Szkolna Ekspedycja Lato 2016 – Kambodża przez Knurów JUŻ W DRODZE

160610-SE-kambodza-baner Młodzi podróżnicy z Pilchowic kontynuują odkrywcze podróże. Tym razem udali się w rejon Półwyspu Indochińskiego. Kraj, do którego skierowali trasę swojej wędrówki, do łatwych i prostych dla przeciętnego Europejczyka nie należy…

Kambodża to niewielki kraj, leżący na Półwyspie Indochińskim, nad Zatoką Tajlandzką, którego powierzchnia wynosi 181 035 km2. Graniczy z Tajlandią, Laosem i Wietnamem. Państwo to należy do jednego z najbiedniejszych zakątków świata. Podstawę gospodarki stanowi tam rolnictwo, a dominującą religią jest buddyzm.

20160614-001520160614-001920160614-008820160614-0021

Kraj przechodził burzliwe dzieje w historii swojego istnienia, a rządy Czerwonych Khmerów miały znaczący wpływ na losy państwa w ostatnim czasie. Teraz Kambodża jest państwem demokratycznym, z ustabilizowaną gospodarką i polityką rządów monarchii konstytucyjnej. Kraj otwiera się na świat, jednakże ślady dawnej polityki są tu nadal widoczne. Ludność – charakterystyczna dla Indochin – pogodna, niezwykle kontaktowa, wręcz ciekawska, biorąc pod uwagę skryty charakter przeciętnego Europejczyka.

Bogactwo zabytków, przebogata kultura, tak odmienna od naszej…

Urocze krajobrazy, unikalna flora lasów tropikalnych, świat zwierząt, typowy dla Półwyspu Indochińskiego i mieszkańcy tego pełnego tajemnic kraju… Czy tylko to zawiodło młodych podróżników z Pilchowic w ten tajemniczy zakątek świata?

Jak informuje kierownik wyprawy, Adam Ziaja – 18. czerwca ruszyła jedenasta odsłona projektu Szkolna Ekspedycja. W obecnej wyprawie udział bierze dziesiątka uczniów pilchowickiego gimnazjum, jedna absolwentka oraz jedna uczennica Zespołu Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie z kierunku „Turystyka”.

 

Adam Ziaja i jego młodzi odkrywcy

W ekspedycji ,,Kambodża 2016” udział biorą:

Kinga Dajka, Oliwia Wladarz (I klasa turystyczna w Pilchowicach, I ekspedycja), Aleksandra Malanowska (I klasa turystyczna w Pilchowicach, II ekspedycja), Marcin Markiewicz, Julia Kruczyńska (II klasa turystyczna w Pilchowicach, I ekspedycja), Julia Masłoń, Marta Garcorz (II klasa turystyczna w Pilchowicach, II ekspedycja), Zofia Młotkowska (II klasa turystyczna w Pilchowicach, III ekspedycja), Liwia Szafruga (II klasa turystyczna w Pilchowicach, IV ekspedycja), Magdalena Hrynyszyn (II klasa w Pilchowicach, IV ekspedycja), Patrycja Honysz (absolwentka ZS Pilchowice, IV ekspedycja), Oliwia Chłodnicka (I klasa turystyczna w Knurowie, II ekspedycja)

Opiekunem grupy tym razem została nauczycielka pilchowickiego gimnazjum, pani Małgorzata Surdel, kierownik wyprawy to tradycyjnie Adam Ziaja, zaś młodzieżowym kierownikiem wyprawy została Liwia Szafruga, najbardziej doświadczony uczestnik ekspedycji.

20160614-000720160614-001020160614-0093

Odprawa odbyła się 14. czerwca. W trakcie odbywającego się spotkania został przedstawiony zarys wyprawy, tradycyjnie poinformowano media, rodziców i gości o jej celu, rodzice podpisali stosowne dokumenty, członkowie ekspedycji zaprezentowali się w ekspedycyjnej odzieży, przedstawieni zostali organizatorzy i partnerzy projektu. Został także pokazany baner, który będzie towarzyszył podróżnikom podczas wyprawy. Jak wynika z rozmów z młodymi podróżnikami, wysoko sobie cenią także współpracę mediów, których zabrakło na banerze, a są z nimi od dłuższego czasu – chodzi o portal informacyjny „I Knurów”, czy strony „SięMyśli” a także „3obieg”. Ich redaktorzy są z nami, wspierają nas i za to dziękujemy.

Już po raz drugi wśród organizatorów mamy dwie szkoły! Zespół Szkół w Pilchowicach i Zespół Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie! Patronat honorowy objęły Gmina Pilchowice i Starostwo Powiatowe w Gliwicach.

Projekt „Szkolna Ekspedycja” wspiera tym razem 9 firm, dzięki którym podróżnicy otrzymali pomoc finansową, niezbędną do realizacji tego przedsięwzięcia, także dzięki ich staraniom ekipa została wyposażona w odzież wyprawową, magnesy z logiem wyprawy, dodatkowe akcesoria np. kamery gopro i tablety, sms – y bez limitu a na miejscu zakupione zostaną wizy kambodżańskie.

Na szczególne słowa podziękowania zasługują: Bank Spółdzielczy z Sośnicowic, firma Polok Welding, firma SMS API, firma Systemy 2000, firma Auto Szlif , Warsztat Koszulkowy i Agencja Reklamowa Etylina.

Nowe firmy to:

Akademia Daytradingu i firma Mostostal Zabrze.

20160614-011620160614-011720160614-0092

 

Kambodża – początek przygody

 

Tradycyjnie – początek wyprawy to podróż wraz z rodzicami do czeskiego Bohumina. Dalej już sami – pociągiem firmy LEO EXPRES do Pragi, tam metrem a dalej autobusem na dobrze im znane lotnisko; stamtąd lot do Istambułu. W stolicy Tajlandii zaplanowano lądowanie 20. czerwca, tego samego dnia rezerwacja biletów autobusowych na nocny przejazd do Siem Reap w Kambodży. Po drodze dość niewygodna procedura, związana z wyrobieniem wiz wjazdowych. Jak wspomnieli podczas odprawy, swoją przygodę w „państwie Khmerów” rozpoczną od zwiedzenia największego na świecie kompleksu świątyń Angkor Wat! Dalej scenariusz jak zwykle napisze życie.

 

Na ratunek delfinom krótkogłowym

 

Jak każda z wypraw – i ta ma swój cel, szerzej na ten temat młodzi podróżnicy opowiedzą po powrocie, teraz tylko należy wspomnieć, iż w Mekongu żyje około 64 – 76 delfinów krótkogłowych (Orcaella brevirostris). Większość z nich zamieszkuje Kambodżę. Z wielu powodów ów gatunek delfina jest zagrożony całkowitym wyginięciem – jest nadzieja na uratowanie tego gatunku, poznanie warunków życia delfinów na miejscu, możliwość pomocy. To jeden z celów wyprawy.

Celem ekspedycji jest także – informują podróżnicy – poznanie warunków życia ludzi w rejonie wioski Kratie, jest to teren najbardziej dogodny do obserwacji delfinów tego

gatunku. Na miejscu postarają się zebrać jak najwięcej informacji, wykonają dokumentację fotograficzną i filmową, jak zwykle przeprowadzą wiele wywiadów z miejscową ludnością.

Na ich podstawie ma zostać sporządzony przewodnik o tym miejscu. Młodzi ludzie planują po powrocie zorganizowanie wielu spotkań, w których opowiedzą o swoich przygodach. Kto wie, może zarazimy kogoś naszym bakcylem, poznawania, a przy tym „ratowania świata”.

Planowany lot powrotny z Bangkoku do Istambułu 5. lipca, godzina 10:55. 6. lipca do Pragi. W Bohuminie 6. lipca około 17:46.

Bądźcie z nami i śledźcie nas na www.fb.com/ekspedycja

 

Tekst i zdjęcia:

Tadeusz Puchałka

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*