Pomóż uchronić Wielką Rafę Koralową

 

 

 

 

 

 

 

 

Taki scenariusz trudno byłoby samemu wymyślić. Przedstawiciele australijskiego przemysłu węglowego, znani ze swej lekkomyślności, mają nowy plan: kiedy cała planeta walczy z konsekwencjami zmian klimatycznych, w Australii planuje się budowę największego kompleksu kopalni węgla oraz pasa transportowego, łączącego go z portem, a biegnącego nad Wielką Rafą Koralową!To fatalny, destrukcyjny w skutkach pomysł i grupa inwestorów Aurizon, która go wspiera, dobrze zdaje sobie z tego sprawę. Jeśli wyrazimy nasz sprzeciw, przekonamy ich do zarzucenia tego projektu. Jeden z potencjalnych sponsorów wsparł nawet ostatnio klimatyczny aktywizm!

Jeśli milion z nas sprzeciwi się temu szalonemu pomysłowi, w ciągu następnych kilku godzin Aurizon wstrzyma swoje fundusze i być może przekonamy premiera Australii do interwencji w tej sprawie. To po to powstał Avaaz, zabierzmy wspólny głos w istotnej sprawie!

Wielka Rafa Koralowa – największy na świecie żyjący organizm i dom dla jednej czwartej gatunków, żyjących w oceanach – od lat stopniowo umiera. W ciągu ostatnich trzech dekad połowa korali zginęła, a tempo ich zanikania cały czas rośnie. Zmiany klimatyczne to jeden powód, ale również przemysł węglowy przyczynia się do poważnych zniszczeń. Niemiecki magazyn Der Spiegel przestrzega „że jeśli obecne trendy się nie zmienią, może być świadkami najgorszego: Wielka Rafa Koralowa umrze.”

Mimo wszystko przemysł wydobywczy planuje budowę nowego kompleksu o nazwie Abbot Point w północnej Australii (tuż przy rafie) tak, by ułatwić wydobycie węgla. Oznacza to podwojenie liczby statków kursujących nad rafą i zrywanie do 3 milionów metrów sześciennych materiału z kruchego dna oceanu, a jeśli cały wydobyty węgiel zostałby spalony, Australia potroiłaby emisję zanieczyszczeń, zbliżając nas wszystkich do miejsca, z którego nie będzie już odwrotu.

Inwestorzy spotykają się,by podjąć ostateczną decyzję w tej sprawie, a minister środowiska Australii zadecyduje w ciągu dwóch tygodni, czy zatwierdzić ten projekt. Nasze głosy mogą ich przekonać do zmiany decyzji, w szczególności premiera Kevina Rudda, któremu zależy na utrzymaniu poparcia.

Avaaz od lat walczy o ochronę tego niepowtarzalnego rezerwatu przyrody. W zeszłym roku stawiliśmy czoło amerykańskiemu bankowi, kiedy planował swoją inwestycję w destrukcję rafy. Setki tysięcy członków Avaaz wysłało wiadomości do australijskiego ministra środowiska. Czas ponownie stanąć w obronie tej wielkiej podwodnej piękności.

Podpisz tę naglącą petycję, pomóż nam nagłośnić tę sprawę i razem uratujmy Wielką Rafę Koralową:

 https://secure.avaaz.org/pl/australian_coal_disaster_global/?bGespbb&v=27542

 

 Z nadzieją i determinacją,

 David, Alex, Emily, Lisa, Oli, Marie, Ricken, Alice

wraz z całym zespołem Avaaz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*