Roger Waters wzywa w imieniu miłujących pokój na świecie do zakończenia rozlewu krwi na Ukrainie (2)

Myślę, że nadszedł czas, aby przedstawić moją matkę. Mary Duncan Waters miała na mnie duży wpływ, była nauczycielką w szkole… Kochana mama, nie żyje od piętnastu lat. Mój ojciec, Eric Fletcher Waters, też pośrednio miał na mnie duży wpływ, on też nie żyje już od bardzo dawna, został zabity 18. lutego 1944 roku w pobliżu przyczółku Anzio we Włoszech w czasie II wojny światowej, kiedy miałem zaledwie pięć miesięcy, więc coś wiem o wojnie i stracie. Wróćmy do mamy. Kiedy miałem około trzynastu lat, zmagałem się z jakimś zawiłym młodzieńczym problemem, próbowałem dociec i dalej zdecydować, co dalej robić z własnym życiem. Nie ma znaczenia, co to było i tak nie pamiętam, ale moja mama usiadła ze mną i powiedziała: „Słuchaj, będziesz miał do czynienia z wieloma zawiłymi problemami w swoim życiu, a kiedy już nadejdą, oto moja rada: czytaj, czytaj, czytaj, dowiedz się wszystkiego czymkolwiek to jest, spójrz na to ze wszystkich stron, pod każdym kątem, słuchaj wszystkich opinii, zwłaszcza tych, z którymi się nie zgadzasz, dokładnie je badaj. Kiedy już to zrobisz, wykonasz wszystkie ciężkie prace, a następny fragment będzie łatwy. To jest właściwe postępowanie”. Toteż mówienie o robieniu właściwych rzeczy prowadzi mnie do praw człowieka.

My, ludzie, chcemy powszechnych praw człowieka dla wszystkich naszych braci i sióstr na całym świecie, niezależnie od ich pochodzenia etnicznego, religii czy narodowości. To nie tyczy się tylko bieżących problemów, na przykład Ukraińców, ale też Palestyńczyków. Tak, niech to zapadnie w pamięć. I oczywiście dla całej reszty z nas. Jednym z problemów, związanych z wojnami jest to, że w strefie działań wojennych lub gdziekolwiek ludzie żyją pod okupacją wojskową, nie ma możliwości odwołania się do prawa, nie ma praw człowieka.

Dzisiaj naszym zadaniem jest możliwość pokoju na Ukrainie, ze szczególnym uwzględnieniem ciągłego dozbrajania reżimu kijowskiego przez strony trzecie. Kończy mi się czas, co mają do powiedzenia miliony Pozbawionych Głosu?

Mówią:
„Dziękuję za wysłuchanie nas dzisiaj”. My nie partycypujemy w zyskach z przemysłu wojennego. Nie wychowujemy dobrowolnie na żołnierzy naszych synów i córek, by dostarczać mięsa i krwi dla waszych armat. Naszym zdaniem jedynym rozsądnym działaniem jest dziś wezwanie do natychmiastowego zawieszenia broni na Ukrainie. Żadnych walk. Ani jedno ukraińskie czy rosyjskie życie nie zostanie poświęcone na próżno. Wszyscy w naszych oczach są cenni.

Nadszedł więc czas, by powiedzieć prawdę władzy. Pamiętacie wszyscy historię o nowych szatach cesarza? Oczywiście, że tak. Cóż, przywódcy waszych imperiów w takim czy innym stopniu, stoją przed nami nadzy. Mamy dla nich wiadomość. Jest to przesłanie od wszystkich uchodźców ze wszystkich obozów dla uchodźców wojennych wszystkich wojen świata, przesłanie ze wszystkich slumsów i faveli, przesłanie od wszystkich bezdomnych, ze wszystkich zimnych ulic, ze wszystkich trzęsień ziemi i terenów zalanych powodziami. To także wiadomość od wszystkich ludzi, którzy nie do końca głodują, ale zastanawiają się, jak u licha zarobić na utrzymanie dachu nad głową i wyżywienie dla swoich rodzin. Moja ojczyzna, Anglia, dzięki Bogu, nie jest już imperium, ale w tym kraju pojawiło się teraz nowe hasło „Jeść czy w zimne dni włączyć grzejnik?”. Nie można w obliczu włączenia się UK do wojny na Ukrainie robić obu czynności. To krzyk, który niesie się echem po całej Europie. Najwyraźniej jedyną rzeczą, na jaką według Mocarstw stać nas wszystkich, jest wieczna wojna. Jak bardzo to szalone?

Tak więc z około czterema miliardami braci i sióstr w tej Bezgłośnej Większości, którzy razem z milionami w międzynarodowym ruchu antywojennym reprezentują ogromny elektorat, krzyczymy razem nasz postulat: Wystarczy! Żądamy zmian!

Prezydencie Biden, prezydencie Putin, prezydencie Zełenski, USA, NATO, ROSJA, UE, WY WSZYSCY! PROSZĘ ZMIENIĆ KURS JUŻ DZIŚ, ZGODZIĆ SIĘ NA ZAWIESZENIE OGNIA NA UKRAINIE.

To oczywiście będzie tylko punkt wyjścia. Jednak potrzebny jest pierwszy krok.
Wyobraź sobie zbiorowe, globalne westchnienie ulgi. Wylew radości. Międzynarodowe połączenie głosów w harmonii śpiewających hymn pokoju!
John Lennon triumfuje zza grobu z zaciśniętą pięścią. W końcu zostaliśmy wysłuchani na korytarzach władzy.

Prześladowcy na szkolnym boisku zgodzili się przestać bawić się w nuklearnego kurczaka. W końcu nie wszyscy zginiemy w nuklearnym Holocauście. Przynajmniej nie dzisiaj. Mocarstwa zostały przekonane do porzucenia wyścigu zbrojeń i wiecznej wojny, jako przyjętego sposobu działania. Możemy przestać marnować wszystkie nasze cenne zasoby na wojnę. Może nakarmmy wpierw nasze dzieci, możemy zapewnić im ciepło, zapewnimy im spokój. Możemy przecież nauczyć się współpracować ze wszystkimi naszymi braćmi i siostrami, a nawet ocalić naszą piękną planetę przed zniszczeniem.

Wasze Ekscelencje,

dziękuję za cierpliwość.

Roger Waters

 

Tłum. Roman Boryczko,

20.02.2023

(Visited 6 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*