Washington: Rage Against the War Machine – manifestacja w obronie pokoju na świecie

19. lutego, w niedzielę, obrońcy pokoju przyjechali do Washingtonu na manifestację Rage Against the War Machine, żądając między innymi:

– aby Stany Zjednoczone zaprzestały wysyłania broni na Ukrainę,

– rozwiązały NATO,

– rozpoczęły negocjacje pokojowe z Rosją,

– zatrzymano inflację wojenną w tym kraju,

– dołączyły do Chin i Rosji w tworzeniu wielobiegunowego świata.

Co ciekawe organizatorami były dwie partie – prawdziwa prawicowa: Libetarian Party i prawdziwa lewicowa: People`s Party, które mają w wielu sprawach wewnętrznych całkowicie odmienne poglądy, lecz jednakowe spojrzenie, co do imperialnej polityki zagranicznej USA, jako szatańskiego zła.

Protesty antywojenne mają długą historię w Stanach Zjednoczonych, a pierwsza wojna światowa zapoczątkowała pierwszy ruch antywojenny, w wyniku którego tysiące ludzi zostało aresztowanych i oskarżonych o działalność wywrotową za obywatelski sprzeciw, skierowany przeciw zaangażowaniu USA w I wojnie światowej.

W wiecu Rage Against the War Machine wzięło udział około kilku tysięcy obywateli USA, zaniepokojonych wojną na Ukrainie, prowadzoną przez NATO przeciwko Rosji, w tym słynny kongresmen Ron Paul (R-TX), kongresmen Dennis Kucinich (D-OH, który 9. czerwca 2008 zapoczątkował procedurę impeachmentu George’a W. Busha, odczytując w Izbie Reprezentantów akt oskarżenia, składający się z 35 artykułów) oraz kongresmenka Tulsi Gabbard, kandydatka w ostatnich wyborach na prezydenta USA (D-HI – w latach 2013-2021 kongresmenka Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, wiceprzewodnicząca Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej od 2013 do 2016, major Gwardii Narodowej Hawajów, weteranka II wojny w Zatoce Perskiej), kongresmenka Cynthia McKinney (D-GA), pułkownik i dyplomata Ann Wright (znana w USA jako nieprzejednana aktywistka pokojowa) oraz James Patrick Anthony Dore (amerykański komik, komentator polityczny, twórca The Jimmy Dore Show, w którym przeprowadza wywiady z gośćmi o charakterze politycznym, ekonomicznym, komediowym lub naukowym) oraz wielu innych działaczy nie tylko z obydwu partii.

„W zasadzie przenieśliśmy się z Afganistanu na Ukrainę i trzeba to zatrzymać. Zbyt wielu ludzi umiera” – powiedziała na wiecu Tara Reade, była doradczyni w Senacie, autorka, aktorka i producentka The Kim Iversen Show. „Wrogiem jest kompleks wojskowo-przemysłowy i bardzo skorumpowany reżim, reżim Bidena”. Reade oskarżyła prezydenta Bidena o napaść seksualną na nią w 1993 roku, kiedy była doradcą Senatu. Administracja Bidena zaprzeczyła oskarżeniu, ale na wiecu Reade podkreśliła, że jest gotowa zeznawać pod przysięgą w potencjalnym śledztwie Kongresu.

„Jestem tutaj, aby uniknąć wojny nuklearnej” – powiedział jeden z protestujących z Partii Libertariańskiej z Pensylwanii. „Myślę, że Stany Zjednoczone nie powinny angażować się w żadne wojny. Nie powinniśmy finansować, nie powinniśmy pomagać, nie powinniśmy najeżdżać, nie powinniśmy się angażować. Myślę, że balansujemy bardzo blisko wojny nuklearnej. Musimy bronić pokoju, jeśli politycy nie mogą znaleźć sposobu na pokojowe rozwiązanie”.

Wydarzenie odbyło się przed pomnikiem Lincolna, a grupa pomaszerowała spod pomnika do Białego Domu, aby dostarczyć Bidenowi listę postulatów.

 „Miliony ludzi jest ranionych i zabijanych, a ich domy są niszczone. Uchodźcy, bez względu skąd, czy z Iraku, czy z Ukrainy, są w fatalnym położeniu” – powiedziała owiana nimbem bohaterstwa pułkownik armii USA i była urzędniczka Departamentu Stanu, Mary Ann Wright. „Dlatego jestem tutaj, aby powiedzieć, iż to jest złe i chcę poprosić cały naród amerykański, aby nadal wywierał presję na członków Kongresu, aby powiedzieli„ koniec z dostarczaniem broni na Ukrainę, przystępujcie Ukraińcy do negocjacji ”.

„Nasz naród przewodził światu w produkcji stali, samochodów i statków” – powiedział w swoim przemówieniu kongresmen Kucinich, który był zagorzałym przeciwnikiem wojny w Iraku. „Teraz przewodzimy światu w tworzeniu wrogów, myląc obronę z atakiem. Uzbrojenie się po zęby, wydawanie bilionów dolarów na rozwój agresywnego imperium, na promocję wojny. Ale wojny, moi drodzy przyjaciele, wracają do domu”.

„Znam niektórych ludzi, którzy nie pojawili się na tym wiecu pokojowym, tym wiecu antywojennym, z powodu niektórych mówców, których ustawili się na scenie” – powiedział Jimmy Dore, komik i popularny gospodarz podcastu. „Rozumiem, co mówią „Hej, chcę zatrzymać wojnę nuklearną, ale nie z tymi ludźmi. […] Ludzie, którzy dzisiaj są nieobecni, nigdy nie mieli  zamiaru tu przybyć […], ponieważ mają ważniejsze rzeczy do zrobienia niż przetrwanie. Będą siedzieć w domu i oglądać CNN, a nie relacjonować to wydarzenie przez cały dzień”.

Przemówienia zakończyły się przesłaniem on line od byłego frontmana grupy Pink Floyd, Rogera Watersa.

Protest był krytykowany, głównie ze strony lewicy, za goszczenie niektórych mówców o poglądach konserwatywnych w kwestiach społecznych oraz za to, że został częściowo zorganizowany przez grupy libertariańskie.

Na wiecu pojawiła się również niewielka grupa pro-ukraińskich kontrmanifestantów, licząca około pięciu osób. Trzymali transparenty z napisem „Wściekłość na rosyjską inwazję” i nieśli ukraińskie flagi. Zachowywali się w sposób nawet cywilizowany.

Andrzej Filus

(Visited 23 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*