„Ostoja” nr 3

 

Dwa tematy przewijają się jako główne w kolejnym numerze Ostoi. Pierwszym jest postać beatyfikowanego właśnie kardynała Stefana Wyszyńskiego, zwanego nie bez kozery Prymasem Tysiąclecia. Przynajmniej na razie, bo do jego następców Kościół szczęścia raczej nie ma. Piszą o nim m.in. ks. prof. Czesław St. Bartnik (tekst lata temu wygłoszony był w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim), naczelny Ostoi – Ireneusz St. Bruski i Peter Raina. Stołeczny pomnik kardynała przypomina Czytelnikom Stefan Truszczyński.

Drugi z tematów wiodących to wybuch II wojny światowej. Wachlarz zagadnień szeroki: od kłopotów Kriegsmarine z wyborem okrętu, który miał zaatakować Westerplatte (Romuald Karaś), przez Zbigniewa Sajnóga rozważania na kanwie niemieckiego serialu Nasze matki, nasi ojcowie po mord na lwowskich profesorach w lipcu 1941 r. (Stanisław A. Bogaczewicz).

Jeszcze szwedzkie „rozwiązywanie” problemów, jakie niesie wielokulturowość, nieco o tym, jak zmieniała się północ Holandii przez ostatnie półwiecze (Joanna Paszkiewicz-Jägers) czy przypomnienie postaci i twórczości Jana Parandowskiego (Kazimierz Świegocki).

Z resztą tekstów także zapoznać się warto.

Plik PDF „3” tutaj:

Ostoja 3

Redakcja SięMyśli

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*