Rok 2021. Optymizm jeszcze w… TV PiS Jacka Kurskiego! (2)

2021 rok nie wieje optymizmem…

Wyjątkowo zaraźliwa choroba, która wywołała pandemię światową, spowodowała do roku 2021 zgon ponad 2 mln osób, na początku stycznia 2021 roku zarażonych było 90 000 000 milionów ludzi. Najwięcej zgonów na Covid-19 odnotowano w Stanach Zjednoczonych (406 tys.), Brazylii (210 tys.) oraz Indiach (152 tys.). Polska zajmuje w zestawieniu 16. miejsce z łączną liczbą zgonów w wysokości 33 tys. Jednocześnie podkreślę, że na SARS-CoV-2 w Polsce zachorowało już 1,5 miliona ludzi. Jako iż właściwie wobec bieżącej pandemii zamknął się ekonomicznie i społecznie, jak również religijnie, cały świat – wypada w tej chwili skonfrontować tę apokaliptyczną wizję z chorobami, które światu towarzyszą każdego roku a część z nich występuje jako ogniska epidemiczne.

Czerwonka to choroba krajów III świata i krajów rozwijających się (Afryka, Azja, Ameryka Południowa). Ta choroba bakteryjna jest zakaźną chorobą jelitową, zaraźliwą, wywołaną przez bakterie pałeczki czerwonki (Shigella).  Co roku choruje na nią 165 mln ludzi, z czego około 163 mln w krajach okropnej przejmującej biedy. Rok w rok umiera 1,1 mln osób. W niektórych rejonach Azji i Afryki czerwonka jest jedną z głównych przyczyn zgonu dzieci do lat 5. Jakieś dziecko umierało, a my właśnie zaczynaliśmy piątkową labę, a o jakimiś lockdownie światowych gospodarek  nikt o zdrowych zmysłach nie słyszał…

Malaria  to choroba tropikalna, która wywoływana jest obecnością pasożyta (tzw. zarodźca) w komórkach wątroby, szpiku kostnego, śledziony, węzłów chłonnych. Jest to najczęstsza na świecie choroba zakaźna, na którą co roku zapada ponad 220 mln osób, a umiera 1-3 mln (są to głównie dzieci poniżej 5 roku życia z Czarnej Afryki). W tym samym czasie, gdy umierał ktoś w Etiopii, młodzież w Berlinie zażywała życia nocnego w Berlinie na Prenzlauer BergMitte i Kreuzbergu, dobijała weekendowo w alkoholowym i narkotycznym transie wczesnych godzin porannych!

HIV/AIDS to choroba zakaźna, przenoszona drogą płciową. W 1981 r. w Nowym Jorku i Kalifornii zaobserwowano wśród młodych, wcześniej zdrowych mężczyzn o orientacji homoseksualnej, wyjątkowo liczne przypadki bardzo rzadkich chorób. Wkrótce stwierdzono u nich jednakowy defekt immunologiczny – upośledzenie odporności komórkowej, spowodowane znacznym spadkiem limfocytów T. Rok ten został uznany za początek epidemii AIDS. W 1986 r. Rosjanie ogłosili, że wirus HIV został stworzony w USA, podczas prac nad bronią biologiczną – sami zainteresowani bardzo szybko te rewelacje zdementowali. Dziś około 80 milionów ludzi żyje z HIV/AIDS, zakaża się rok rocznie 2 miliony nowych przypadków, umiera rok rocznie milion ludzi a do tej pory zmarły już 32 miliony! Ktoś może się zainteresował takimi smutnymi danymi i zamknął knajpę gdzieś na plaży Malibu Beach?

Stosunkowo łagodnie dotknięta pandemią SARS-CoV-2 Japonia dotknięta została inną plagą. Liczba samobójstw w kraju wzrosła podczas drugiej fali pandemii koronawirusa, szczególnie wśród kobiet i dzieci. Według badań, przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Hongkongu i Tokyo Metropolitan Institute of Gerontology, wskaźnik samobójstw od lipca do października wzrósł o 20% w porównaniu z tym samym okresem roku wcześniejszego. Japończycy nie mogą żyć bez pracy, więc nie mając sensu życia – odbierają je sobie!

W Izraelu – państwie policyjnym – karnie zaszczepiły się już 3 miliony z 8 528 000 milionowej  populacji. W kraju odnotowano jednak gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem. Codziennie rejestruje się około 9 tys. nowych przypadków zakażeń. Według ministerstwa zdrowia, to tej pory odnotowano ponad 523 tys. zakażeń, w tym około 3850 zgonów. Premier Izraela Benjamin Netanjahu wezwał Izraelczyków do przestrzegania nałożonych ograniczeń.

Chińczycy testując kolejną szczepionkę CoronaVac w Brazylii wykazali jej 50,4-procentową skuteczność. To znacznie mniej, niż w przypadku wiodących szczepionek przeciw Covid-19, których skuteczność wynosi ponad 90 proc., jak chwalą się globaliści. Wyniki szczepionki firmy Sinovac w Brazylii okazały się także wyraźnie gorsze niż w Indonezji (65,3 proc.) i Turcji (91,3 proc.), gdzie ta sama szczepionka była również testowana. Wcześniej inna szczepionka chińskiej firmy Sinopharm dotarła do Serbii, gdzie została użyta. Do tej pory w Serbii preparatami Pfizer/BioNTech i Sputnik zaszczepiono ponad 20 tys. osób. W czerwcu Serbowie mają otrzymać także szczepionki firmy Moderna oraz koncernu AstraZeneca.

Argentyna: druga partia rosyjskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi Sputnik V dotarła do Argentyny na początku stycznia 2021, umożliwiając krajowi Ameryki Południowej wdrożenie drugiej części programu dwóch dawek, mającego na celu zaszczepienie pracowników służby zdrowia, pracujących na pierwszej linii. Ciekawa sytuacja miała miejsce w Indiach, gdzie w jednej z fabryk indyjskiego koncernu Serum Institute doszło do potężnego wybuchu. Pięć osób nie żyje a 1 mld dawek szczepionki na koronawirusa, opracowanej przez brytyjsko-szwedzki koncern AstraZeneca i naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego jest zagrożonych! Na Kubie, która w wyniku sankcji wypracowała własną myśl technologiczną, a sam Fidel Castro widział przyszłość w biotechnologii, wyprodukowano własną szczepionkę! Szczepionkę – jak ogłoszono – tylko dla krajów biednych! Naukowcy z Hawany opracowali aż 4 szczepionki, o imionach Seberana (1 i 2), Abdala i Mambisa, odnoszących się do kubańskiej poezji i historii kobiet, walczących o niepodległość w XIX w. Kubańczycy i WHO najwięcej nadziei pokładają w najbardziej zaawansowanej Soberanie 2. Jest ona w fazie „II b”; do ostatniej trzeciej fazy prób, szykuje się 150 tys. ochotniczek i ochotników. W kraju, w którym jedna czwarta budżetu idzie na ochronę zdrowia, a lekarze są widziani jak bohaterowie, uczestnictwo w próbach klinicznych jest postrzegane jako obowiązek obywatelski, ludzie są z tego dumni. Na szczepionkę czekają Iran, Wenezuelczycy, Boliwijczycy i Nikaraguańczycy.

A na sam koniec wypada wspomnieć o krajach gdzie bankructwa i plajty urastają do miana cnoty! Amerykański prezydent elekt, Joe Biden, planuje rozszerzyć ograniczenia w podróżowaniu do USA z Europy i Brazylii. Donald Trump zniósł restrykcje wraz z dniem 26. stycznia, jednak wiadomo już, że administracja nowego prezydenta natychmiast je przywróci. Decyzja Joe Bidena nie podoba się jednak amerykańskim przewoźnikom lotniczym, dla których zakaz podróży do Stanów Zjednoczonych oznaczał konieczność zawieszenia nawet 95 proc. połączeń między USA a Europą.

Wielka Brytania wprowadziła zamknięcie od poniedziałku (18. stycznia 2021) wszystkich „korytarzy podróżnych”. Oznacza to, że nie będzie już państw, z których będzie można przybyć na teren Zjednoczonego Królestwa bez obowiązku odbycia 10-dniowej kwarantanny po przyjeździe‚ ogłosił premier Boris Johnson. Angielskie restrykcje już teraz należą do najostrzejszych w Europie. Wychodzić z domów można tylko w najpilniejszych sytuacjach – np. aby dostać się do pracy czy do lekarza. Dozwolone są ćwiczenia fizyczne, ale tylko z jednym towarzyszem i to wyłącznie w najbliższej okolicy. Zamknięcie gospodarki będzie trwało, aż chyba sama upadnie z hukiem!

Twardy lockdown w Niemczech zostanie przedłużony co najmniej do 14. lutego – poinformowała kanclerz Angela Merkel po ośmiogodzinnej konferencji z premierami landów. W Niemczech ograniczone jest też przemieszczanie się po kraju. Mieszkańcy najciężej dotkniętych przez pandemię obszarów mogą oddalić się od swojego domu o zaledwie 15 kilometrów. Funkcjonowanie szkół jest uzależnione od władz lokalnych – w niektórych landach dozwolone są na przykład stacjonarne lekcje w ograniczonych grupach. Dla nierozumiejących powagi sytuacji i opornych będą tworzone obozy reedukacyjne (kiedyś zwane obozami koncentracyjnymi), gdzie zatrudnienie jako strażnicy dostaną emerytowani pracownicy służb mundurowych. Pierwszy powstał w Szlezwiku-Holsztynie.

We Francji lockdown został zniesiony w połowie grudnia, teraz trwa dyskusja nad kolejnym. W Holandii twardy lockdown przedłużono przynajmniej do 9. lutego. Jednocześnie holenderskie władze apelują do obywateli, by powstrzymali się od podróżowania przez sześć do dziesięciu tygodni. W Belgii obecne restrykcje pozostaną do początku marca. Na razie nie ma też luzowania restrykcji w Czechach. Zamknięte pozostają szkoły, stoki narciarskie czy siłownie. Sklepy mogą sprzedawać natomiast tylko najpotrzebniejsze towary. W hipermarkecie nie można więc kupić na przykład telewizora, czy laptopa. Austria konsekwentnie stosuje środki, zapobiegające rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Obecnie obowiązujący lockdown został przedłużony do 7. lutego. Włochy zniosły lockdown w styczniu 2021 (11. stycznia kryteria wprowadzania restrykcji, zależnie od wskaźnika zakaźności SARS-CoV-2. Gdy współczynnik Rt wynosi od 1 do 1,25, region objęty jest strefą pomarańczową, z mniej surowymi obostrzeniami, zaś Rt 1,25-1,50 oznacza nałożenie czerwonych, najostrzejszych ograniczeń).

Prezydent Rosji, Władimir Putin nakazał rządowi rozważenie wydania zaświadczeń dla osób, które zostały zaszczepione przeciwko Covid-19. Dokument ten miałby być okazywany przed wyjazdem za granicę. Od 1. stycznia 2021 wszyscy zaszczepieni Rosjanie otrzymają elektroniczny certyfikat szczepień. Resort prowadzi bazę danych o osobach, które zostały zaszczepione. Polski rząd wie, że wiele mu przechodzi i że wciąż jest bezkarny! Minister zdrowia, z zawodu ekonomista, Adam Niedzielski podkreślił, że wszystkie decyzje, które będą teraz podejmowane przez ekipę Morawieckiego, „muszą być decyzjami bardzo ostrożnymi”. Kiedy się otworzy gospodarka? Nie wiadomo! Co będzie dalej? (Cdn.)

 

Na zdjęciu: pożar w hinduskim centrum w Pune, największej na kontynencie fabryce szczepionek

Roman Boryczko,

styczeń 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*