Porozumienie koalicyjne na Litwie podpisane. Leader AWPL zostaje w Europarlamencie

 

 

 

 

 

 

 

Socjaldemokraci, Partia Pracy (Darbo partija), „Porządek i Sprawiedliwość” (Tvarka ir teisingumas) porozumieli się z Akcją Wyborczą Polaków na Litwie i podpisali umowę o koalicji.

Koalicja czterech partii postanowiła, że AWPL otrzyma jedną tekę ministerską oraz trzy posady wiceministra.

„Chciałbym podkreślić, że wszystkie partie prace domowe wykonały bardzo dobrze, dlatego negocjacje odbyły się pomyślnie i umowa o koalicji została szybko podpisana” – powiedział Butkevičius.

Na mocy umowy socjaldemokraci otrzymują miejsce premiera oraz 7 ministerstw: Finansów, Spraw Zagranicznych, Obrony Kraju, Łączności, Gospodarki, Ochrony Zdrowia oraz Sprawiedliwości.

Partia Pracy otrzymuje 4 ministerstwa: Rolnictwa, Oświaty i Nauki, Opieki Socjalnej i Pracy oraz Kultury.

„Porządek i Sprawiedliwość” – Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Środowiska.

Prawdopodobnie AWPL otrzyma Ministerstwo Energetyki, którego ministrem może zostać Jarosław Niewierowicz, prezes zarządu spółki „LitPol Link”, której zadaniem jest zrealizowanie prac przygotowawczych do budowy połączenia elektroenergetycznego Polska-Litwa.

„Uzgodniliśmy, że będziemy mieli jedno ministerstwo. Obecnie to ministerstwo należy do Partii Pracy, a przecież wiecie, jakie ministerstwa obecnie należą do niej. Poza tym uzgodniliśmy, że prócz ministerstwa będziemy mieli trzech wiceministrów” – powiedział leader AWPL, Waldemar Tomaszewski, który pozostanie europosłem w Brukseli.

 

Za: pl.delfi.lt

 

 
 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*