„Szósty kontynent” w „Zachęcie”

 

 

 

 

 

 

 

 

Najnowszy projekt Anny Molskiej to podróż na południowy kraniec świata – zagadkowy i wciąż niezbadany „szósty kontynent”. Punktem wyjścia stała się dla artystki historia wczesnych ekspedycji polskich naukowców na Antarktydę, organizowanych w latach 50. XX wieku. W jednej z nich brał udział jej dziadek, profesor fizyki Janusz Molski.

Zgromadzony w trakcie wielomiesięcznych poszukiwań materiał – relacje współuczestników wypraw, fotografie, przeźrocza, rysunki oraz ścinki dokumentalnych filmów – zainspirował Molską do stworzenia własnej wizji spotkania z nieznanym lądem. Artystka porusza się po marginesach historii znanych z literatury podróżniczej i popularno-naukowej tego czasu. Efektem tych poszukiwań jest zaskakująca gra z przestrzenią galerii, w której zostały ze sobą zestawione rzeźba, instalacja i trzykanałowa projekcja wideo.

 Osią narracji filmu jest dialog między wielokrotnym organizatorem ekspedycji a jedną z ich uczestniczek. Artystka przygląda się grupie polskich polarników, zamkniętych w klaustrofobicznej przestrzeni stacji badawczej. Ekstremalne warunki relacji międzyludzkich stały się pretekstem do refleksji nad tą stroną ludzkiej natury, która każe nadawać sens egzystencji poprzez działanie pozornie irracjonalne i nienaturalne. Całości dopełnia nakreślenie kontekstu politycznego ekspedycji.

Projekt Anny Molskiej mierzy się z pytaniem, czy wspólnym mianownikiem działań pchających tak różnych ludzi w mroźne objęcia „szóstego kontynentu” jest instynkt, konieczność poznawania czy może błędna decyzja lub czysty przypadek.

 

ANNA MOLSKA

Szósty kontynent

 

23. listopada o godz. 19:00 

 

Otwarcie poprzedzi spotkanie z artystką o godz. 12:00

Kurator: Joanna Kordjak

 

 

Wystawa prezentowana

 będzie w terminie 24.11.2012 – 3.02.2013

 

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

pl. Małachowskiego 3

00-916 Warszawa

tel. 22 / 556 96 00

fax 22 / 827 78 86

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*