TERRORYZM jest tylko bronią słabszych? (8)

Obecna mapa Syrii wskazywałaby na zwycięstwo Rosji jako sojusznika Syrii (ponieważ większość Syrii jest kontrolowana przez reżim Asada). To oczywiście wielkie osiągnięcie, biorąc pod uwagę fakt, że latem 2015 roku Asad kontrolował tylko 10 proc. terytorium kraju. Rosja skupiała się na pomocy przemęczonej armii reżimu Asada: „Pomogliśmy im, naprawiliśmy ich sprzęt”. Rosji udało się również przetestować ponad 200 typów broni, którą w ostatnim czasie zaczęło wykorzystywać rosyjskie wojsko. Twórcy broni byli wysyłani do Syrii, aby obserwować, jak działają ich produkty. Co więcej, konflikt w Syrii dał Rosji świetną okazję do rozmieszczenia swoich dronów – codziennie w użyciu było do 60 sztuk. Pokonanie kalifatu ISIS było jak widać dla Federacji Rosyjskiej rozeznaniem swoich możliwości w późniejszej rozgrywce, jaką naszykowało USA na Ukrainie a „specjalną operację wojskową” obserwujemy dziś z ekranów telewizorów każdego dnia.

Zamachy Al-Khai’dy i ISIS w Europie. 11. marca 2004 – dziesięć bomb eksplodowało w czterech pociągach podmiejskich w Madrycie i na jego przedmieściach. Zginęło 191 osób, w tym czworo Polaków, a prawie 1800 osób zostało rannych. Zamachów w Madrycie dokonali radykałowie, zainspirowani przez Al-Kha’idę. 7. lipca 2005 – w Londynie w trakcie porannego szczytu komunikacyjnego czterej młodzi brytyjscy islamiści zdetonowali bomby, wniesione w plecakach do trzech pociągów metra i jednego autobusu. Poza zainspirowanymi przez Al-Khai’dę sprawcami zginęły 52 osoby – w tym trzy Polki – a około 700 innych zostało rannych. 21. lipca tego samego roku udaremniono kolejną falę zamachów na trzy stacje metra i autobus w Londynie. 7-9. stycznia 2015 – w Paryżu w zamachu na redakcję satyrycznego tygodnika Charlie Hebdo bracia Said i Cherif Kouachi zastrzelili 12 osób. Dzień później powiązany z napastnikami Amedy Coulibaly zabił w Paryżu policjantkę, a następnego dnia wziął zakładników w sklepie z żywnością koszerną, zabijając cztery osoby. Terroryści zginęli podczas operacji sił specjalnych francuskiej policji. 14. lutego 2015 – w dwóch strzelaninach w Kopenhadze – przed kawiarnią i w pobliżu synagogi – zginęły dwie osoby, a pięć zostało rannych. Zamachowcem był 22-letni Omar el-Hussein, Duńczyk pochodzenia palestyńskiego, który przysiągł wierność Państwu Islamskiemu.  13. listopada 2015 – w Paryżu doszło do serii skoordynowanych, krwawych zamachów terrorystycznych, w tym do ataku na salę koncertową Bataclan, gdzie terroryści przetrzymywali zakładników. W atakach zginęło 130 osób, a ponad 350 zostało rannych. Do zamachów przyznało się Państwo Islamskie. Było to najtragiczniejsze wydarzenie, jakie dotknęło Francję od czasów drugiej wojny światowej.

22. marca 2016 – w serii trzech skoordynowanych zamachów bombowych w Brukseli – dwóch na lotnisku w Zaventem i jednym przy stacji metra Maelbeek – zginęły 32 osoby i trzech zamachowców samobójców, a ok. 340 osób zostało rannych. Do przeprowadzenia zamachów przyznało się tzw. Państwo Islamskie. 14. lipca 2016 – 84 osoby zginęły w Nicei na południu Francji, gdy podczas obchodów Dnia Bastylii ciężarówka wjechała w tłum na promenadzie. Zamachowiec, mieszkający na stałe we Francji Tunezyjczyk, Mohamed Lahouaiej Bouhlel, został zastrzelony przez policję. Do ataku przyznało się znów Państwo Islamskie. 19. grudnia 2016 – Tunezyjczyk Amis Amri porwał ciężarówkę i po zastrzeleniu w szoferce polskiego kierowcy, Łukasza Urbana wjechał nią w tłum na jarmarku bożonarodzeniowym w centrum Berlina. W zamachu zginęło łącznie 12 osób, a ponad 50 zostało rannych. Terrorystę, który zbiegł z miejsca przestępstwa, zastrzelili cztery dni później pod Mediolanem włoscy policjanci.

22. marca 2017 – napastnik wjechał samochodem w grupę ludzi na Moście Westminsterskim w Londynie, zabijając trzy osoby, a następnie próbował dostać się na teren brytyjskiego parlamentu, raniąc śmiertelnie nożem policjanta. Sprawca został zastrzelony przez służby bezpieczeństwa. Ataku dokonał islamski ekstremista, Khalid Masud, który urodził się i wychował w Wielkiej Brytanii. 7. kwietnia 2017 – cztery osoby zginęły, a 15 zostało rannych w Sztokholmie, gdy kierowca uprowadzonej ciężarówki wjechał w tłum, a następnie uderzył w dom towarowy. Domniemany sprawca zamachu to pochodzący z Uzbekistanu 39-letni Rachman Akiłow. 20. kwietnia 2017 – na trzy dni przed pierwszą turą wyborów prezydenckich we Francji na Polach Elizejskich w centrum Paryża zamachowiec zastrzelił policjanta i ranił trzy inne osoby, w tym dwóch funkcjonariuszy i obywatelkę Niemiec, po czym zginął, zastrzelony przez interweniującą policję. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie. 22. maja 2017 – w Manchesterze Salman Abedi, Brytyjczyk libańskiego pochodzenia, zdetonował bombę po koncercie amerykańskiej piosenkarki, Ariany Grande w hali widowiskowo-sportowej. Zginęły 22 osoby, w tym dwoje Polaków, a ponad 100 odniosło obrażenia. (Cdn.)

Roman Boryczko,

23.11.2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*