POLSKA „WYŚPIEWANA” USTAMI MŁODZIEŻY SZKOŁY NR 8 W GLIWICACH

MARSZ LWOWSKICH DZIECI

 

[…] W dzień deszczowy i ponury

z cytadeli idą z góry

Szeregami lwowskie dzieci

Idą tułać się po świecie

idą, idą na Warszawę

Pójdą, pójdą w boje krwawe […]

 

(wybrany fragment pieśni) 

[śpiewnik Wyśpiewana Polska, s. 4]

 

Koncert, którego byliśmy świadkami w gliwickiej „ósemce” w dniu 15. listopada, to kolejny przykład i echo właściwego rozumienia Narodowego Święta, dochodzące z Górnego Śląska. Polsce w 100. rocznicę odzyskania niepodległości darowali swój głos uczniowie gliwickiej Szkoły Podstawowej a także gość specjalny, znany śpiewak i muzyk – Tomasz Pasławski. Do tradycji tej szkoły należy, aby żadne ze świąt narodowych nie pozostało bez echa, toteż i tym razem wydarzenie kulturalne w dniu 15. listopada miało swój niepowtarzalny charakter.

Z bogatym repertuarem inscenizacji, a także piosenek patriotycznych, wystąpiły dzieci bojkowskiego przedszkola, dalej swój program o podobnym charakterze przedstawiali uczniowie i młodzież gospodarza wspomnianych wydarzeń jak też absolwenci wspaniale działającej placówki. Gości powitała jak zwykle dyrektor szkoły, pani mgr inż. Mariola Dumin-Kowal. W krótkim szkicu historycznym wspomniała o burzliwych dziejach naszej historii, po czym głos oddała prowadzącemu – Dominikowi Rybarzowi – absolwentowi gliwickiej „ósemki”.

Warto podkreślić, że koncert ten stał się także okazją do poznania wielu szczególnych gości – bohaterów tamtych burzliwych dziejów (czasu okupacji, walki i obrony polskich ziem) a także ich rodzin, stąd wydarzenie stało się kolejną lekcją, prowadzoną w odmienny sposób aniżeli jesteśmy przyzwyczajeni. Właściwe rozumienie i zrozumienie słowa patriotyzm, to bardzo ważne szczególnie dziś, kiedy mamy – jako społeczeństwo – z właściwym rozumieniem tego pojęcia ogromne problemy. Ktoś kiedyś powiedział całkiem niedawno: „Chcesz nauczyć się patriotyzmu i poszanowania dla Ojczyzny – przyjedź na Śląsk”. Śledząc poczynania wielu placówek edukacyjnych na tym terenie, widać gołym okiem, iż opinia obserwatora z zewnątrz, który wypowiedział te słowa, nie była przesadzona. Nie przebrzmiały bowiem echa niedawnych wydarzeń w Katowicach-Szopienicach z udziałem artystów młodego pokolenia w darze dla Polski, a już kolejne dają o sobie znać z Gliwic-Bojkowa. Górny Śląsk – mała kraina ludzi o wielkich sercach, której mieszkańcami stali się także ci, których wygnano ze swoich domów i tu na ziemi, zlanej ludzkim potem, od ciężkiej pracy rozpoczęli życie od nowa. Dla nas, rdzennych mieszkańców tej ziemi, stali się jednymi z nas. Oni sami wewnętrznie, targani tęsknotą, ciągle wracać będą wspomnieniami do ziemi ich ojców i dziadów, to zrozumiałe lecz co ważne, pragnieniem naszym jest, by czuli się na górnośląskiej ziemi u siebie. O tych wszystkich sprawach wspominano także w rozmowach kuluarowych tuż po koncercie. Bo są to kwestie ważne, obok których nie wolno przechodzić obojętnie.

Dziewczynka z mikrofonem – wyjątkowo piękny sopran

Jubileuszowy koncert darowany Ojczyźnie, stał się w Gliwicach-Bojkowie wieczorem wspólnego śpiewania. Młodzi artyści tym razem nie tylko występowali na scenie, ale wspólnie z publicznością tworzyli ten niepowtarzalny spektakl. Wspaniała lekcja  godnej postawy!

 

Zdjęcia i tekst:

Tadeusz Puchałka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*