NOC MUZEÓW 2013

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sobota, 18. maja

 Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

pl. Małachowskiego 3, Warszawa

 Godziny otwarcia galerii: 19:00 – 1:00

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów w Zachęcie pokażemy trzy wystawy i otworzymy nowy projekt, inaugurujący przestrzeń w podziemiach galerii. Zagramy koncert z WEF, wspólnie z austria.info przeprowadzimy konkurs z możliwością wygrania zagranicznych wycieczek. Zaaranżujemy też specjalne miejsce z „teleportem” do Krakowa i prezentacją narzędzia udostępniania naszych zbiorów, także na indywidualne życzenie oraz zaprosimy na „wielkoformatowe” głosowanie na fasadzie Zachęty.

  

Program Nocy Muzeów  

WYSTAWY

   

Splendor tkaniny

 

Wystawa prezentuje tkaniny artystyczne w szerokim kontekście sztuki współczesnej i kieruje uwagę widzów na dziedzinę twórczości pozostającą w ostatnich dziesięcioleciach poza obszarem głównego zainteresowania czołowych instytucji wystawienniczych. Zarówno tytułowy splendor, kojarzony ze świetnością, bogactwem i władzą, oraz prezentacja w narodowej galerii sztuki, mają na celu przywrócenie tkaninie należnego jej miejsca w obrębie sztuk wizualnych. Wystawa obejmuje prace artystów polskich powstające od drugiej połowy lat 40. XX do czasów współczesnych. Sztuka tkaniny jest tu rozpatrywana zarówno z pozycji najnowszych praktyk artystycznych, jak i zjawisk już historycznych.

 

Joanna Malinowska i Christian Tomaszewski

Matka Ziemia Siostra Księżyc

w ramach wystawy Splendor tkaniny

 

Matka Ziemia Siostra Księżyc to praca, która przybrała formę gigantycznego skafandra wzorowanego na stroju pierwszej kobiety w kosmosie – rosyjskiej astronautki Walentyny Tiereszkowej. Performatywny projekt Joanny Malinowskiej i Christina Tomaszewskiego odwołuje się do takich zjawisk, jak radziecki program kosmiczny, filmy i literatura fantastyczno-naukowa czy wyprawa do miejsca tajemniczej katastrofy z 1908 roku na Syberii. Poprzez pryzmat architektury, muzyki, mody i stylu bada futurystyczne wyobrażenia typowe dla krajów bloku wschodniego w czasach komunizmu.

  

Aneta Grzeszykowska

Śmierć i dziewczyna

 

Wystawa jednej z najważniejszych polskich artystek multimedialnych młodego pokolenia. W głównym polu zainteresowania jej sztuki znajdują się fotografia i film. Nowy projekt fotograficzny, przygotowany specjalnie na wystawę w Zachęcie, polega na manipulacji negatywem i pozytywem. Cała wystawa została zaaranżowana jako przestrzeń odzwierciedlająca negatywowo-pozytywowe aspekty fotografii. Wybór prac ujawnia podstawowe strategie artystyczne Grzeszykowskiej: sięganie do dzieł innych artystów w celu nadania im nowych znaczeń, manipulacje medium filmowym i fotograficznym, a w konsekwencji także widzem.

  

NOWY PROJEKT!!!

 

Christian Hutzinger

W/W

 

godz. 19:00 inauguracja projektu

podziemia galerii

kurator: Jacek Malinowski

współpraca ze strony Zachęty: Julia Leopold

partner: Austriackie Forum Kultury w Warszawie

W/W to tytuł malarsko-architektonicznej instalacji Christiana Hutzingera, za sprawą której artysta zaanektuje fragment nowego wejścia do galerii. W niewykorzystywanej dotąd przestrzeni podziemi Zachęty, umieści charakterystyczne dla swojej twórczości elementy: literę, figurę geometryczną, kolor. Grają one z „niewygodną” wystawienniczo architekturą niszy i podkreślają jej funkcję „wejścia/wyjścia” lub „wstępu” do tego, co czeka wewnątrz. Litera „W” to, wywołujący różne skojarzenia znak, którym artysta żongluje i bawi się na każdej dostępnej płaszczyźnie.

Prace Christiana Hutzingera istnieją w nieoczekiwanych warunkach i okolicznościach. Ich specyfiką jest to, że wypełniając miejsce – paradoksalnie – w ogóle go nie zajmują. Ponadto, zajmując przestrzeń i angażując ją, tworzą ją de facto od nowa. Jest to sztuka w której sformułowanie „bez ograniczeń” ma wielorakie – dosłowne i metaforyczne – znaczenie. Hutzingera można uznać za abstrakcjonistę i instalatora. Może być też malarzem architektury i malarzem w architekturze – symbolistą i dekoratorem współczesności. Jego realizacje zawsze jednak wyraźnie zaznaczają swoją obecność: dominują, stygmatyzują miejsce i są obietnicą potencjału.

Twórczość Christiana Hutzingera (ur. 1966, mieszka i pracuje w Wiedniu) była wielokrotnie pokazywana nie tylko w ważnych instytucjach wystawienniczych Austrii, ale też w Japonii, Chinach, Czechach, Indiach, Belgii. W Polsce artysta brał udział w wystawie: Abstrakcja stosowana w galerii Austriackiego Forum Kultury w Warszawie w styczniu 2013 roku.  Zaprojektowana dla Zachęty instalacja site-specific, inauguruje nową przestrzeń w podziemiach galerii.

   

KONCERTY

 

 Warsaw Electronic Festival

godz. 20:00 – 24:00

Miejsca:

Zachęta, sala multimedialna, pl. Małachowskiego 3

Miejsce Projektów Zachęty, ul. Gałczyńskiego 3

 

W ramach programu WEF.LIVE.LAB, organizowanego przez Fundację Sztuka i Technologia oraz Zachętę we współpracy z Miejscem Projektów Zachęty zapraszamy na eksperyment technologiczno-dźwiękowy improwizowany przez muzyków związanych ze sceną Warsaw Electronic Festival.

Tegoroczny koncert to dwa zależne od siebie zdarzenia artystyczne, odbywające się jednocześnie w dwóch różnych przestrzeniach: Zachęty i Miejsca Projektów Zachęty. Zachęciliśmy twórców do działań integrujących elektroniczny performans audiowizualny i zabawę w sieciową interakcję. Koncepcja koncertu to stworzenie elektronicznego pomostu, dzięki któremu artyści tworzą zdalnie utwory w duetach, znajdując się w różnych miejscach. Publiczność uczestniczy zatem w koncercie, powstającym w dwóch przestrzeniach oddalonych od siebie fizycznie o około kilometr.

Zagranie i zsynchronizowanie dźwięku przesyłanego za pośrednictwem Internetu to najpoważniejsze wyzwanie techniczne związane z tym wydarzeniem. Koncert to rzadka okazja do uczestniczenia w programowym eksperymencie WEF.LIVE.LAB, gdzie nowe technologie stają się podstawą transferu inspiracji i emocji.

Szczegóły związane z udziałem muzyków znajdą się na stronie www.fundacja.wef.pl

Koordynator koncertu: Piotr Michałowski

Koordynator ze strony Zachęty: Joanna Kinowska

Kurator projektu: Jarek Grzesica

 

 Zagrają:

20:00-20:30 – Gold Plated Face + Kim Nasung

20:30-21:00 – Mech (Michał Wolski + Ficherle)

21:00-21:30 – Błażej Malinowski + Nmls

21:30-22:00 – Michał Mackiewicz + Vasen Piparjuuri

After (koncerty solowe w Zachęcie):

22:00-22:30 – Krzysiek Cybulski

22:30-23:00 – Gold Plated Face

23:00-23:30 – Nmls

23:30-00:00 – Vasen Piparjuuri

 

MOCAK w Zachęcie, Zachęta w MOCAK-u

godz.19:00 – 1:00

sala warsztatowa

 

W ramach akcji MOCAK w Zachęcie, Zachęta w MOCAK-u warszawiacy będą mieli okazję obejrzeć multimedialny pokaz dzieł z kolekcji krakowskiego Muzeum Sztuki Współczesnej oraz prezentację o tym, jak Zachęta dzieli się swoimi zbiorami.

W przestrzeni sali warsztatowej, na co dzień służącej dzieciom, galeria przygotowuje miejsce, w którym widzowie odpoczną i jednocześnie obejrzą obie prezentacje. Udostępnimy także dwa stanowiska komputerowe z możliwością przeglądania stron: www.mocak.pl

oraz www.otwartazacheta.pl , gdzie nasi goście, w ramach dodatkowej atrakcji, samodzielnie będą wybierać, jakie prace z kolekcji Zachęty chcą obejrzeć na dużym ekranie.

Krakowianie natomiast zobaczą prezentację poświęconą idei powszechnego udostępniania wszystkich zasobów Zachęty, co jest jednym z naszych najważniejszych działań. W tym celu stworzyliśmy specjalny portal www.OtwartaZacheta.pl.

   

KONKURS

 

Zachęta–Narodowej Galerii Sztuki i austria.info

godz.19:00 – 1:00

stanowisko przed wejściem do galerii

W ostatnich latach w Zachęcie wielokrotnie można było oglądać prace austriackich artystów. Podobnie Zachęta brała udział w projektach realizowanych w Austrii.

Weź udział w konkursie i wygraj atrakcyjne nagrody – w tym 3 dwuosobowe pobyty w Salzburgu!

   

ZNAKI ZAPYTANIA NA FASADZIE

godz.21:00 – 1:00

południowa fasada Zachęty

 

Od pytania wszystko się zaczyna.

Pytamy, kiedy jesteśmy ciekawi.

Pytamy, kiedy chcemy rozmawiać.

Pytamy, żeby wiedzieć.

 

Nocni goście Zachęty będą mogli wziąć udział w nietypowej zabawie w „wielkoformatowe” głosowanie na budynku galerii. W ramach akcji zainaugurowanej przez projekcję znaku zapytania na fasadzie PKiN, namawiamy do stawiania pytań i wspólnego szukania odpowiedzi. Założyliśmy, że jeżeli będziemy pytali – otworzy się pole do dialogu, a centralnym punktem tych działań staną się instytucje kultury, może nie tylko podczas Nocy Muzeów. Dlatego naszym „bohaterem” jest znak zapytania.

Szukaj znaków zapytania i postaw z nami znak zapytania.

ul. Gałczyńskiego 3

Godziny otwarcia galerii: 19:00 – 1:00

Program Nocy Muzeów

 

WYSTAWA

Basia Bańda

Codzienne wiadomości – Warszawa

 

Projekt Basi Bańdy, zatytułowany Codzienne wiadomości – Warszawa powstał z myślą o przestrzeni Miejsca Projektów Zachęty. Składa się z kolaży z elementami rysunku i z obiektów rzeźbiarskich. Źródłem inspiracji dla wystawy były tytuły artykułów czy notek z portalu Gazeta.pl/Warszawa, skrótowo anonsujące mniej lub bardziej znaczące zdarzenia z bieżącego życia miasta. Artystka wymyśliła, że narysuje subiektywny portret stolicy widzianej z oddalenia. Swoje śledztwo prowadziła z rodzinnej Zielonej Góry, celowo zatrzymując je na poziomie odczytania gazetowego nagłówka – domniemanej esencji danego zdarzenia. To właśnie te krótkie, acz stanowczo brzmiące, nieweryfikowane przez nią komunikaty, stały się pożywką dla fantazji i plastycznej wyobraźni. Bańda z właściwym sobie poczuciem humoru wyławia te goniące za sensacją, czasem wręcz tabloidowo głupie. Artystka nie tworzy ilustracji do prasowych doniesień, lecz swobodne interpretacje tytułowych stwierdzeń.

  

KONCERT

Warsaw Electronic Festival

godz. 20:00 – 24:00

Miejsca:

Zachęta, sala multimedialna, pl. Małachowskiego 3

Miejsce Projektów Zachęty, ul. Gałczyńskiego 3

 

 

Szczegóły na stronie www.fundacja.wef.pl

 

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

pl. Małachowskiego 3

00-916 Warszawa

tel. 22 / 556 96 00

fax 22 / 827 78 86

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*