Sri Lanka. Modelowe błędy drogą ku katastrofie (3)

Produkcja żywności w 2022 r. była również niższa niż zwykle z powodu zakazu stosowania nawozów chemicznych, w myśl idiotycznej, lewackiej eko-strategii, co prawdopodobnie wpłynie na dostęp do żywności przez kilka miesięcy. Rodziny, które nigdy nie musiały dwa razy zastanawiać się nad paliwem lub jedzeniem, mają trudności z zarządzaniem trzema posiłkami dziennie, ograniczając porcje. Dni spędza się czekając w kolejkach, żeby kupić paliwo. Kryzys wykoleił lata postępu w kierunku stosunkowo wygodnego stylu życia, do którego aspiruje się w całej Azji Południowej. Eksperci twierdzą, że nawet minione kryzysy, takie jak prawie 30-letnia wojna domowa na Sri Lance, która zakończyła się w 2009 roku lub niszczycielskie tsunami w 2004 roku, nie spowodowały takiego bólu ani udręki dla osób spoza dotkniętych obszarów.

Premier Ranil Wickremesinghe powiedział, że gospodarka 22-milionowej wyspy na Oceanie Indyjskim „całkowicie się załamała”. W maju 2022 r. kraj ogłosił wstrzymanie spłaty zadłużenia zagranicznego należnego w tym roku. Rząd ubiega się o awaryjne pożyczki pomostowe w wysokości 3 miliardów dolarów od Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), aby mógł cokolwiek spłacać.

X X X

Do niedawna klasa średnia Sri Lanki, oceniana przez ekspertów na 15-20% ludności miejskiej kraju, cieszyła się ogólnie bezpieczeństwem ekonomicznym i komfortem. To było przez lata pielęgnowane, by konsumpcja dóbr luksusowych trwała na stałym poziomie i nigdy się nie załamała, torując rynek wewnętrzny jako względnie stabilny. „Kryzys naprawdę zszokował klasę średnią – zmusił ją do trudności, na które nigdy wcześniej nie była narażona, takich jak zdobywanie podstawowych przedmiotów, niewiedza, czy mogą zaopatrzyć się w paliwo, pomimo spędzenia wielu godzin w kolejce”.

„Ambicją było posiadanie domu i samochodu, możliwość posyłania dzieci do dobrej szkoły, co kilka tygodni jedzenia poza domem i pozwolić sobie na wakacje tu i tam” „Ale teraz wydaje się, że klasa średnia straciła swoje marzenie”– powiedział ekonomista Chayu Damsinghe. Rząd jest zmuszony do drukowania pieniędzy, by móc zapłacić za podstawowe produkty i usługi oraz wypłacić wynagrodzenia pracownikom sektora publicznego. Doprowadzi to jednak do dalszego wzrostu inflacji.  Tropikalnej Sri Lance zwykle nie brakuje jedzenia, ale ludzie są głodni. Światowy Program Żywnościowy ONZ mówi, że prawie dziewięć na dziesięć rodzin rezygnuje z posiłków lub w inny sposób skąpi, by spożyć żywność, a 3 miliony otrzymują pomoc humanitarną w nagłych wypadkach. Lekarze uciekają się do mediów społecznościowych, aby pozyskać krytyczne dostawy sprzętu i leków. Coraz większa liczba mieszkańców Sri Lanki poszukuje paszportów do wyjazdu za granicę w poszukiwaniu pracy. Pracownicy rządowi otrzymali dodatkowy dzień wolny na trzy miesiące, aby dać im czas na uprawę własnej żywności. Krótko mówiąc, ludzie cierpią i desperacko potrzebują poprawy. Prawie połowa wszystkich dzieci na Sri Lance wymaga jakiejś formy pomocy humanitarnej, zgodnie z apelem UNICEF o wsparcie. Jeszcze przed obecnym kryzysem Sri Lanka miała siódmy najwyższy na świecie wskaźnik niedożywienia dzieci i była druga w Azji Południowej pod względem marnowania zdrowia dzieci poniżej 5 roku życia. Dwóch na pięć dzieci nie było karmionych minimalną akceptowalną dietą.

W kwietniu 2022 dziennik finansowy poinformował, że firmy motoryzacyjne z Indii, takie jak Tata Motors, Mahindra & Mahindra, Ashok Leyland i TVS Motors, wstrzymały eksport zestawów samochodowych na Sri Lankę i wstrzymały produkcję w swoich zakładach montażowych na Sri Lance z powodu niepewnych rezerw walutowych i braki paliwa. Zgodnie z notatką India Briefing Dezan Shira & Associates niestabilność na Sri Lance może wpłynąć na Indian Oil, Airtel, Taj Hotels, Dabur, Ashok Leyland, Tata Communications, Asian Paints i State Bank of India. Tymczasem udział Sri Lanki w całkowitym eksporcie Indii spadł z 2,16 procent w roku finansowym 2015 do zaledwie 1,3 procent w pierwszych 10 miesiącach roku obrotowego 2022.

X X X

Przez wiele miesięcy żądania ludzi, wściekłych z powodu najgorszego kryzysu gospodarczego w kraju od 70 lat, były głośne i jasne. Hasło „Gota Go Home” było konsekwentnym wezwaniem, nawiązującym do oblężonego prezydenta. Protestujący w sobotę zgromadzili się w nadmorskiej dzielnicy Galle Face w stolicy Colombo, gdzie tysiące ludzi koczowało od miesięcy, wzywając prezydenta do rezygnacji z powodu nie radzenia sobie z kryzysem gospodarczym. W sobotę 09.07.2022 przed południem w stolicy Sri Lanki Kolombo wybuchły jedne z największych protestów w historii tego kraju. Na ulice wyszły tysiące ludzi, obwiniających rząd o doprowadzenie kraju do ruiny gospodarczej.

Z powodu zapaści gospodarczej na ulice wyszły dziesiątki tysięcy osób. To największe masowe protesty w historii tego kraju. Po ucieczce prezydenta, przewodniczący parlamentu Sri Lanki przekazał, że ustąpi on ze stanowiska 13. lipca. Premier zadeklarował, że zrobi to do końca dnia. Grupy protestujących wdarły się  do siedziby prezydenta Gotabayi Rajapaksy. Szef państwa musiał ratować się ucieczką z pałacu prezydenckiego. W Sieci pojawiły się nagrania, na których widać protestujących kąpiących się w prezydenckim basenie, a niektórzy nawet oglądali mecz krykieta w telewizji. Stały się popularne w mediach społecznościowych.. Przeciwko demonstrantom policja użyła gazów łzawiących i oddała w powietrze strzały ostrzegawcze. Służby nie były jednak w stanie powtrzymać napierającego tłumu, a grupy demonstrantów sforsowały policyjne kordony.

„Prezydent Gotabayi Rajapaksa został eskortowany w bezpieczne miejsce”… „Nadal jest prezydentem, jest chroniony przez jednostkę wojskową”. W związku z protestami premier kraju, Ranil Wickremesinghe, który także został ewakuowany w bezpieczne miejsce, zwołał w sobotę nadzwyczajne spotkanie przywódców partii w celu omówienia sytuacji i szybkiego zażegnania kryzysu. „Aby zapewnić ciągłość działania rządu, w tym bezpieczeństwo wszystkich obywateli, przyjmuję dziś najlepszą rekomendację przywódców partii, aby zrobić miejsce dla rządu wielopartyjnego. Aby to ułatwić, zrezygnuję z funkcji premiera” – napisał na Twitterze premier Sri Lanki, Ranil Wickremesinghe. W niedzielę 21.07.2022 zaplanowano spotkanie liderów partii politycznych, na którym politycy opozycji twierdzą, że mają większość parlamentarną do utworzenia rządu tymczasowego. Po rezygnacji prezydenta i premiera, zgodnie z konstytucją Sri Lanki, przewodniczący parlamentu, Mahinda Yapa Abeywardena ma objąć stanowisko pełniącego obowiązki prezydenta. Jednym z podstawowych problemów przywództwa Sri Lanki jest szalejąca korupcja. Kolejnym była akceptacja społeczna wobec gnębienia i niszczenia społeczności Tamilów – to doprowadziło do wyniszczającej kraj wojny. Kraj modelowo wykonywał zalecenia WHO w kwestii „pandemii Covid-19” czym zniszczył gospodarkę i turystykę. Modelowo wykonywał również dyrektywy MFW i Chin, by niszczyć wszelkie sektory własnej gospodarki oraz to, co ma się w kraju najcenniejszego – klasę średnią, odpowiedzialną za konsumpcję.

Bandyci w drogich garniturach wiedzieli, iż z kredytów rząd się wyżywi. Dziś wszystko runęło. Ku rozwadze gorącokrwistym obywatelom Ukrainy i Polski.

Roman Boryczko,

10.07.2022

(Visited 21 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*