Sojusz zawiedzionych PiS-em, czyli śmiechu warte płacze rolników z „AgroUnii”… (2)

X X X

Sensacyjnie jednak wygląda mariaż, jaki szykuje rolnikom ich lider, Michał Kołodziejczak. Wpierw rozmawiał – jak by nie było – z partią historycznie związaną ze wsią, czyli z PSL, ale na razie bez większych efektów. Kolejną „wybranką” jest Porozumienie Jarosława Gowina. Szefowa Porozumienia dogadała się z AgroUnią co do wizji wspólnego startu w wyborach do Sejmu. Magdalena Sroka przejęła stery w partii i w tajnych negocjacjach zgodziła się wstępnie w koncepcją AgroUnii. Porozumienie bazuje na wyborcach klasy średniej, AgroUnia zwraca się głównie do rolników i sympatyków Konfederacji. Pamiętajmy jednak tło historyczne „dobrej roboty” Jarosława Gowina. Gowin zakończył 11. sierpnia 2021 r. sprawowanie w rządzie Zjednoczonej Prawicy swojej funkcji ministra rozwoju, pracy i technologii. Odpowiadał za politykę gospodarczą państwa, rynek pracy, budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne, mieszkalnictwo oraz turystykę.

Mateusz Morawiecki,  argumentował, że Gowin podważa działania rządu i Polski Ład. Partia Porozumienie zdecydowała w tej sytuacji o wystąpieniu z koalicji Zjednoczonej Prawicy, a jej wiceministrowie podali się do dymisji. Prezydent Andrzej Duda dokonał reszty. Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, tak mówił o nominacji Jarosława Gowina na funkcję ministerialną przez rząd PiS. „Jestem zszokowany, że PiS przygotowało nam, Solidarności, polskim pracownikom taki, można powiedzieć w cudzysłowie, wspaniały prezent na czterdziestolecie związku, czyli oddano pracę skrajnemu liberałowi, panu Gowinowi, który głosował za podwyższeniem wieku emerytalnego, którego działania, jak był w Platformie Obywatelskiej, szły w tym kierunku, żeby jeszcze bardziej uelastycznić pracę. Dzisiaj, ten który w Platformie działał i dołożył się do umów śmieciowych, dołożył rękę do podwyższenia wieku emerytalnego, jemu oddaje się tę pracę. Powiem po związkowemu. To jest tak, jakby napluto komuś w twarz i PiS zrobiło to Solidarności. Jeżeli PiS chce iść w tym kierunku i chce otwartego konfliktu ze związkiem zawodowym Solidarność, to powiem tak: zrobił ku temu wielki krok”. 

Piotr Duda podkreślił, że PiS wygrał wybory w 2015 i 2019 roku „tylko dlatego, że szedł z postulatami pracowniczymi, przygotowanymi przez związek zawodowy Solidarność”. Mamy rok 2023 a AgroUnia rękami jej lidera ma zamiar do wyborów iść z partią wolnorynkową, zwolenniczką prywatyzacji, globalizacji i jak najmniejszej własności drobnego obywatela. AgroUnia markuje protesty wewnątrz kraju a konkurencyjna grupa – stowarzyszenie Oszukana Wieś zaczyna prawdziwą robotę na polsko ukraińskiej granicy. 

Weto Ludowe, Chłopski Bunt! Lokalni rolnicyZiemi Lubelskiej wraz z Zamojskim Towarzystwem Rolniczym organizują protest 2. lutego br. (czwartek). Protest będzie polegać na zablokowaniu ruchu ciężarówek. Blokady odbędą się blisko przejść granicznych – m.in. w Medyce, Lubyczy Królewskiej, Okopach (dojazd do Dorohuska) i w m. Korczowa. Rolnicy zamierzają również zablokować terminal Złote Ziarno w Kijach. 

Dzień później na drogi w woj. zachodniopomorskim wyjedzie rolnicza Solidarność weterana protestów, Edwarda Kosmala. Kołodziejczak z AgroUnii zaapelował do swoich zwolenników, by nie przyłączali się do tych manifestacji, bo sprzyjają one „propagandzie Putina”. Oto prawdziwe oblicze farbowanego lidera…

Wspierajmy autentyczny, oddolny ruch rolniczy!

 

Roman Boryczko,

02.02.2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*