Uścisnąć dłoń bohaterowi – wielka historia w gliwickiej „ósemce”

DSC_0080
W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Maryi Panny,

Królowej Polskiej, składam swe ręce na ten święty krzyż, znak męki

Rzeczypospolitej Polskiej.

Przysięgam stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił

aż do ofiary życia mego.

Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej i rozkazom Naczelnego Wodza oraz wyznaczonemu przezeń

Dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszny,

a tajemnicy niezłomnie dochowam, cokolwiek by mnie spotkać miało.

Tak mi dopomóż Bóg. 

 

Rok 2016 decyzją rządu RP został ogłoszony Rokiem ,,Cichociemnych”. Czy można sobie na tą okoliczność wyobrazić piękniejszego gościa jak jednego z dwóch żyjących „cichociemnych” w murach Szkoły Podstawowej nr 8 w Gliwicach-Bojkowie..?

_DSC_0177 (1)

Na pierwszym planie bohater spotkania, pan Aleksander Tarnawski

16. marca 2016 godz. 14:00 – sala gimnastyczna gliwickiej ósemki wypełniona po brzegi. Godną oprawę „wielkiego historycznego święta” stanowią żołnierze jednostki specjalnej ,,AGAT*”, stacjonującej w Gliwicach. Na uroczystości obecny był również szef sekcji wychowawczej i wyszkolenia gliwickiego „AGATA”, pan major Freitag. Przybyli także – prezes zarządu Światowego Związku Żołnierzy AK – Oddział Gliwice, porucznik Włodzimierz Kołkowski wraz z prezesem Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej z oddziałem w Gliwicach, panem Radomskim. W gronie zaproszonych gości znalazł się także komendant WKU Gliwice, podpułkownik Roman Nowogrodzki. Obecni byli także przedstawiciele Rady Miasta Gliwice, nauczyciele, wychowawcy, dyrektorzy placówek oświatowych, a także mieszkańcy oraz licznie zgromadzona młodzież. Gość honorowy, pan Aleksander Tarnawski, został powitany przez publiczność owacją na stojąco.

_DSC_0173_DSC_0176DSC_0183

Gości powitała dyrektor szkoły nr 8 w Gliwicach-Bojkowie pani Mariola Dumin-Kowal. Młodzież szkolna przygotowała szczególnemu gościowi gorące przyjęcie. Pan Aleksander miał okazję podziwiać ciekawą inscenizację w wykonaniu uczniów kl. VI, była to sztuka teatralna, w której nie padło ani jedno słowo.

_DSC_0088

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w Gliwicach-Bojkowie, pani Mariola Dumin-Kowal

Młodzież przedstawiła przebieg życia pana Aleksandra – jego dzieciństwo, młodość, czas wojny i służby ojczyźnie, kiedy to przyszło mu służyć w szeregach tej szczególnej jednostki – formacji „cichociemnych”.

DSC_0123DSCF7366_DSC_0131DSC_0178DSC_0153DSC_0136DSC_0132DSC_0147_DSC_0158

Podczas odbywającego się spotkania ogłoszone zostały także wyniki Międzyszkolnego Konkursu Multimedialnego dla uczniów Szkół Podstawowych kl. IV – VI. Tematem prac i prezentacji przedstawionych przez młodzież była historia walki „cichociemnych”. Należy dodać, że na konkurs wpłynęły 22 prezentacje, z którymi będzie można się zapoznać na stronie www.sp8gliwice.pl .

DSC_0077

Nauczyciel historii, pan Krzysztof Kruszyński – to on dba, by wszystko było, jak należy…

Młodzież wystąpiła także z koncertem, podczas którego znalazł się czas na poezję, muzykę i występy młodych piosenkarek. Program spotkania był bardzo bogaty. Po koncercie młodzież poprosiła pana Aleksandra, by usiadł razem z nimi. Zadawano wiele pytań, widać było wzruszenie na twarzy pana Aleksandra, na koniec młodzież wręczyła honorowemu gościowi wiązankę kwiatów. Sam, choć mam już swoje lata, bardzo lubię korzystać z komputera. Was kochani proszę, abyście potrafili wykrzesać z siebie odrobinę chęci do czytania, odłożenia na bok wirtualnego świata. Zachęcam was, kochani, do czytania. Jestem z was dumny, nie spodziewałem się, że spotkam tu młodych ludzi, którzy posiadają tak dużą wiedzę historyczną, to bardzo ważne. Sięgajcie po książki, czytajcie, niech stanie się to waszą pasją…

DSC_0190DSC_0191DSC_0192

Koncert młodych artystów dedykowany był honorowemu gościowi

Pan Aleksander wykonał swój pierwszy skok ze spadochronem mając 23 lata. Bał się wtedy, jak każdy człowiek. Trwała wojna, a on chciał poczuć się potrzebny, zrobić coś dla ojczyzny, która znalazła się w potrzebie. Był gotów wykonać każde zadanie. Odczuwał potrzebę udowodnienia samemu sobie, że jest coś wart, że długotrwałe, uciążliwe szkolenie nie poszło na marne. Jak podkreśla w swoich wspomnieniach, to było bardzo dla niego ważne. Zadanie wykonałem. Niedawno, bo dwa lata temu – mając 93 lata – wykonałem skok na lotnisku gliwickiego aeroklubu i myślę, że nie był on ostatni.

Młodzież zadawała wiele pytań, domagając się odpowiedzi na to, ile medali, ile odznaczeń zdobył. Widać było, że odpowiedź na te pytania sprawia panu Aleksandrowi najwięcej kłopotu. Mam kilka krzyży, także tych za waleczność i odwagę, Virtuti Militari nie otrzymałem – robiłem to, czego wymagała ode mnie ojczyzna i chciałem zawsze wykonać zadanie, które mi powierzano, najlepiej jak tylko potrafię…

Jedno z pierwszych pytań, skierowanych do gościa, jakie zadała młodzież brzmiało – Skąd wzięła się nazwa „cichociemni”*…?To pewnie spowodowane zostało naszym sposobem walki z wrogiem, pojawialiśmy się nagle, cicho, bezszelestnie – wykonywaliśmy swoje zadanie i znikaliśmy bez śladu. Noc była naszym sprzymierzeńcem, to chyba jest właściwa odpowiedź na wasze pytanie – tłumaczył bohater spotkania.

DSC_0182DSC_0185DSC_0081

Z prawej – prezes zarządu Światowego Związku Żołnierzy AK – Oddział Gliwice, por. Włodziemierz Kołkowski. W środku prezes Stowarzyszenia Pamięci AK – Oddział Gliwice, pan Radomski, po lewej – pan Aleksander Tarnawski

Kolejna lekcja żywej historii dobiegła końca – tymi słowami pożegnała szanownego gościa i publiczność pani dyrektor. Warto na koniec podziękować tym, którzy potrafią w tak wspaniały sposób wprowadzać młodzież w trudne, dorosłe życie. Na szczególne uznanie zasługują – dyrektor szkoły, pani Mariola Dumin-Kowal, Krzysztof Kruszyński – nauczyciel historii oraz pani Aneta Kleczka – nauczycielka informatyki.

Jednostka specjalna „AGAT*”; Formowanie tej jednostki wojskowej rozpoczęto na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej, p. Bogdana Klicha, nr PF – 62/0rg/SSG/ZO iU – P – 1 z dnia 18. marca 2011. 1. lipca 2011 jednostka wojskowa Wojsk Specjalnych została utworzona na terenie Gliwic, na bazie rozwiązanego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej.

_DSC_0060

Żołnierze jednostki specjalnej „Agat”, stacjonującej w Gliwicach

„Agat” jest lekką jednostką szturmową o charakterze powietrznodesantowym. Patronem jednostki jest gen. dyw. Stefan Rowecki „Grot”. Głównym zadaniem jednostki jest dywersja na tyłach wroga a także w ugrupowaniach przeciwnika. Do zadań gliwickich komandosów należy także prowadzenie działań pozorujących jak również branie na siebie głównego ciężaru walki z przeciwnikiem, uzbrojonym w sprzęt pancerny i lotnictwo […] (Więcej na pl. wikipedia.org/wiki/Jednostka – wojskowa – AGAT. WWW.AGAT.WP.MIL.PL )

Cichociemni* więcej na: www.cichociemni.ovh.org/znak.Html

Tekst i fotografie:

Tadeusz Puchałka

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*