TERRORYZM jest tylko bronią słabszych? (6)

Społeczeństwo hiszpańskie widząc, w jakim kierunku idzie ten „idealizm”, wybiera drogę pokojową, ale najpierw walki zaprzestała współpracująca z ETA i bliska jej ideologicznie Irlandzka Armia Republikańska (IRA), zobowiązując się do przestrzegania zawartego w 1998 r. porozumienia pokojowego. W Kraju Basków odbyło się 5. listopada 2017 roku referendum w sprawie niepodległości tego regionu – poinformowały władze ruchu obywatelskiego Gure Esku Dago.

Mający odrębny język i kulturę Baskowie znaleźli się pod panowaniem Hiszpanii w XVI w. Pod koniec XIX w., kiedy rząd centralny w Madrycie odebrał regionowi autonomię, nasiliły się wśród nich tendencje niepodległościowe. W innym regionie Hiszpanii – Katalonii – również doszło do referendum niepodległościowego, które nie miało mocy prawnej. W nieuzgodnionym z Madrytem głosowaniu triumfowali wówczas zwolennicy secesji, ale rząd centralny Hiszpanii zawiesił katalońską autonomię i nie dopuścił do oderwania się regionu od reszty kraju.

Wiece i manifestacje katalońskich separatystów odbywają się w każdą rocznicę głosowania z 1. października 2017 r. Demonstranci domagali się przede wszystkim uwolnienia z więzień skazanych przez hiszpański Sąd Najwyższy na kary od 9 do 13 lat więzienia polityków separatystycznych ugrupowań, którzy organizowali referendum z 2017 r. Zostali oni później oskarżeni o nawoływanie do rebelii oraz jej wszczęcie, a także o sprzeniewierzenie środków publicznych, czyli ich wydanie na organizację referendum, które władze w Madrycie uznały za nielegalne. 

 

4/ Partia Pracujących Kurdystanu

Separatystyczna PKK jest uznawana przez Turcję, Unię Europejską i Stany Zjednoczone za organizację terrorystyczną. Twarzą kurdyjskiego ruchu niepodległościowego jest Abdullah Öcalan, student nauk politycznych Uniwersytetu w Ankarze, który już w 1974 roku stworzył radykalną grupę młodzieży, zwaną Apocular. PKK  korzystała z hojności licznej diaspory kurdyjskiej, głównie zamieszkałej na terenie Europy Zachodniej – w szczególności w Niemczech.

Muslim Aid przekazała poprzez al-Ihsan Charitable Society, znajdującemu się na liście organizacji sponsorujących terroryzm, fundusze na PKK. 27. listopada 1978 r. Partia Pracujących Kurdystanu (PKK; Partiya-i Karkeran-i Kurdistan) rozpoczęła (od 21. marca 1984 r.) zbrojną walkę przeciwko tureckiemu kolonializmowi.  Partia Pracujących Kurdystanu walczyła o niepodległość metodami iście stalinowskimi – przywódcy zakładają stworzenie Kurdystanu tylko dla lojalnych Kurdów, pozostali są niszczeni, zastraszani, a nawet rozstrzeliwani. Öcalan zmuszony był wobec tego stwierdzić w 1988 roku, że terror wobec ludności wiejskiej był błędem – postanawia w zamian o wzmożeniu akcji terrorystycznych wobec wojska i policji tureckiej.

PKK utrzymywała się przede wszystkim z handlu narkotykami, które rozprowadzane były w Europie Zachodniej. Abdullah Öcalan zrozumiał, że nie da się stworzyć niepodległego i suwerennego państwa kurdyjskiego z obszarów należących do Syrii, Turcji, Iranu i Iraku – za ten postulat zresztą groziła mu kara śmierci. Zamiast tego zaproponował, by Kurdowie zaczęli się oddolnie organizować. Pod koniec 2012 r. doszło do pewnego ocieplenia stosunków między Ankarą a Kurdami, rząd rozpoczął negocjacje z jednym z założycieli Partii Pracujących Kurdystanu, czyli Abdullahem Öcalanem. Öcalan zarządził rozejm, co dawało nadzieję na zakończenie konfliktu. Kurdyjscy bojownicy zaczęli kierować swoją działalność zbrojną już nie przeciwko państwu tureckiemu, ale przeciw ISIS.

Rożawa oznacza Zachodni Kurdystan i mimo że kluczową rolę w jej utworzeniu odegrała społeczność kurdyjska, na terenie Rożawy mieszka wiele grup o różnym pochodzeniu i kulturze. W Turcji i Iranie Kurdowie i Kurdyjki żyją praktycznie bez praw obywatelskich i doświadczają ogromnych represji. W syryjskiej Rożawie istniała rozbudowana sieć samorządów, która w porozumieniu z organizacjami kobiecymi zarządzała Autonomią. Fundamentem jej istnienia była koncepcja demokratycznego konfederalizmu. Kurdowie nigdy nie ukrywali, iż preferencyjny dla nich jest sojusz z Ameryką. Jednak wycofanie wojsk USA z terenów Rożawy postawiło ich w krytycznej sytuacji.

Dla Kurdów nie ma gorszej opcji, niż zajęcie ich terytorium przez Turcję. Niedawno miał miejsce zamach w centrum Stambułu, w którym zginęło co najmniej sześć osób. Był on atakiem terrorystycznym dokonanym przez kobietę zamachowca-samobójczynię. „Osoba, która podłożyła bombę, została aresztowana. Za atak odpowiada organizacja terrorystyczna PKK” – stwierdziły władze w Ankarze. (Cdn.)

Roman Boryczko,

23.11.2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*