Średnio śmieszny Wołodymyr Zełenski (3)

Komik Wołodymyr Zełenski wydawał się być nośnikiem koncepcji wschodnioukraińskiej, lecz siły nacjonalistyczne wepchnęły go w brak pokoju w Donbassie. Kiedy wybrano Zełenskiego, wyborcy chcieli go widzieć jako antyPoroszenkę – osobę, która wykaże się konkretami i będzie w stanie negocjować z Rosją w celu zakończenia wojny na wschodzie kraju. Jeśli spojrzymy na jego oceny w latach 2019-2021, największe wsparcie było w grudniu 2019 r. podczas spotkania Czwórki Normandii w Paryżu. To był szczyt jego ocen. Następnie w marcu-kwietniu roku 2020 notowania wzrosły, gdy Zełenskiemu udało się zorganizować działania władz w walce z koronawirusem. Potem znowu upadek. Oznacza to, że miał dwa szczyty, reszta to upadek.

Prezydent prowadził w kolejnych latach nielegalne działania, łamał wszelkie zasady administracji publicznej i wszedł na drogę ustanowienia dyktatury i uzurpacji władzy. Co więcej, nie jest to pierwszy krok, takie kroki zostały podjęte w stosunku do całej gałęzi władzy – sądownictwa. Mianowicie w odniesieniu do Trybunału Konstytucyjnego jako całości i jego przewodniczącego. Podobne działania miały miejsce również w innych obszarach. Mówimy o ustanowieniu dyktatury na Ukrainie za wszelką cenę i wszelkimi środkami. Zełenski uznał, że ten Sąd Konstytucyjny nie ma prawa istnieć i złożył wniosek o jego likwidację, o odwoływanie sędziów. Wszystko to doprowadziło do katastrofalnego spadku notowań „Sługi Narodu”.

Rok 2019 to niechlubne 243 przypadki naruszenia wolności słowa w tym kraju – w tym 172 dotyczyło fizycznej agresji przeciwko dziennikarzom. Jeden z nich zginął. Czerkasy (ukr. Черкаси) to miasto w centralnej części Ukrainy, pobito tam dziennikarza, opisującego przypadki korupcji wśród lokalnych urzędników. 20. czerwca 2019 roku zmasakrowany Wadim Komarow zmarł. W roku 2021 prezydent Zełenski atakuje Wiktora Medwedczuka, Tarasa Kozaka z Platformy – Za Życie, blokując opozycji kanały telewizyjne i media. W związku z decyzją Zełenskiego stacje: 112 Ukraina, NewsOne oraz ZIK nie będą mogły nadawać na terytorium Ukrainy. Zablokowane zostały wszystkie aktywa, zarówno spółek zarządzających stacjami, jak i ich właściciela.

Po rozpoczęciu specjalnej operacji wojsk Rosji Ukraina zakazuje działalności prorosyjskich partii politycznych. Prezydent Wołodymyr Zelenski podpisał ustawę, zgodnie z którą zabronione będzie funkcjonowanie ugrupowań, usprawiedliwiających inwazję Rosji bądź zaprzeczających jej. Nielegalne staną się stronnictwa, które gloryfikują uczestników agresji na Ukrainę, rosyjską armię i przedstawicieli okupacyjnej administracji. Na Ukrainie zabroniona jest działalność dziesięciu partii politycznych. Zostało to ogłoszone 20. marca w przekazie wideo Wołodymyra Zełenskiego. Według ukraińskiego przywódcy decyzja została podjęta przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy i dotyczy opozycyjnej Platformy Życia, partii Szariatu, partii Nasi, Bloku Opozycyjnego i szeregu innych sił politycznych.

We wtorek 13. września 2022 r. władze Ukrainy poinformowały o zatrzymaniu rosyjskich nauczycieli na wyzwolonych terytoriach obwodu charkowskiego. Od wiosny byli zwabiani na Ukrainę ze szkół na odludziu wysokimi pensjami 200 tysięcy rubli miesięcznie zamiast 40. Zakwaterowanie, wyżywienie, premie. Przyjechali tam z Rosji, aby pracować w lokalnych szkołach i grozi im do 15 lat więzienia.

Prezydent Ukrainy znalazł się na szczycie rankingu 50 najbardziej wpływowych Żydów świata, opublikowanego przez izraelski dziennik Jerusalem Post. Zełenski został człowiekiem roku amerykańskiego magazynu Time, a także bohaterem Sieci społecznościowych; trafił na murale i znaczki pocztowe. Bez wątpienia poziom poparcia dla niego jest obecnie najwyższy, jeśli przyjrzeć się całemu okresowi jego kadencji.

Ukraińcy wiedzą, że wygrają z Rosją! 93 proc. Ukraińców wierzy, że ich kraj będzie w stanie odeprzeć rosyjską inwazję. 63 proc. jest „absolutnie przekonanych”, iż tak się stanie! Celem kluczowym dla mężnych ukraińskich obrońców jest wyparcie wojsk rosyjskich z całego terytorium Ukrainy i przywrócenie granic według stanu na styczeń 2014 roku, czyli z anektowanym wówczas przez Rosję Krymem oraz z obwodami ługańskim i donieckim. 20,4 proc. za zwycięstwo uzna całkowite zniszczenie armii rosyjskiej i pomoc w wywołaniu powstania wewnątrz Rosji albo rozpad Federacji Rosyjskiej.

Kraj trawią: gigantyczne bezrobocie, sięgające do 35 proc. i galopująca inflacja, która optymistycznie przebije 80 proc. Straty idą w miliardy, a długi państwa rosną. Według najnowszych szacunków Kijowskiego Uniwersytetu Ekonomicznego wartość strat Ukrainy sięga już ponad pół biliona dolarów. PKB kraju skurczyło się rok do roku o 15,1 proc. w pierwszym kwartale i o blisko 40 proc. w drugim kwartale 2022 r. Szacowane łączne straty wojenne wyniosą kilka bilionów dolarów. 

Niebywały scenariusz, pełen zwrotów akcji. I lider: Wołodymyr Zełenski – mistrz pierwszego planu.

 

Roman Boryczko,

01.10.2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*