Nosorożce nie muszą wyginąć

 

 

 

 

 

 

Drodzy Przyjaciele,

z rąk kłusowników z roku na rok ginie coraz więcej nosorożców. Jeśli nie podejmiemy teraz odpowiednich kroków, kolejne zabójstwa doprowadzą w końcu do ostatecznego wyginięcia tych zwierząt. Według ostatnich szokujących statystyk, aż 440 nosorożców zginęło w zeszłym roku w samej tylko Republice Południowej Afryki – w porównaniu z danymi sprzed pięciu lat, kiedy ofiarą kłusowników padło jedynie 13 zwierząt, ostatnie szacunki są niepokojąco wysokie. Europa dysponuje narzędziami, dzięki którym mogłaby przewodzić akcji ochrony nosorożców na całym świecie, ale najpierw musi usłyszeć nasz głośny sprzeciw!

Siłą napędową kłusownictwa jest nagły wzrost zapotrzebowania na rogi nosorożców, używane do produkcji fałszywych leków na raka, środków na zatrucia alkoholowe i talizmanów, przynoszących szczęście w Chinach i Wietnamie. Protesty w RPA są jak dotąd ignorowane przez władze, ale Europa dysponuje dużo większą siłą przebicia, dzięki której mogłaby wezwać do całkowitego zakazu handlu tymi zwierzętami – ze wszystkich i do wszystkich zakątków świata. Będzie ku temu świetna okazja podczas następnego międzynarodowego szczytu w sprawie handlu dzikimi zwierzętami, który odbędzie się w lipcu tego roku.

Sytuacja jest już tak tragiczna, że zagrożone są nawet zwierzęta w brytyjskich ogrodach zoologicznych, które ostatnio poddano specjalnej ochronie z powodu grasujących gangów porywaczy nosorożców! Zorganizujmy wielki protest i zmuśmy Europę by podjęła odpowiednie działania i uratowała nosorożce przed wyginięciem. Jeśli uda nam się zebrać 100 tys. podpisów, nasza petycja wraz z hukiem kartonowych zwierząt, dotrze do Brukseli – centrum decyzyjnego Europy. Każde 50 tys. podpisów będzie reprezentowane przez jednego kartonowego nosorożca – w ten sposób europejscy delegaci z łatwością zrozumieją, jak silna jest nasza delegacja, ta wizualizacja pomoże im w podjęciu właściwej decyzji. Podpisz petycję i przekaż ten mail znajomym:

http://www.avaaz.org/en/save_the_rhinos_pl/

Każdego dnia tego roku zginął już przynajmniej jeden nosorożec w samej tylko Republice Południowej Afryki – siedlisku 80 proc. żyjących jeszcze na całym świecie dzikich nosorożców. Wartość rynkowa rogów przekracza już 65 tys. dolarów za kilogram – stawka wyższa niż za złoto czy platynę. Minister Środowiska RPA zobowiązał się do podjęcia wszelkich starań w celu ochrony zagrożonych zwierząt. Zaoferował już rozmieszczenie dodatkowych 150 strażników oraz zainstalowanie elektrycznego ogrodzenia na granicy z Mozambikiem, mając nadzieję, iż te działania powstrzymają kłusowników – ale zagrożenie jest już tak poważne, że teraz potrzebna jest międzynarodowa mobilizacja.

Jeśli nie podejmiemy odpowiednich działań, możemy na zawsze utracić ten wspaniały gatunek. Część Chińczyków lobbuje za łagodzeniem zasad handlu rogami, ale wyraźny zakaz w tej sprawie uciszyłby ich postulaty. Z UE na czele, być może uda nam się postawić przestępców przed wymiarem sprawiedliwości, zamknąć kłusowników w więzieniu i wesprzeć promocję programów, które promują wiedzę o ochronie zagrożonych gatunków w Azji – zakończmy ten horror raz na zawsze!

Za parę tygodni, UE będzie pracować nad programem następnego światowego spotkania, które ma się odbyć za kilka miesięcy – to nasze pięć minut i wielka szansa, by zapobiec wielkiej rzeźni. Wiemy, że w programie zaplanowano dyskusję o obecnej sytuacji nosorożców, ale tylko, jeśli zasygnalizujemy wagę problemu, możemy liczyć na to, że faktycznie zostanie on dostrzeżony. Razem możemy zorganizować protest i przedstawić nasze argumenty w spektakularny sposób i jedynie razem możemy powstrzymać rzeź zwierząt w Afryce.

W 2010 r. kampania Avaaz powstrzymała nielegalny handel kością słoniową na wielką skalę. W 2012 możemy powtórzyć nasz sukces pomagając nosorożcom. Jeśli zjednoczymy nasze głosy, możemy wspólnie zmienić świat – poprzedni rok był jednym z najgorszych dla nosorożców, nadchodzący może być zwycięskim.

Z nadzieją,

Iain, Sam, Maria Paz, Emma, Ricken wraz z całym zespołem Avaaz

 

 

Więcej informacji:

Kilka nosorożców przeżyło poza chronionym obszarem (WWF)
ttp://www.worldwildlife.org/species/finder/rhinoceros/rhinos.html

W RPA z rąk kłusowników ginie rekordowa liczba nosorożców(BBC)
http://www.bbc.co.uk/news/world-africa-15571678

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*