Nowy podatek dla właścicieli pojazdów spalinowych już wkrótce?

Walka o czysta planetę jest również walką z „przeżytkiem” motoryzacyjnym, jakim są auta spalinowe, napędzane benzyną i ropą. Ziemia krwawi, przez zanieczyszczenia musimy wejść w erę zaciskania pasa – erę, gdzie nie będziemy posiadali niczego na własność, zaś dla najbardziej zaradnych (czyt. pożytecznych systemowi) będą wynajmowane na użytek czasowy auta elektryczne. Nowa era, nowa jakość, permanentny zamordyzm i zniewolenie. Globaliści doszli jednak tak daleko, że się nie cofną a auta elektryczne – jak widzimy – zyskują dzięki reklamie coraz więcej fanów, dziś jednak wśród wyższych pięter klasy średniej.

 

X X X

Samochód elektryczny to pojazd, wykorzystujący do napędu wyłącznie energię elektryczną, akumulowaną przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania. Obecnie w samochodach elektrycznych wykorzystuje się dwa rodzaje silników elektrycznych. Pierwszy ich rodzaj to silniki indukcyjne (powszechnie stosuje się trójfazowe), asynchroniczne (ASM, z ang. asynchronous motor), drugi to silniki synchroniczne z magnesami trwałymi (PSM, z ang. permanent magnet synchronous motor).

Samochód elektryczny (BEV – ang. Battery Electric Vehicle) działa dokładnie tak samo, jak samochód z silnikiem spalinowym, z tą różnicą, że do napędu wykorzystuje energię elektryczną, czyli prąd. Zamiast silnika spalinowego, umieszczonego niekoniecznie pod maską, jest silnik lub silniki elektryczne, sterownik oraz zestaw akumulatorów. Cały układ jest prostszy, czystszy i bardziej cichy, bo silnik elektryczny nie generuje hałasu. Energia elektryczna zmagazynowana w akumulatorach jest przekazywana do silnika elektrycznego, który napędza koła samochodu bezpośrednio lub przez zespół przekładni mechanicznych. Moment obrotowy silnika elektrycznego dostępny jest od zerowej prędkości obrotowej, w wyniku czego auto jest znacznie bardziej dynamiczne a technicznie nie ma konieczności stosowania sprzęgła.

W przypadku silnika spalinowego prąd powstaje ze spalania mieszanki (paliwa i powietrza) w cylindrze. W silniku elektrycznym – na skutek oddziaływania pól magnetycznych, wytworzonych przez stojan i wirnik. Prąd przepływający przez wirnik wytwarza wokół niego pole magnetyczne. Bieguny jednoimienne magnesu odpychają się, a różnoimienne przyciągają się, czego skutkiem jest powstanie ruchu obrotowego. W silniku elektrycznym nie dochodzi do procesu spalania mieszanki paliwa i powietrza, nie ma tłoków i cylindrów, wreszcie nie ma konieczności stosowania turbosprężarek. Nie ma więc konieczności smarowania elementów ruchomych olejem i chłodzenia silnika. Przekłada się to bezpośrednio na trwałość samochodu elektrycznego, czystość pracy oraz koszty utrzymania. Jest jednak drugie dno, o którym producenci nie mówią, albo mówią półgębkiem.

Według przeglądów gwarancji Endurance, nawet najdroższe luksusowe pojazdy elektryczne, takie jak Tesla, Audi E-Tron, Mercedes Benz EQS czy BMW EV wymagają od czasu do czasu kosztownej konserwacji. Jeśli twoja pierwotna gwarancja fabryczna wygasła i nie masz przedłużonej gwarancji na samochód, aby pokryć nieoczekiwane wydatki, utkniesz w pułapce. Wszystkie pojazdy elektryczne, zarówno w pełni elektryczne, jak i hybrydowe, mają pod maską drogie, zaawansowane akumulatory. Akumulatory te mają skończoną liczbę cykli ładowania lub liczbę cykli ładowania po rozładowaniu. Akumulatory mają wystarczyć na oczekiwany okres eksploatacji samochodu, zwykle 100 000 mil lub osiem lat. Jednak niektóre czynniki mogą wpływać na żywotność baterii, co widać w smartfonach. Oprócz ceny zakupu samochodu elektrycznego, możesz spodziewać się wyższych stawek ubezpieczeniowych i sprowadzenia samochodu na więcej usług serwisowych. Samochody elektryczne mają wyższe ubezpieczenie niż pojazdy tradycyjne, ponieważ mają wyższą cenę. Ponadto pojazdy elektryczne zawierają bardziej skomplikowane podzespoły elektroniczne i urządzenia, których naprawa lub wymiana kosztuje więcej w razie wypadku. Zwykle oznacza to, że musimy również zapłacić większy udział własny przy kredytowaniu takiego pojazdu. (Cdn.)

 

Roman Boryczko,

wrzesień 2022

(Visited 8 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*