Szansa dla Palestyńczyków

 

 

 

 

 

 

Podczas gdy kolejne bomby spadają na terytorium Gazy, a kolejne rakiety atakują terytorium Izraela, Palestyńczycy i Izraelczycy zataczają kolejne błędne koło przemocy i zemsty. Władze Autonomii przygotowują nowy wniosek dla ONZ, który na zawsze mógłby odmienić proces pokojowy w tym regionie. Pomóżmy im w walce o pokój.

Podczas gdy Izraelczycy, mieszkający na południu kraju żyją w ciągłym strachu przed kolejnymi atakami, mieszkańcy Gazy żyją w stanie oblężenia, uwięzieni na małym skrawku ziemi. Na obszarach Zachodniego Brzegu, ludzie są wypędzani ze swoich domostw, ponieważ na terenach przez nich zamieszkiwanych powstają kolejne nielegalne osiedla, chorzy Palestyńczycy godzinami przetrzymywani są na przejściach granicznych w drodze do szpitala, a wielki mur, który podzielił te tereny, separuje członków rodzin. Jeśli jednak Palestyńczykom uda się teraz wygrać walkę o niezależne państwo palestyńskie – mogłoby to oznaczać początek końca 40-letniej okupacji i pierwszy krok na drodze do pokojowego współistnienia dwóch krajów. Palestyna i Izrael, bezpieczne i spokojne.

USA wraz z Izraelem usiłują za wszelką cenę powstrzymać głosowanie w ONZ, ale ministrowie spraw zagranicznych UE spotykają się za 48 godzin i jeśli wszyscy zabierzemy teraz wspólnie głos w tej sprawie, przekonamy Europę do wsparcia dla pokoju i wolności. Nasza petycja zostanie dostarczona jako flaga, wysokości 5 pięter, wywieszona tuż przed samą salą spotkań ministrów.

Za kilka dni ONZ może uznać Palestynę za niezależne państwo – to jedyna i niepowtarzalna szansa na bliskowschodni pokój, której nie możemy teraz zaprzepaścić.

Głos na „TAK” może oznaczać spełnienie marzeń o pokojowym współistnieniu obu państw, Palestyńczyków i Izraelczyków mieszkających koło siebie, spokojnych i bezpiecznych. Jeśli Europa wesprze ten apel, przekroczymy wreszcie próg niekończących się rozmów, które nigdy jeszcze nie doprowadziły do konstruktywnych i długotrwałych rozwiązań. Możemy wreszcie zerwać łańcuch, który dzielił nas od pokojowego porozumienia. Obecnie jedynie presja społeczna zmusi europejskich przywódców do przejęcia inicjatywy w tej sprawie i przeciwstawienia się amerykańskiemu lobby.

Sprawa nie podlega żadnej dyskusji – jeśli ta propozycja zostanie odrzucona czekają nas kolejne dekady przemocy i agresji! Przywódcy państw UE podejmują właśnie decyzję w sprawie głosowania. Kliknij by dołączyć do apelu o wsparcie dla niezależnego państwa palestyńskiego i wyznacz nową ścieżkę dla bliskowschodniego pokoju:

http://www.avaaz.org/pl/palestine_worlds_next_nation_a/?bGespbb&v=19320

To zgodna z prawem, pokojowa propozycja, która oferowałaby Palestyńczykom legalny status, o który walczyli przez ponad 40 lat. To najlepsza szansa odwrócenia biegu nigdy niekończących się spotkań, prowadzonych przez USA i zazwyczaj nie prowadzących do żadnych zmian. Wniosek palestyński wzywa do wznowienia rozmów pokojowych, głos na „TAK” uratuje walkę o pokój na Bliskim Wschodzie.

Podczas gdy rządy USA i Izraela nazywają tę propozycję jednostronną i niebezpieczną, w rzeczywistości ONZ, Bank Światowy czy Międzynarodowy Fundusz Walutowy przyznają, że Palestyńczycy są już gotowi na utworzenie własnego, niezależnego państwa, kiedy tylko zakończy się okupacja. Społeczność na całym świecie ogromnymi siłami wspiera ten dyplomatyczny krok w stronę pokoju. Próby odrzucenia tej propozycji przez USA/Izrael i groźby wstrzymania wsparcia finansowego dla Palestyny działają jedynie w sposób negatywny na Izrael.

W zeszłym roku USA zablokowały próbę utworzenia niezależnego państwa palestyńskiego w Radzie Bezpieczeństwa. Jednak podczas głosowania w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, USA dysponuje jedynie jednym głosem, tak jak inne kraje. Zgromadzenie Ogólne mogłoby zakończyć amerykańsko-izraelską hegemonią w bliskowschodnich procesach pokojowych. Nie może zaprosić Palestyny do ONZ w pełnym wymiarze, ale może uznać ją za niezależne państwo, z dostępem do międzynarodowych organizacji, a w ten sposób przyspieszyć pokojowy proces w regionie.

Teraz odpowiedzialność spoczywa na Europie. Zbyt długo Izrael decydował o losach Palestyńczyków, zbyt długo wspiera go USA i zbyt długo UE chowa się za plecami USA. Teraz Francja, Hiszpania, Niemcy i Wielka Brytania muszą zadecydować. Jeśli uda nam się przekonać przywódców tych państw do wsparcia Palestyny możemy wspólnie odmienić bieg historii. Wyślij apel do przywódców europejskich o pomoc w tej sprawie.:

http://www.avaaz.org/pl/palestine_worlds_next_nation_a/?bGespbb&v=19320

Palestyńskie państwo nie zakończy wieloletniego konfliktu w ciągu jednego wieczoru, ale otworzy nowe drogi, dzięki którym pokój będzie wreszcie możliwy. Wesprzyjmy Palestyńczyków w ich pokojowym wniosku.

 

 
Z nadzieją i determinacją,

Alice, Jeremy, Marie, Ricken, Aldine, Nick, Antonia, Pascal

wraz z całym zespołem Avaaz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*