Wujek Sam i operacja „Dorwać Azjatów!”

Od ataków na chińskich robotników w 1885 roku do ponad 3000 incydentów na tle nienawiści rasowej wobec Azjatów w 2022 roku, akty ataków na społeczność azjatycką nie są w USA niczym nowym. Ale choć nie jest to pierwszy raz w historii USA, kiedy społeczność azjatycka stała się obiektem przemocy, ostatnie badania pokazują, że ilość i kontekst obecności w telewizji danej grupy tożsamościowej odgrywa rolę w uczeniu się – i oduczaniu – rasistowskich stereotypów, które krzywdzą daną grupę mniejszościową.

Azjaci wschodni i południowo-wschodni pojawiają się w głównych rolach w telewizji w ułamku ich obecności w populacji USA. Telewizja wybiera sobie określone tematy, nad jakimi pracuje. Azjaci przedstawiani są jako lekarze, urzędnicy, kojarzeni z  salami sądowymi oraz odwagą i męstwem podczas niebezpiecznych misji, są to talenty z Azji Wschodniej, Południowej lub Południowo-Wschodniej. Zarówno dla Azjatów, którzy przebywają w USA od pokoleń, jak i dla rdzennych mieszkańców Wysp Pacyfiku, ograniczone role i fabuły skupiają się zaledwie na wątku „dobrych, solidnych emigrantów”. Przy udziale w ekranie talentu AAPI na poziomie mniejszym niż 1% w najlepszych programach kablowych i poniżej parytetu w streamingu, wąska reprezentacja medialna nadal karmi „wiecznego obcokrajowca” uprzedzeniem wśród wielu innych Amerykanów.

Ale reprezentacja w programach telewizyjnych nie jest jedynym miejscem, gdzie potrzebny jest postęp. Badacze znaleźli bezpośrednią korelację w zwiększonym użyciu w mediach terminów takich jak „China Virus” i „Kung Flu” ze wzrostem uprzedzeń wobec Azjatów. Do tego stopnia, iż po latach spadku tych nastrojów, pierwsze tygodnie relacji z pandemii z użyciem tego rasistowskiego języka w mediach były na tyle silne, że zniwelowały ponad trzy lata wcześniejszych spadków. Język ten bezpośrednio przywołał i uaktywnił długą historyczną spuściznę, kojarzącą Azjatów z chorobami i ksenofobicznym strachem, sięgającym „żółtego chorobotwórczego zagrożenia”.

USA pamięta czasy dalekie od przyzwoitości, gdzie szkodliwy stereotyp osłabia Azjatów jako „prawdziwych” Amerykanów i odzwierciedla historię zalegalizowanej dyskryminacji i usankcjonowanego przez państwo rasizmu wobec Azjatów, takich jak ustawa o wykluczeniu Chin i jej obywateli czy internowanie wewnętrzne Japończyków – obywateli USA z czasów II wojny światowej. (Cdn.)

Roman Boryczko,

wrzesień 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*