Pijemy i sami nabijamy siebie w butelkę! (5)

Trzecim globalnym gigantem na polskim rynku jest Carlsberg Polska, będąca właścicielem takich marek jak: Carlsberg, Okocim, Kasztelan, Karmi, Harnaś, Bosman, Piast oraz dystrybutorem międzynarodowych marek: Sommersby, Žatecký Světlý Ležák oraz bezalkoholowy Birell. Browary w Sierpcu i Brzesku są właściwie największymi zakładami produkcyjnymi w swoich miejscowościach, zapewniając pracę znaczącej części lokalnych społeczności.

Polacy zasmakowali w piwie Perła mając nadzieję, że to nasze, polskie smaki. Znów nic bardziej mylnego. Perła – Browary Lubelskie, z zakładami w Lublinie i Zwierzyńcu polska już była! Jej większościowym udziałowcem jest obecnie cypryjski koncern Marconia Enterprises, a właścicielem mniejszościowym duńskie przedsiębiorstwo browarnicze Royal Unibrew A/S.

Są też na tej globalnej pustyni oazy, gdzie można spotkać polskich producentów, nie będących rzemieślnikami! Van Pur – producent Łomży, Broka, Karpackiego, Halnego, Strzelca Śląskiego – zmieniał kilkukrotnie właścicieli, by ostatecznie wrócić w polskie ręce. Obecnie właścicielem firmy – za pośrednictwem spółki Lany Sp. z o.o. jest Zbigniew Wantusiak. Browar Jabłonowo przez znaczną część swojej historii (rozpoczętej w 1992 r.) był rozlewnią piwa dla większych browarów – m.in. Kujawiaka, PerłyKrólewskiego. Od jakiegoś czasu jest już niezależnym producentem takich marek jak: Jabłonowo, Na Miodzie Gryczanym, Koźlak Dubel, Klasztorne, Gryczane zaś jego właścicielem jest Stowarzyszenie Regionalnych Browarów Polskich. Browar Sulimar ma siedzibę i zakład produkcyjny w Piotrkowie Trybunalskim. Jest producentem piwa Cornelius, wcześniej znanego pod marką Kiper. Browar Amber jest regionalnym, rodzinnym browarem, mieszczącym się w Bielkówku pod Gdańskiem. Najpopularniejszą marką browaru jest piwo Amber, sprzedawane głównie na Pomorzu, ale również w sklepach specjalistycznych i lokalach gastronomicznych w całej Polsce. Piwa Browaru Amber można również znaleźć w wagonach restauracyjnych pociągów PKP. Ostatnim z polskich producentów, niezaliczanych już do grona rzemieślniczych, jest ulokowany w Miłosławiu Browar Fortuna. Warzy on piwo m.in. pod markami Fortuna, MiłosławKomes. Jego właścicielem od 2011 r. roku jest polsko-belgijska spółka IBG z siedzibą w Kielcach, która jest również właścicielem browarów w Grodzisku oraz Trzemesznie.

Po co pisać o piciu i o biznesie, z tym związanym? Picie jak każda konsumpcja ma złe, szkodliwe strony, ale też daje miejsca pracy a w wyniku produkcji i spożycia jest z niej pożytek w postaci akcyzy i różnych podatków. Jeśli już mamy się truć i rujnować, powinno to zostać w naszych czterech ścianach, tymczasem jak zwykle jest inaczej. Zakłady spirytusowe – jak całą gospodarkę – sprywatyzowano w chaotycznym procesie. Nikt dziś nie wie, ile i komu zakładów sprzedaliśmy, a tym bardziej, za ile?

Dane niby są, ale ich jakość zostawiała do niedawna więcej pola do fantazjowania niż rzetelnej analizy. Neoliberał Leszek Balcerowicz zamiast trafić do więzienia na 300 lat, dziś znów święci triumfy i pomaga Ukrainie, by jak Polska sięgnęła dna. Człowiek, dla którego ojczyzną jest mamona, od lat na swoich sztandarach niesie hasła odpolitycznienia spółek Skarbu Państwa i znalezienia dla nich prywatnego inwestora, który będzie się kierował tylko rachunkiem zysków i strat.

Ludzie Balcerowiczowi zaufali, ludzie mu przebaczyli, ludzie zapomnieli…

Mamy krótką pamięć, wygodną dla innych…

Roman Boryczko,

sierpień 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*