Pełny tekst przemówienia prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ

Drogi Premierze Ramo! 

Dziękuję prezydencji albańskiej za zorganizowanie tego spotkania.

Panie Sekretarzu Generalny! 

Panie i Panowie!

Minęło 574 dni bólu, straty i walki od rozpoczęcia agresji na pełną skalę ze strony państwa, które z jakiegoś powodu nadal znajduje się w gronie stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ. Rosja zabiła co najmniej dziesiątki tysięcy naszych obywateli i uczyniła miliony uchodźcami, niszcząc ich domy. Większość świata akceptuje prawdę o tej wojnie. Jest to zbrodnicza i niczym niesprowokowana agresja Rosji na nasz naród, której celem jest zagarnięcie terytorium i zasobów Ukrainy. Ale nie tylko to. Państwo terrorystyczne swoją agresją zmierza do wyrugowania wszystkich międzynarodowych norm, które powinny chronić świat przed wojnami. Jestem wdzięczny wszystkim na świecie, którzy uznali agresję Rosji za naruszenie Karty Narodów Zjednoczonych. Ukraina korzysta ze swojego prawa do samoobrony.  Wielki wysiłek pomocowy dla Ukrainy przyszedł dzięki broni, zastosowaniu sankcji, wywarciu wszechstronnej presji na agresora i głosowanie za stosownymi uchwałami Karty Narodów Zjednoczonych.

Uchwały Zgromadzenia Ogólnego potwierdzają fakt, że jedynym źródłem tej wojny jest Rosja. Nie zmieniło to jednak niczego dla Rosji w ONZ. Ale to właśnie takie sytuacje zmieniły wszystko dla ONZ. Musimy przyznać: organizacja znajduje się w ślepym zaułku, jeśli chodzi o agresję. Ludzkość nie polega już na ONZ, jeśli chodzi o ochronę suwerennych granic narodów. Światowi przywódcy szukają nowych platform, sojuszy, które mogłyby zmniejszyć katastrofalny wolumen problemów, jakie tu, w tych murach, spotykają się z retoryką, a nie rozwiązaniami, pragnieniem kompromisów z mordercami, a nie ochroną życia. Aby ochrona była skuteczna, należy chronić życie bezkompromisowo. Ale nie byłoby mnie tu dzisiaj, gdyby Ukraina nie miała propozycji konkretnych rozwiązań. Wczoraj w moim przemówieniu przed Zgromadzeniem Ogólnym powiedziałem, iż ukraińska formuła pokojowa stała się podstawą, na której można unowocześnić istniejącą architekturę bezpieczeństwa na świecie w celu przywrócenia realnej mocy Karty Narodów Zjednoczonych i porządku międzynarodowego, opartego na jasnych zasadach. Chcę przedstawić szczegóły – konkretne działania, możliwe w oparciu o Formułę Pokoju. Chodzi o piąty punkt Formuły Pokoju. Jej tytuł brzmi: Wdrożenie <Karty Narodów Zjednoczonych> i przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy i porządku światowego.

Niestety, każdy na świecie widzi, co dokładnie sprawia, że ONZ jest nieskuteczna. Na tym miejscu w Radzie Bezpieczeństwa, jakie Rosja zajmuje nielegalnie w wyniku zakulisowych manipulacji po upadku Związku Radzieckiego, zasiadają kłamcy, których zadaniem jest usprawiedliwianie agresji i ludobójstwa, popełnionego przez Rosję. A wszystkie działania ONZ – czy to Rady Bezpieczeństwa, czy Zgromadzenia Ogólnego – które mogłyby powstrzymać tę agresję, są łamane przez przywilej, jaki to krzesło daje agresorowi. Weto w rękach agresora wpędziło ONZ w ślepy zaułek. A teraz pomyśl – nieważne jak dużym narodem jesteś: narodem liczącym setki milionów ludzi, czy narodem małym, narodem bohatersko broniącym swojej niepodległości, czy krajem, który ma długie doświadczenie niepodległości i może pomóc innym, narodem potrzebującym pomocy, czy narodem, który naprawdę może pomóc, państwem, opierającym się na swojej armii, lub państwem, dla którego Karta Narodów Zjednoczonych, a nie armia, jest pierwszą i ostatnią linią obrony…

Kimkolwiek jesteś, istniejący system ONZ i tak umniejsza twoje racje.  Słuszne, święte weto, mają tylko nieliczni i wykorzystuje je Rosja ze szkodą dla wszystkich pozostałych członków ONZ. Słowo „nierówność” jest obecnie bardzo często słyszane na Zgromadzeniu Ogólnym. O nierównościach mówią różne narody – i te większe, i te mniejsze. To właśnie nierówność sprawia, iż ONZ jest obecnie nieskuteczna. Przykro mi, że Rada Bezpieczeństwa ONZ jest obecnie jedynie najbardziej widocznym trybunem na świecie. Wierzę, iż ONZ jest zdolna… Wiem, że ONZ jest zdolna do większych czynów. Jestem pewien, iż Karta Narodów Zjednoczonych może naprawdę działać na rzecz pokoju i bezpieczeństwa w skali globalnej. Jednak w tym celu długoterminowe rozmowy i projekty, dotyczące reformy ONZ, powinny stać się konkretnym procesem reformowania ONZ.

I nie powinno tu chodzić tylko o reprezentację tutaj, w Radzie Bezpieczeństwa. Stosowanie weta wymaga reformy, a może to być reforma kluczowa, poprzez przywrócenie mocy Karty Narodów Zjednoczonych. (Cdn.)

Wołodymyr Zełenski

Czwartek, 21. września 2023

Za: https://www.ukrinform.ua/rubric-polytics/3763923-vistup-volodimira-zelenskogo-na-radbezi-oon-povnij-tekst.html  

  przygotował Roman Boryczko,

wrzesień 2023

2 komentarze do “Pełny tekst przemówienia prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ

 • 24/09/23 o 17:26
  Permalink

  -W ” Neon24.pl ‘ -jeszcze ostatnio o tym jest znowu -że -ten ŻYDOWSKI AKTOR ŻELEŃSKI -codzień reklamowany przez te Amerykańskie Agentury w TYM NADWIŚLAŃSKIM TRONIE SZATANA “-Zbrodniarz ŻELEŃSKI “-wie bardzo dobrze -że -po Tym DOSTATECZNYM WYKRWAWIENIU ROSJI na UKRAINIE ” -prawdopodobnie “-będzie zabity -przez tych Swoich Angielskich i Amerykańskich Ochroniarzy “-żeby “-nie publikował niepotrzebnie swojej biografii ” -i “-nie zdradzał niepotrzebnie rożnych tajemnic ! ” -i -dla AKTORA ZBRODNIARZA ŻELEŃSKIEGO -podtrzymanie TEJ BRATOBÓJCZEJ tak KRWAWEJ WOJNY -to -to jest SPRAWA -JEGO ŻYCIA lub Jego ŚMIERCI -ON walczy -tylko o Swoje Życie z REZYDENCJAMI -wykupionymi w kilku krajach i z SETKAMI MILIONÓW $$$ DOLARÓW na Swoich KONTACH !! -a -On był zawsze tylko AKTOREM !! -najczęściej -tylko recytującym -teksty -tych -napisanych dla Niego -Przemówień -kwestii -itd ! “

  Odpowiedz
 • 26/09/23 o 10:28
  Permalink

  -Wy się ROSJANIE -nic nie bójcie -to była już OSTATNIA taka Coroczna IMPREZA w Nowym JORKU -teraz -to -Oni -mogą wam -albo -oddać wszystko -wszystko do Granic ZSRR z lat 1945 do 1989 albo spłonąć w KUPKI POPIOŁU !! -W Kupki Popiołu -w Lalki z Popiołu -bez żadnej duszy gdzieś pod gruzami -tak jak ten THEDROS -itd -itd !! -Wy się ROSJANIE – nic nie bójcie -to była już OSTATNIA taka IMPREZA w Nowym JORKU !!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*