Widzicie, politycy – nikt nie chce za was umierać (4)

X X X

Po specjalnej rosyjskiej operacji militarnej na Ukrainie 24.02.2022 i jasnej deklaracji rzędu polskiego (jak i większości obywateli tego kraju, stojących po stronie Ukraińców), Rosjanom dano bardzo jasno zrozumienia, że w Polsce są nielubiani – a w skrajnych przypadkach stają się śmiertelnymi wrogami!

Wracają w Polsce stare demony, choćby określenie Rosjanina jako: Moskal – dawny, historyczny (od 2. połowy XVII wieku do II wojny światowej) etnonim Rosjanina w języku polskim. Współcześnie uznawany za archaiczny, pejoratywny lub pogardliwy. W Rosji słowo „Moskal” jest uważane za przezwisko, pogardliwe lub szowinistyczne określenie Rosjanina. W Polsce po prostu lubimy pogardzać drugim, a oburzamy się, gdy to samo nas spotyka.

Rosjanie w swojej gigantycznej masie mają Polaków w głębokim poszanowaniu. Rosjanie postrzegają swój kraj jako większość świata, jako osobny byt, zupełnie oderwany od reszty, podobnie jak Amerykanie i takie małe kundelki, jak Polska, czy nawet cała UE, to dla nich jakaś niewielka kropka na globusie. Część zna dawne powiedzenie „Kurica nie ptica, Polsza nie zagranica”, chyba już niezbyt aktualne, więc tym bardziej nie przywiązują do niego wagi, uznając słusznie za pusty frazes, będący spuścizną, nawet nie wiadomo, czy zasadną, po jakichś wcześniejszych czasach. Nie wywołujemy w nich tak wielkich emocji, jak oni w nas. Trochę nas lekceważą, niektórych boli negatywne podejście, z jakim się spotykają.

Młodzi Rosjanie przed zdarzeniami militarnymi na Ukrainie widzieli Polskę i Polaków pozytywnie lub neutralnie. Niewielka jest wiedza przeciętnego Rosjanina na temat Polski, jej kultury, postaci z nią związanych, miejsc wartych odwiedzenia. Wciąż ciąży nad tym kanon, ukształtowany jeszcze w czasach sowieckich, nierozszerzony i nieuzupełniony o nowe treści i symbole, mimo upływu kolejnych dekad, jakie dzielą nas od upadku komunizmu. 

Rosjanie zdają się mieć wobec świata, a także Polski, znacznie bardziej otwarte i ufne nastawienie niż ich rodzice czy dziadkowie. Młodzi mają mniej uprzedzeń zarówno w stosunku do władz, jak i mieszkańców Ukrainy, Polski czy krajów nadbałtyckich. Młodzi Rosjanie, którzy są bardziej otwarci na świat – mają większą znajomość języków obcych; lubią oglądać filmy, czytać książki i słuchać podcastów w językach obcych, lubią podróże do Europy i Stanów Zjednoczonych, mają znacznie wyższy poziom zaangażowania obywatelskiego. Wielu młodych Rosjan charakteryzuje pozytywny stosunek do Zachodu, a zwłaszcza do Europy. Według danych sondażowych w ciągu ostatniej dekady wykorzystanie telewizji jako źródła wiadomości spadło wśród Rosjan o jedną czwartą (z 90% do 70%). Z kolei liczba Rosjan, którzy czerpią wiadomości z Internetu i sieci społecznościowych, wzrosła czterokrotnie (do 40%). Większość młodych ludzi otrzymuje wiadomości przez Internet (do 65% w grupie wiekowej 18-34 lata), głównie z wiadomości Yandex, sieci społecznościowych i blogów wideo. Szybkie rozpowszechnianie się mediów społecznościowych w Rosji, zwłaszcza Instagrama i YouTube, w ciągu ostatnich kilku lat zwiększyło popularność wideoblogów i kanałów na Instagramie, które regularnie ogląda nawet jedna trzecia Rosjan.  Młodzi ludzie są głównymi odbiorcami tych platform i korzystają z nich od pięciu do sześciu razy częściej niż osoby starsze. YouTube stał się szczególnie popularną platformą w Rosji, umożliwiając początkującym politykom, aktywistom i dziennikarzom zdobycie ogólnokrajowego uznania milionów młodych widzów w całym kraju.

Nowe osoby publiczne mogą teraz dotrzeć bezpośrednio do swoich odbiorców, omijając filtry kontrolowanych przez państwo kanałów telewizyjnych. To podzieliło rosyjskie społeczeństwo na dwie grupy — najmłodszą i najstarszą — z własnymi liderami opinii i wzorami do naśladowania. Duch przedsiębiorczości jest wyraźniejszy wśród młodszych Rosjan, o czym świadczy ich większa gotowość do prowadzenia działalności przedsiębiorczej, pracy na własny rachunek i założenia własnego biznesu. Badania młodych Rosjan pokazują, że założenie własnej firmy jest dla nich atrakcyjne nie tyle jako możliwość zarobienia większych pieniędzy, co szansa na samorealizację i uniezależnienie się od rodziców i rodziców. państwo. Atrakcyjność młodych Rosjan dla przedsiębiorczości przejawia się w popularności amerykańskich przedsiębiorców, takich jak współzałożyciel Tesli – Elon Musk, którego młodzi Rosjanie często wymieniają wśród najciekawszych i najbardziej inspirujących osobowości. Kilka lat temu, nieżyjący już współzałożyciel Apple’a, Steve Jobs i Pawieł Waleriewicz Durow, twórca serwisu społecznościowego VK i komunikatora Telegram, byli również powszechnie wymieniani i nadal są popularni wśród respondentów, będących obecnie na początku lub w połowie czwartej dekady życia. (Cdn.)

Roman Boryczko,

10.10.2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*