TERRORYZM jest tylko bronią słabszych? (4)

Nowa Irlandzka Armia Republikańska to organizacja terrorystyczna, która powstała w 2012 roku. Jest kontynuacją Irlandzkiej Armii Republikańskiej i jej późniejszych odłamów. Grupa ta dąży do wyzwolenia Irlandii Północnej spod „okupacji brytyjskiej” oraz połączenia obu Irlandii w „organiczną całość”. Sprzeciwia się Brexitowi i postawieniu granicy pomiędzy Irlandią Północną a Republiką Irlandii. Były agent brytyjskiego wywiadu, David Shlayer, który już wcześniej zdradzał na łamach prasy treść tajnych raportów MI-5 twierdzi, że założyciel Beatlesów przekazał IRA dziesiątki tysięcy funtów. Brytyjski agent na wygnaniu utrzymuje również, iż widział raport, dotyczący szczegółów finansowej pomocy Lennona dla brytyjskich komunistów z Rewolucyjnej Partii Pracy.

Przedstawiciel politycznego skrzydła IRA, zapytany o rzekomą współpracę Lennona z irlandzkim ruchem republikańskim – nie wykluczył możliwości istnienia takich związków. W 1972 roku, poruszony masakrą katolików w Londonderry, John Lennon skomponował utwór pod tytułem Los Irlandczyków. Jednocześnie oświadczył, że prędzej wstąpiłby w szeregi IRA, aniżeli wdział na siebie mundur brytyjskiego żołnierza. Dolores O’Riordan, wokalistka świetnego zespołu The Cranberries, w utworze Zombie śpiewa i ukazuje w warstwie wizualnej sprzeciw wobec działań IRA. Stwierdziła kiedyś, że opowiada o „irlandzkiej walce o niezależność, która będzie trwać wiecznie”. „Zombie to piosenka dla pokoju pomiędzy Anglią i Irlandią”.

 

2/ Terroryzm i fundamentalizm wielokrotnie przenikały się wzajemnie i występowały w prawie każdym zakątku kuli ziemskiej. Izrael nie stanowił tu wyjątku. Było to jedno z nielicznych miejsc na świecie, gdzie występowała największa ilość antagonizmów kulturowych, etnicznych i wyznaniowych. Rywalizacja Żydów i muzułmanów o święte miejsca trzech z czterech największych religii świata, dodawała dodatkowej motywacji różnym fundamentalistom religijnym do stosowania wielorakich form przemocy.

W XIX wieku powstała wśród europejskich Żydów ideologia, zakładająca powrót Ludu Izraela do Ziemi Izraela – zwana syjonizmem. Uważany za jego twórcę Teodor Herze w książce, opublikowanej w Wiedniu w lutym 1896 r. Der Judenstaat (Państwo Żydowskie), zawarł idee, kształtujące nowe spojrzenie Żydów. Pisał on: „Jesteśmy narodem. Wrogowie czynią nas takimi niezależnie od naszej woli, jak to było zawsze w historii. W ucisku jednoczymy się i wówczas nieoczekiwanie przejawiamy naszą siłę. Tak, mamy siłę, aby stworzyć państwo.”

Ruch syjonistyczny w miarę swojego rozwoju i zwiększającej się liczby przybywających do Palestyny Żydów, zaczął budzić obawy i wrogość w miejscowej ludności arabskiej. W 1920 r. powstaje organizacja Hagana (Obrona) – jako zbrojna grupa żydowskiej samoobrony Żydów przed ludnością arabską. Organizacja w swojej działalności kierowała się zasadą havlaga (opanowania), która zabraniała akcji zaczepnych i odwetowych, skupiając się jedynie na obronie atakowanych kibuców, wiosek czy dróg, którymi podróżowali Żydzi.

Arabowie sprzeciwiając się masowemu napływowi Żydów rozpoczęli w 1936 r. powstanie (Wielką Rewoltę), które trwało do 1939 r. W trakcie tych zamieszek w latach 1936-1939 zostało zabitych prawie 500 Żydów, miało to znamiona pogromów, a akty mordów były bardzo brutalne. Syjonistyczny terroryzm, którego agresywny rozkwit miał miejsce w latach 40. XX wieku, stał się największym brytyjskim problemem w końcowej fazie II wojny światowej oraz w pierwszych latach zimnej wojny.  (Cdn.)

 

Roman Boryczko,

23.11.2022

 

(Visited 3 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*