PLON NIESIEMY, PLON… Żniwne* w Dąbrówce

DSC_0114 Tegoroczne, XVIII Dożynki Powiatu Gliwickiego, odbyły się 28. sierpnia w Gminie Wielowieś. Tradycyjnie już, każdego roku honory gospodarza Święta Plonów pełni inna miejscowość. Tym razem wybrana została do pełnienia tego zaszczytnego obowiązku urocza, położona w otoczeniu lasów i pól – Dąbrówka.

Ceremonia poświęcenia koron, (wieńców dożynkowych), której przewodniczył ks. biskup Jan Kopiec, dała początek wielkiemu świętowaniu. Uroczystej mszy świętej w intencji rolników przewodniczył w asyście proboszcza parafii oraz wielu księży przywoływany już ks. biskup Jan Kopiec. W słowie powitalnym powiedział on: Z Bożych rąk siejemy i Bogu trzeba oddać chwałę, bo to On daje wzrost, On wszystkim kieruje, wszystkim co na tej ziemi rośnie. Niełatwo nam to przyjąć, ale trzeba uznać, że my jesteśmy tylko współpracownikami dobrego Pana, który tak nam zaufał, że sobie poradzimy ze sprawiedliwym podziałem tego dobra, które wytwarzamy. (Wybrany fragment wypowiedzi). Ksiądz biskup w homilii podkreślił, jak ważny jest szacunek do dobra, którym jest chleb powszedni i nawiązał do tradycji, kiedy to całowano kromkę, co nieopatrznie spadła ze stołu, a dziś w tak bezmyślny często sposób to wspólne dobro marnujemy. W uroczystościach brały udział poczty sztandarowe i pododdział klas mundurowych Zespołu Szkół im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach.

DSCF9510DSCF9513DSCF9515

Tuż po zakończeniu nabożeństwa, głos zabrał starosta powiatu gliwickiego. Dziękował on ks. biskupowi oraz pozostałym kapłanom za sprawowanie liturgii w intencji rolników. Po mszy świętej sformowany został korowód, który przemaszerował ulicami miejscowości. Wszystkie zagrody ozdobione były akcentami, związanymi z rolnictwem a scenki rodzajowe, zaprezentowane przez uczestników barwnego pochodu, w zabawny sposób przedstawiały niełatwe współczesne życie przeciętnego Polaka.

DSC_0238DSC_0257DSC_0278DSC_0102DSC_0291DSC_0327

Przemarsz barwnego korowodu zakończył się na boisku sportowym. Tam czekało na gości wiele atrakcji. O godz. 15:10 odbyła się część oficjalna, podczas której głos zabrał wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek. Starosta powiatu gliwickiego, Waldemar Dombek, szczególnie ciepło wypowiedział się o tych wszystkich, którzy wierni tradycji, nieprzerwanie co roku przygotowują piękne dożynkowe korony. Starosta z radością powitał delegację z powiatu puckiego. Z tym właśnie regionem – podkreślił – od dziesięciu lat współpracujemy jako dobrzy sąsiedzi i partnerzy. Wypowiadali się także radni powiatu oraz województwa, gorąco dziękowano rolnikom, sadownikom oraz wszystkim tym, którzy wspierają działalność rolniczą a także kulturalną powiatu i województwa śląskiego.

DSC_0288DSC_0266DSC_0285DSC_0155

W dalszej części dożynkowego programu przewidziano rozdanie nagród dla wyróżniających się rolników a także społeczników – ludzi blisko związanych z promowaniem wiedzy nie tylko tej rolniczej i kultury powiatu gliwickiego. Na godzinę 15:40 przewidziano występ Chóru Parafii św. Michała Archanioła z Żernicy. Po koncercie muzyki chóralnej, w nieco bardziej rozrywkowy nastrój wprowadził publiczność duet Duo Fenix, nie zabrakło miłych akcentów w postaci występu gości honorowych – zespołu Bursztynki – który przyjechał na Górny Śląsk z powiatu puckiego na Kaszubach. W części oficjalnej starostowie dożynek, państwo Grażyna i Marek Bieńkowie rozdali włodarzom poszczególnych gmin poświęcone bochny chleba.

DSC_0162DSCF9502DSC_0151DSCF9504

W uroczystościach dożynkowych brali też udział przedstawiciele sil zbrojnych jednostek, stacjonujących w Gliwicach. Obecny był także ppłk. Roman Nowogrodzki, komendant Wojskowej komendy Uzupełnień w Gliwicach, a także zastępca prezydenta miasta Knurowa, Barbara Zwierzyńska.

DSC_0049DSC_0190DSC_0108DSC_0045DSC_0023

Podczas obfitującego w atrakcje kulturalne a także kulinarne rolniczego święta, gości bawiła orkiestra dęta oraz Blaskapella ze Świbia.

Na placu dożynkowym można było zasięgnąć fachowej porady specjalistów i ekspertów w stoiskach Powiatowego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Banku Spółdzielczego w Sośnicowicach.

DSC_0168DSC_0172DSC_0210DSC_0194

Tradycyjnie bogato i atrakcyjnie reprezentowana była gmina Pilchowice. Jak wspomina prezes KGW Żernica, pani Genowefa Suchecka: Mamy powody do dumy, niedawno w wojewódzkich dożynkach nasza gmina zajęła czołowe miejsce, postaramy się aby i w Dąbrówce o nas usłyszano. Kto wie, może i tu zasłużymy na dobre słowo. Słowa pani prezes okazały się prorocze, chór parafialny z Żernicy otrzymał nagrodę Bene Meritus a KGW otrzymało podziękowania za wieniec, prezentowany w Dąbrówce i zajęcie 3. miejsca w wojewódzkim konkursie dożynkowym.

Barwnie prezentowały się panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Gierałtowic. Wiele ciepłych słów reprezentantki gminy Gierałtowice usłyszały podczas przemarszu z koroną ulicami Dąbrówki.

DSC_0141DSC_0079DSC_0132

Gospodarze tegorocznego rolniczego święta nie zapomnieli o najmłodszych. Na dzieciaki czekały karuzele, stoiska z zabawkami, słodycze – ostatnie chwile wakacyjnej sielanki z pewnością dzieciakom w Dąbrówce upłynęły na wesołą nutę.

Organizatorami tegorocznego rolniczego święta były: Starostwo Powiatowe w Gliwicach, Gmina Wielowieś oraz GOK Wielowieś przy współpracy i dobrosąsiedzkiej pomocy partnerów z Pucka.

 

Tekst i zdjęcia:

Tadeusz Puchałka

 

 

 

Żniwne* – w gwarze śląskiej znaczy dożynki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*