Radzieckie dziewczyny oddały nam wolność (3)

23. maja 1942 r. 588. pułk poleciał na front, a 27. maja znalazł się w strefie walki. Wtedy było ich 115 osób – większość w wieku od 17 do 22 lat. Pułk stał się częścią 218. dywizji nocnych bombowców. Pierwszy lot bojowy odbył się 12. czerwca 1942 r. Do sierpnia 1942 r. pułk walczył na stepach Salska, następnie nad Donem i nad rzeką Mius (Миус), płynącą przez Rosję i Ukrainę, gdzie poniósł pierwsze straty bojowe. Przez cały rok 1942 pułk brał udział w bitwach na Kaukazie. 1. sierpnia 1943 r. pułk stracił jednocześnie cztery samoloty, ponieważ niemieckie dowództwo wysłało specjalną grupę nocnych myśliwców z wyszkolonymi pilotami, mającymi za zadanie zatrzymać nocne bombardowania. Niemiecki as, Josef Kotsiok, kawaler Żelaznego Krzyża, zdołał spalić trzy bombowce w powietrzu, a czwarty samolot ze sklejki został zestrzelony przez artylerię przeciwlotniczą. W rezultacie zabito 20-letnią młodszą porucznik Annę Wysocką i jej nawigatora: 22-letnią młodszą porucznik Galinę Dokutowicz, strażniczkę, młodszą porucznik 22-letnią Jewgienię Krutową i jej nawigator Jelenę Salikową, Walentynę Połuninę i jej nawigatorkę oraz 22-letnią Kaszirę Glafirę i nawigatorkę – Jewgienię Suchorukową.

Dziewczyny nie podłamały się, a znalazły w sobie jeszcze większą dawkę nienawiści do faszystowskiego okupanta. Niemieccy dowódcy nie dowierzali, że nocne bombardowania są dziełem całego żeńskiego pułku. Myśleli, iż to efekt propagandowy. Gdy rzeczywistość stała się jasna, po stronie najeźdźców zaczęto bać się pilotek jak ognia. Jest to bardzo dokładne porównanie, ponieważ w wyniku nalotów różne obiekty niemieckiej infrastruktury wojskowej, od transportów po kwatery sztabów, wybuchły i spłonęły. Następną operacją bojową było osłanianie radzieckiego lądowania na Półwyspie Karczeńskim, umiejscowionym na Ukrainie, we wschodniej części Półwyspu Krymskiego. Wraz z Półwyspem Tamańskim oddziela on Morze Azowskie od Morza Czarnego.

Gdy niemiecka artyleria rozpoczęła ostrzał radzieckich łodzi desantowych, nocne bombowce działały parami – jedna maszyna atakowała reflektor, oświetlający morze, a druga – działa artyleryjskie. Rosyjscy bojcy utrzymywali niepewny przyczółek w bardzo wąskim pasie nadmorskim. Żołnierzom bardzo szybko zabrakło żywności, lekarstw i amunicji. „Nocne czarownice” otrzymały nowe zadanie – uzupełniać zapasy, tak często, jak się da. Nocne loty trwały 26 dni, a bombowce pułku startowały co 5-10 minut. Samolot miał czas tylko na zatankowanie, załadowanie bombami lub amunicją i jedzeniem dla radzieckich spadochroniarzy i znów leciał do walki.

Podczas walk na Półwyspie Kerczeńskim poległa pilot Praskowia Prokopiewa, która miała zaledwie 24 lata i latająca z nią nawigatorka pułku gwardii, 23-letnia porucznik Jewgienia Rudniewa. Załoga miała za zadanie zbombardować obiekt w wiosce Bułganak, na północ od Kerczu. Na misję Rudniewa i Prokopiewa wyleciały w nocy z 9. na 10. kwietnia 1944 r. Dla Jewgienii Rudniewej był to jej 645. lot. Mimo młodego wieku była ona doświadczoną nawigatorką, a przed wojną studiowała astronomię na Wydziale Mechaniki i Matematyki Uniwersytetu Moskiewskiego. Absolwentka trzeciego roku uniwersytetu dobrowolnie poszła na front, decydując się na kontynuację edukacji po wojnie. Rudniewa została wysłana do szkoły nawigatorów, a następnie do pułku „Nocnych Czarownic”, gdzie pełniła funkcję nawigatora załogi, potem eskadry, a następnie pułku. Samolot Prokopiewej i Rudniewej został uszkodzony przez niemiecką artylerię przeciwlotniczą, ale pilotkom i tak udało się zrzucić bomby na cel. Po latach odnaleziono mogiły obu kobiet – zostały pochowane w zbiorowym grobie w Kerczu. (Cdn.)

Roman Boryczko,

kwiecień 2020

 

4 komentarze do “Radzieckie dziewczyny oddały nam wolność (3)

 • 30/05/23 o 19:55
  Permalink

  -Co ci tak chciwi na dolary nikczemnicy -ci tacy dolarowi Zdrajcy SŁOWIAN -z tylu AMERYKAŃSKICH AGENTUR w POLSCE -z INTERII z wp. pl z ONET -itd -itd -dziś tak codziennie podżegający UKRAIŃCÓW do BRATOBÓJSTWA dla tych dzisiejszych Waszyngtonu, KALIFORNII, Nowego JORKU -będą pisali i mówili po tej PARUZJI -po tym Spaleniu -Wyparowaniu -tych ich -bogatych Sponsorów z AMERYKI ?? -jak dziś: -to TA WOJENNA POLSKA PIS u -tak agresywnie atakuje ROSJAN – na FRONCIE WSCHODNIM -tak jak w 1941 w 1942 w 1943 -HITLER, -NSDAP WERMACHT ” SS “-i tamci NIEMCY -nawet na Wszystkich Frontach w EUROPIE -chcąc skraść ROSJANOM w 2024 w 2025 -jeszcze BIAŁORUŚ i OKRĘG KALININGRADZKI !! -dziś -to Polacy -mówią ROSJANOM -i o ROSJANACH -całkiem to samo -co mówili: -HITLER, – GEBELS ” HIMMLER, -” SS ” LUFTWAFFE ” -i Tamci NIEMCY w 1941 w 1942 w 1943 roku !!

  Odpowiedz
 • 31/05/23 o 12:20
  Permalink

  -Ech UKRAIŃCY -ja bym wam oddal i Profesora Marciniaka i i Mielczarka z ” GeekWeek “INTERIA I SKRZYPCZAKA -i bardzo wielu -tych dziś tak butnych -takich tak butnych -tych zawodowych Polskich WOJENNYCH PODŻEGACZY i PODPALACZY -i Waszej takiej krwawej UKRAIŃSKIEJ ” FSB ‘ -i BANDERZE i CHŁOPCOM z AZOW a i CHMIELNICKIEMU -a -bardzo szybko -ci nikczemnicy -nauczyli by się Pokory !!

  Odpowiedz
 • 02/06/23 o 20:04
  Permalink

  CI POLACY -którzy coś w tej -POLSCE dziś znaczą -na przykład z Biznes Center Clubu z Lewiatana ale nie tylko -ale nie tylko są dziś naprawdę bardzo beztroscy i bardzo głupi ze się nie zajmą takim WOJENNYM AGENTEM WASZYNGTONU jak MORAWIECKI -który otwarcie dąży do TERMO JĄDROWEGO ZNISZCZENIA niszczenia prawdopodobnie kilku Miast Polski – a nie tylko jednej Warszawy -stale tak mówiąc: -ze dzięki – POLSCE -USA i LONDYNOWI niedługo FEDERACJA ROSYJSKA -zniknie ze wszelkich Przyszłych MAP ŚWIATA !! ” -dalej próbując UKRAŚĆ ROSJANOM jeszcze TA ICH ROSYJSKĄ BIAŁORUŚ -jeszcze BIAŁORUS I OKRĘG KALININGRADZKI -i oczywiście UKRAŚĆ ROSJANOM KRYM i DONBAS MARIUPOL, -MELITOPOL i cały DONBAS I UKRAINĘ -takich bezkarnych Wojennych Prowokatorów takich WOJENNYCH PODPALACZY I PODŻEGACZY którzy tak wymuszają na ROSJANACH TERMOJĄDROWE ZNISZCZENIE prawdopodobnie Kilku Miast w POLSCE -ich jest dziś w POLSCE znacznie więcej -a -was to dzisiaj tylko tak bawi i wy się z tego dziś tak cieszycie !!

  Odpowiedz
 • 02/06/23 o 23:26
  Permalink

  -Nikt -kto dziś słucha i obserwuje MORAWIECKIEGO -w NIEMCZECH i w innych KRAJACH ŚWIATA albo Europy -się nie pozwoli -już więcej nabrać -że tym ” Polakom ” wywożonym do OŚWIĘCIMIA -albo TREBLINKI -działa się kiedyś jakaś krzywda -w Tamtej POPRZEDNIEJ WOJNIE ŚWIATOWEJ WALL STREET Waszyngtonu i AMERYKI -ale -On -się teraz robi -tak -Niebezpieczny dla całej POLSKI !!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*