w epidemii i wszelkiego rodzaju chaosie, który ona wywołała. Udowodniono, iż pozytywna energia dla rozwoju narodowego, pochodząca z własnej pracy, góruje nad działaniami USA, chcącymi powstrzymać Chiny za wszelką cenę. Powstrzymanie Pekinu to nic innego jak szalona fantazja pewnych elit w USA, a ich prymitywna taktyka nie może zapobiec harmonijnemu rozwojowi ChRL.

Trzy kwartały tego roku są wymowne. Walka z epidemią i ożywienie gospodarcze Chin dobitnie pokazały, że Kraj Środka posiada własną polityczną filozofię skutecznego prowadzenia własnego biznesu. W przeciwieństwie do Chin, rząd USA ma ograniczone narzędzia, nikłe zainteresowanie oraz wykazuje brak cierpliwości w radzeniu  z wewnętrznymi problemami. Wszystko wskazuje, iż zależy im tylko na obwinieniu Chin za wszystkie problemy.

W ostatnich latach większość przyciągających wzrok polityków Washingtonu zajmuje postawę „antychińską”. W rezultacie, każdy wysiłek Chin pomógł w rozwoju tego kraju. Jednak Stany Zjednoczone szkodząc innym, nie przynoszą sobie żadnych korzyści. Chiny pokonały ten ciężki okres, kiedy Stany Zjednoczone robiły im kłopoty. Rozwiązując wytworzone przez USA problemy, Pekin zyskał optymistyczną energię do rozwoju. Patrząc wstecz, zło wymierzone przez USA przeciwko Chinom postawiło Amerykę w roli trenera szkoleniowego, który pomógł Krajowi Środka się wzmocnić.

Minione lata, a zwłaszcza pierwsze dziewięć miesięcy tego roku, były najbardziej wyrazistym okresem, w którym zdezorientowane społeczeństwo chińskie zwiększyło zaufanie dla rządu. Chińczycy stali się bardziej wszechstronni i uodpornili się na serwowane im trudności. Ponieważ amerykańskie mity zostały zastąpione obiektywną wiedzą, nie ma niczego, co mogłoby zachwycać lub oszukiwać Chińczyków. „Pokazaliśmy, jak jesteśmy silni nie tylko w tym kryzysie COVID-19. Dobrze radziliśmy sobie także w czasie kryzysu finansowego w 2008 roku i azjatyckiego kryzysu finansowego w 1997 roku. Nie są to odosobnione przypadki – ukazują zalety systemu chińskiego.”

W czwartym kwartale różne wskaźniki w Chinach będą wyglądać lepiej na tle reszty świata. Niemniej jednak Chińczycy nie będą aroganccy, ponieważ chińskie społeczeństwo jest bardziej przyzwyczajone do porównywania tego, co osiąga, z możliwie najbardziej idealnym wynikiem, aby znaleźć swoje wady. Jesteśmy świadomi luki rozwojowej między Chinami a USA i Europą. Mamy nadzieję, że wszystkie kraje mogą się wzajemnie szanować i skupić się na współpracy, a nie na prowokowaniu konfrontacji.

(Oprac. i  przeł. Andrzej Filus)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*