Tu życie jest proste. Kocham Palestynę. Chcę tu zostać…

Polacy są angażowani finansowo i za pomocą para-podatków w konflikt Federacji Rosyjskiej i Ukrainy. Media prorządowe, korporacyjne, wspierane przez wielki kapitał z Wall Strett nie dopuszczają innych wiadomości ze świata. Polskie społeczeństwo, gdy nie szuka, zostało zamknięte w szczelnej bańce niczym w reżimie państwa Kimów – Korei Północnej. Tymczasem świat nie stał się ani lepszy ani gorszy, szczególnie świat świństwa, plugastwa – a wojny trwają w najlepsze.

Izrael jako główny agresor, wspierany przez starszego brata USA na Bliskim Wschodzie, prezentuje politykę bliższą Hitlerowi i III Rzeszy aniżeli liberalnym demokratom ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Organizacja Human Rights Watch, badając zachowania państwa Izrael i jego politykę stwierdziła, że państwo to stosuje haniebne praktyki ucisku i poniżania. Rząd izraelski wykazał zamiar utrzymania dominacji żydowskich Izraelczyków nad Palestyńczykami w Izraelu i Okupowanych Terytoriach Palestyńskich (OPT). W OPT, w tym we Wschodniej Jerozolimie, zamiar ten został połączony z systematycznym uciskiem Palestyńczyków i popełnianymi przeciwko nim aktami przemocy.

Kiedy te trzy elementy (dominacja militarna, ucisk i represje) występują razem, składają się na zbrodnię apartheidu. Izrael postępuje według prostego cyklu. Po prostu osadnicy są wkomponowywani w nowe otoczenie za pomocą wyburzeń i militarnej opresji Palestyńczyków. Biuro ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) stwierdza, iż w 2020 roku władze izraelskie zburzyły 568 palestyńskich domów i innych obiektów na Zachodnim Brzegu, w tym we Wschodniej Jerozolimie. Przymusowo przesiedlonych zostało 759 osób. Burzy się domy, które nie mają dokumentów, potrzebnych do budowy, zaś miejscowa ludność praktycznie nie ma możliwości ich dostać.

Arabscy obywatele Izraela byli poddawani bezprawnej sile ze strony funkcjonariuszy podczas pokojowych demonstracji, które wybuchają cyklicznie praktycznie przez cały maj 2022 roku. Dokonano masowych aresztowań, tortur i innych form okrutnego traktowania zatrzymanych, a policja nie chroniła Palestyńczyków przed zamierzonymi atakami prawicowych żydowskich ekstremistów. „Palestyńczycy zmagają się z kulturą narastających represji i przemocy ze strony władz izraelskich i Autonomii Palestyńskiej (AP) na Zachodnim Brzegu.” Niepokoje stały się jednym z powodów konfrontacji między Izraelem a grupą bojowników Hamasu w Strefie Gazy. Setki Palestyńczyków zostało rannych podczas policyjnych represji. 2150 osób – 90% z nich to Palestyńczycy – zostało aresztowanych za rzekome obrażenie lub napaść na funkcjonariusza policji, a także udział w nielegalnym zgromadzeniu, a nie za przestępstwa z użyciem przemocy, podczas gdy prawicowi żydowscy ekstremiści nadal swobodnie organizują się w bojówki antypalestyńskie.

W dzielnicy szejka Jarraha funkcjonariusz policji zastrzelił 15-letnią dziewczynę przed jej domem. Protestujący w Jaffie został postrzelony w twarz, gdy używał swojego telefonu komórkowego do sfilmowania policji z balkonu. Amnesty International udokumentowała również torturowanie zatrzymanych, którzy byli wiązani, bici i pozbawiani snu na posterunku policji w Nazarecie oraz w areszcie Kiszon. Balony zapalające, wystrzelone przez Palestyńczyków w Strefie Gazy, skłoniły władze izraelskie do ograniczenia wwozu do Gazy towarów, w tym żywności i leków, zablokowania dostępu do wód terytorialnych dla palestyńskich rybaków i ograniczenia importu paliwa do elektrowni. Ograniczenia w dostawach prądu trwały przez prawie trzy tygodnie. Środki te, wymierzone w ludność cywilną Gazy, są równoznaczne z bezprawną karą zbiorową. Izrael ograniczył możliwość podróżowania większości mieszkańców Gazy przez przejście Erez, jedyne przejście pasażerskie z Gazy do Izraela, przez które Palestyńczycy podróżują na Zachodni Brzeg i za granicę. Ogólny zakaz podróżowania dotyczy wszystkich Palestyńczyków, z wyjątkiem osób, których władze izraelskie uważają za stwarzających „wyjątkowe okoliczności humanitarne”, głównie tych wymagających niezbędnej opieki medycznej i ich towarzyszy, a także wybitnych ludzi biznesu. (Cdn.)

Roman Boryczko,

maj 2022

(Visited 11 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*